آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 214029
تاریخ انتشار : 2 مرداد 1396 1:57
تعداد بازدید : 962

دبیر شورای عالی فضای مجازی:

«شعا» گام نخست توسعه علمی فضای مجازی است

دبیر شورای عالی فضای مجازی مغفول ماندن حق تالیف در کشور را یکی از موانع توسعه علمی در فضای مجازی دانست و گفت: شبکه های علمی یک مدل اتصالی برای ارتباط فضاهای علمی با یکدیگر هستند.

شعا- ابوالحسن فیروزآبادی با بیان این که فضای مجازی ارتباطات جامعه امروز و انتقال اطلاعات را تسهیل می‎کند، گفت: برقراری سهل و صحیح این ارتباط از محیط پیرامون هر جامعه آغاز می شود. به همین دلیل کشور ها به دنبال ایجاد فضای خاص و ملی برای خود هستند و تنها کشورهایی که بتوانند فضای ملی برای خود ایجاد کنند باید نسبت به پیوستگی به فضای جهانی امیدوار باشند. 
وی در مورد اقدامات شورای عالی فضای مجازی در سال گذشته افزود: تلاش‎های زیادی برای توسعه فضای مجازی ملی صورت گرفته که در حوزه های ایجاد شبکه ملی، توسعه زیر ساخت ها و کاربردهای آن بوده است. 
دبیر شورای عالی فضای مجازی درباره اهمیت تولید محتوا در ارتقای کیفیت فضای مجازی در کشور اظهار کرد: تولید محتوا در سال های گذشته بسیار گسترده بوده اما کیفیت لازم را نداشته است. نظام آموزشی و نخبگان در ارتقای کیفیت محتوای تولید شده نقش زیادی دارند، اما  متاسفانه با وجود اقدامات خوبی که در قالب شبکه هایی مانند «رشد» انجام شده است؛ فاقد نظام آموزشی منسجم در این خصوص 
هستیم.  
فیروز آبادی با بیان این که توسعه خدمات فضای مجازی در نظام بانکی مطلوب بوده است، افزود: در حوزه دولت الکترونیکی توسعه خدمات می تواند از سردرگمی و دیوان سالاری در ادارات دولتی جلوگیری کند. امیدواریم در حوزه تجارت الکترونیکی و دولت الکترونیکی هم شاهد اقدامات بهتری باشیم. فضای مجازی در حوزه سرگرمی هم با توسعه فضای سالم سرگرمی می تواند به ارتقا کیفیت منجر 
شود. 
وی درباره نقش شبکه علمی ایران در توسعه فضای مجازی و ارتقای علمی این فضا تصریح کرد: ارتباط با شرایط مناسب علمی عامل بسیار مهمی در رشد فضاهای علمی است و شبکه های علمی یک مدل اتصالی برای ارتباط فضاهای علمی با یکدیگر 
هستند.
دبیر شورای عالی فضای مجازی با تاکید بر این که بازار اقتصاد علمی در ایران بسیار کوچک است، گفت: یکی از دلایل آن مغفول ماندن حق تالیف و کپی رایت است و تا زمانی که این چالش در فضای مجازی ما وجود داشته باشد به بازار اقتصادی علمی دلخواه نخواهیم رسید و تا آن زمان شاهد شکوفایی فضای علمی نخواهیم بود. 
فیروزآبادی با بیان این که ایجاد شبکه علمی ایران فراهم کردن یک سخت‎افزار است، افزود: برای هر پیشرفتی در زمینه فضای مجازی نیاز به توسعه نرم افزار وجود دارد اما به کارگیری سخت افزار مقدمه‎ای بر نرم افزار است.
فیروزآبادی همچنین در جریان  بازدید از غرفه شبکه علمی کشو در نمایشگاه الکامپ در جریان اقدامات صورت گرفته توسط شرکت خدمات و ارتباطات شبکه علمی سیمرغ قرار گرفت. وی با بیان این  که از آنجایی که این شبکه می تواند نقش مهمی را در عدالت اجتماعی ایفا کند، حرکت بزرگ و تاثیر گذاری در حوزه علمی و فناوری است. وی ادامه داد ارتباط با مراکز و شبکه های معتبر علمی دنیا از دیگر مزایای این پروژه است. 
لازم به ذکر است که بیست و سومین نمایشگاه الکامپ از 30 تیر ماه تا 2 مرداد در محل نمایشگاه های بین المللی در حال برگزاری است. شبکه علمی ایران نیز  در بخش دولت الکترونیک، سالن B38  به منظور معرفی هر چه بیشتر این شبکه ،در این نمایشگاه شرکت کرده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :