آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 213984
تاریخ انتشار : 1 مرداد 1396 1:41
تعداد بازدید : 1302

مدیرکل مدیریت یکپارچه شبکه ملی اطلاعات:

شبکه علمی ایران به اروپا متصل می شود

مدیرکل مدیریت یکپارچه شبکه ملی اطلاعات با اعلام اتصال شبکه علمی ایران به شبکه علمی اروپا (ژ آنت) گفت: شبکه علمی شبکه ای برای سرویس دهی به مراکز علمی، مراکز پژوهشی، تحقیقاتی و حوزوی است.

مهر-بهنام ولی زاده در حاشیه بیست و سومین نمایشگاه الکامپ با بیان اینکه پوشش سراسری شبکه علمی ایران تا سال آینده برای ارتباط مراکز علمی کشور فعال می‏شود، گفت: این شبکه خدمات اطلاعاتی، پردازشی، ذخیره سازی و چندرسانه‎ای را به کاربران ارایه می دهد.
ولی زاده تاکید کرد: شبکه علمی کشور همچنین فعالیت هایی مانند بارگذاری کتابخانه های دیجیتال، کنفرانس و داوری و رتبه‎بندی مقالات، برقراری ارتباطات چندرسانه‏ای و مشاور رایگان بین دانشگاه ها را انجام می دهد.
وی با بیان اینکه شبکه های علمی به طور معمول باید جلوتر از سایر شبکه های موجود و بستر تست سرویس های علمی باشد اظهار کرد: شبکه علمی ایران بستر پرسرعتی برای مراکز علمی فراهم می‎کند که علاوه بر پهنای باند اینترنت، مراکز تولید علم را مرتبط کرده و اشتراک‎گذاری منابع علمی را ممکن می کند.
مدیرکل مدیریت یکپارچه شبکه ملی اطلاعات اضافه کرد: سرویس های مورد نیاز دیگر همچون مدیریت ژورنال ها و مقالات هم در این شبکه علمی ارایه می‎شود.
این مقام مسوول در سازمان فناوری اطلاعات ایران در مورد سابقه ٢٠ ساله راه اندازی شبکه علمی افزود: شبکه علمی فعلی، نسل  سوم شبکه های علمی در کشور است و برخلاف دو نسل قبلی که رویکرد اتصال گرا داشت، شبکه فعلی رویکرد خدمت گرا دارد.
ولی زاده در خصوص حضور در سالن دولت الکترونیک الکامپ ۲۳ و با بیان اینکه آغاز سرویس‎دهی شبکه علمی ایران از یازدهم تیرماه امسال بوده است، گفت: در حال حاضر شبکه علمی در تهران فعال شده است و مطابق با زمان بندی پروانه سازمان تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی تا آبان ۹۸ باید به سراسر کشور تسری پیدا می کند.وی اظهار امیدواری کرد که در مدتی کوتاه تر از یکسال آینده تمام مراکز علمی شهرها به شبکه علمی متصل شود.
ولی زاده همچنین افزود:  شبکه علمی ایران به تدریج با سایر کشورهای دنیا که در تولید علم نقش فعالی دارند متصل خواهد شد. علاوه بر آن مذاکراتی برای ایجاد مرکزیت در شبکه ملی کشورهای عضو اکو، شبکه ملی کشورهای حوزه دریای خزر و شبکه ملی کشورهای اسلامی انجام شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :