آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 214019
تاریخ انتشار : 2 مرداد 1396 1:16
تعداد بازدید : 1021

با حضور وزیر و مسوولان وزارت ارتباطات

فاز سوم شبكه ملي اطلاعات در الکامپ کلید خورد

فاز سوم شبكه ملي اطلاعات به عنوان فاز تكميلي اين پروژه ملي به بهره برداري رسيد.

فناوران - مراسم بهره برداري از فاز تكميلي شبكه ملي اطلاعات صبح دیروز با حضور وزير ارتباطات، معاونان اين وزارتخانه و حميد شهرياري عضو شوراي عالي فضاي مجازي در بيست و سومين نمايشگاه بين المللي الكامپ برگزار شد.
شبكه ملي اطلاعات در ٣ فازبندي در تاريخ شهريور٩٥، بهمن ٩٥ و  مرداد ٩٦ پياده سازي و به بهره برداري رسيد.
اين پروژه مطابق با مصوبه شوراي عالي فضاي مجازي و الزامات برنامه پنجم توسعه اجرايي شده است.
تفكيك ترافيك خارج و داخل و پياده سازي شبكه‎اي امن، پايدار، پهن باند و داراي موبيليتي با مديريت مستقل و امكان عرضه خدمات محتواي بومي از جمله الزامات عملياتي شدن شبكه ملي اطلاعات عنوان شده است.
 رونمایی از 13 کتاب درباره شبکه ملی اطلاعات 
پیش از افتتاح فاز سوم شبکه ملی اطلاعات، از 13 کتاب تدوین شده در حوزه شبکه ملی اطلاعات با حضور محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و ناصرعلی سعادت رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور رونمایی شد.
این 13 کتاب به همت سازمان فناوری اطلاعات تدوین شده و شرح کاملی از الزامات و ابعاد فنی شبکه ملی اطلاعات ارایه می کنند.
 ادامه سیاست کاهش هزینه اینترنت 
نصرالله جهانگرد معاون وزیر ارتباطات و رییس سازمان فناوری اطلاعات در مراسم افتتاح فاز ۳ شبکه اطلاعات در الکامپ گفت: احراز هویت کاربران در شبکه همراه انجام شده و به زودی در شبکه ثابت نیز انجام می شود.
وی با ارایه گزارشی از پیشرفت این شبکه افزود: در شهریور 95 فاز اول و در بهمن 92 فاز دوم شبکه ملی اطلاعات افتتاح شد و برای پیاده سازی مرحله 3 تیرماه 96 را انتخاب کرده بودیم.
وی گفت: اجرای این شبکه طبق مصوبات قانون برنامه پنجم توسعه و مصوبات شورای عالی فضای مجازی با 6 ویژگی اساسی شامل شبکه کامل، کوشا، فعال، با امکان عرضه محتوا، با سرعت بالا، دارای قابلیت موبیلیتی (امکان جابجایی) و پهن باند اجرایی شده است.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه این شبکه در 10 بخش اساسی اجرایی شده، گفت: یکی از این بخش ها احراز هویت کاربران است که احراز هویت کاربران در شبکه همراه اجرایی شده و در شبکه ثابت هم به زودی اجرایی می شود.
جهانگرد در خصوص نتایج اجرای دو فاز از شبکه ملی اطلاعات گفت: در نتیجه تغییرات ایجادشده در شبکه ارتباطی کشور، سهم ترافیک خارج به داخل از 95 درصد به 60 درصد رسیده که با افزایش ایجاد و انتقال هاست پایگاه هایی که مردم بیشتر دسترسی دارند، سهم محتوای داخلی به 70 تا 80 درصد نیز می رسد.
وی تاکید کرد: با راه اندازی شبکه ملی اطلاعات ظرفیت شبکه اصلی کشور از 604 گیگ به 10 هزار گیگ افزایش یافته که امیدواریم این میزان به 20 هزار گیگ افزایش یابد. همچنین ظرفیت ترافیک بین الملل 9 برابر و ظرفیت ترافیک داخلی 15 برابر شده است.
معاون وزیر ارتباطات با بیان این که تلاش وزارت ارتباطات دسترسی به نسل 3 و 4 در کل 1124 شهر کشور است افزود: در ابتدای این دولت تمرکز بر توسعه ارتباطات در روستاها بود که بر این اساس 28 هزار روستا به اینترنت دسترسی
 پیدا کردند.
وی ادامه داد: با راه اندازی این شبکه سهم زبان فارس از محتوای وب افزایش یافته و متوسط سرعت دسترسی به اینترنت در ایران از یک کیلوبیت در ثانیه به 38 کیلوبیت در ثانیه رسیده است.
 انتقال تمرکز اپراتورها از تهران به مراکز گیت وی
معاون وزیر ارتباطات گفت: در این شبکه شاهد اجرای کامل تفکیک ترافیک خارج از داخل، اعمال تعرفه نیم بها برای دیتای خارجی، شکل گیری مدل اسپانسردیتا، ورود اپراتورهای مجازی تلفن همراه، ارایه خدمات نوآورانه و پیاده سازی عملیات IP ورژن 6 و رشد کسب وکارهای دیجیتال بوده ایم.
وی با بیان اهداف و برنامه های آینده شبکه ملی اطلاعات که دنبال خواهد شد، گفت: سیاست وزارت ارتباطات در زمینه کاهش هزینه اینترنت باید همچنان ادامه یابد. همچنین نیازمند حمایت حقوقی، قضایی و انتظامی از کسب وکارهای دیجیتال هستیم و توسعه ترانزیت ترافیک بین الملل و نقش کشور در این حوزه باید پررنگ تر شود. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :