آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 214021
تاریخ انتشار : 2 مرداد 1396 1:27
تعداد بازدید : 391

استارتاپ ها در گرداب تکرار

شبنم کهن چی- الکام استارز امسال را به جرات می توان بزرگ ترین رویداد استارتاپی خاورمیانه نام داد. فضای بزرگ، محل خوب سالن ها و تهویه مناسب از جمله برتری های الکام استارز امسال نسبت به سال گذشته بود. مسایلی هم که امسال مورد انتقاد شرکت کنندگان قرار گرفت چیدمان بخش استند، تحویل کارت و پوستر بود. به طور کلی الکام استارز امسال نشان داد برگزار کننده تلاش کرده نسبت به سال گذشته یک قدم پیش بگذارد و کیفیت برگزاری را افزایش دهد که موفق هم بوده.

Shkohanchi@
الکام استارز، ویترینی از وضعیت کسب و کارها در جامعه جوان کشور است؛ نیازها، نقاط قوت، اشتباه ها، فرصت ها و مهارت ها. امسال این ویترین از حال و روز کسب و کارهای نوپا و جامعه جوان چه چیزی نشان می داد؟ پویایی، انرژی، توانایی، مهارت. اما در کنار این ویژگی های خوب، باید به یک نکته نیز اشاره کرد. به نظر می رسد که جامعه استارتاپی ایران از تکرار ایده ها اشباع شده و اثری از خلاقیتی که سال های گذشته در میان آنها دیده می شد، نیست. شاید کمی بی انصافی به نظر برسد اگر بگویم جامعه استارتاپ امروز از ایده هایی که سال ها پیش مطرح شده تغذیه می کند. اما من نه قصد بی انصافی دارم و نه قصد حمله به استارتاپ ها. همه ما معتقدیم کسب و کارهای نو با اتکا به فناوری های نوین می توانند وضعیت اشتغال، اقتصاد، فرهنگ و رفاه جامعه را به سرعت تغییر دهند. به عبارت دیگر چشم امید بسیاری از ما به این بخش است. اما به راستی طی یک سال گذشته چند ایده بکر و خلاقیت مثال زدنی در قالب یک استارتاپ اجرا شده است؟ الکام استارز امسال که بزرگ ترین رویداد استارتاپی خاورمیانه است، چند ایده خلاقانه و جدید معرفی کرده  است؟ پاسخ این سوال ها حتما "هیچ" نیست؛ اما به نسبت این "بزرگ ترین" رویداد نیز پاسخ خوشحال کننده ای نیست. 
کسانی که می خواهند وارد دنیای استارتاپ ها شوند باید دقت کنند که امروز باید برای موفقیت و داشتن ثبات، با ایده ارایه خدمات خلاقانه جهت تسهیل شرایط زندگی مردم پا به میدان بگذارند. گذاشتن وقت و انرژی و هزینه برای اجرای یک ایده تکراری که پیش از این اجرا شده و مشتریان خودش را دارد و تنها تفاوتش در رنگ، طراحی، اسم، لوگو یا یک سرویس کم و زیاد است، هدر دادن انرژی و زمان است. کاربران امروز هوشیار هستند و قدرت انتخاب دارند. 
امروز برگزار کنندگان الکامپ، فرصت و افتخاری به نام "بزرگ ترین رویداد استارتاپی خاورمیانه" را به وجود آورده اند. از جامعه ای چنین جوان و با انرژی که توانایی و تخصص نیز دارد انتظار می رود با اجرای ایده های بکر و به کارگیری خلاقیت، ویترین سال آینده الکام استارز را تبدیل به "بهترین ویترین استارتاپی خاورمیانه" کنند. 


نظر شما



نمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :