آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 214031
تاریخ انتشار : 2 مرداد 1396 2:5
تعداد بازدید : 565

مدیر کل فناوری اطلاعات و شبکه علمی سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی:

شبکه علمی ایران به منظور تمرکز اطلاعات علمی راه‎اندازی شده است

مدیر کل فناوری اطلاعات و شبکه علمی سازمان پژوهش های علمی و صنعتی گفت: ایده راه اندازی شبکه علمی ایران بر اساس مبانی ترم NREN و به منظور تمرکز اطلاعات علمی راه اندازی شده است.

شعا- غلامرضا محمدخانی گفت: ترمی در دنیا به نام (NREN) تاسیس شده است که مبنای این ترم طراحی شبکه های مستقلی است که شبکه های مراکز آموزشی، علمی و دانشگاهی را در بستری جدا از اپراتور ها به یکدیگر متصل می کند. این  شبکه‎های مستقل نیاز به سرعت بالا دارد تا جوابگوی سرویس‎های خاص مورد نیاز مراکز تحقیقاتی و دانشگاه ها باشد. زیرا ممکن است پهنای باند اپراتور ها برای خدمات آن ها کافی نباشد.
وی ارایه سرویس های علمی آموزشی را از اهداف ایجاد بستر مستقل با عنوان شبکه علمی ایران عنوان کرد و افزود: ایجاد بانک های اطلاعاتی، ارایه خدمات پردازشی، ذخیره‎سازی و چند رسانه‎ای باعث می‎شود که برخی از واحدها و داشگاه ها سرعت و پهنای باند بالایی درخواست کنند. 
نماینده سازمان پژوهش‎های علمی و صنعتی در کمیته راهبری شبکه علمی ایران با بیان این که حداقل سرعت شبکه علمی ایران یک گیگابیت بر ثانیه و قابل ارتقا تا 10 گیگابیت بر ثانیه و بیشتر است، افزود: شبکه علمی بستر و زیر ساخت را برای مجموع سرویس های دانشگاهی ایجاد می‎کند. بر این اساس، ایده راه‎اندازی این شبکه، اشتراک منابع سرویس‏هاست. ما شبکه‎ای با هویت واحد به نام شبکه علمی کشور در اختیار و به دنبال این هستیم که بانک‏های اطلاعاتی را متمرکز روی یک شبکه علمی قرار دهیم. 
محمدخانی با اشاره به امکان ارتقا سرعت، کیفیت و امنیت اطلاعات در شبکه علمی ایران گفت: اگر چه شبکه علمی ایران مستقل است، اما اصراری به فراهم کردن زیرساخت فنی نداریم. چراکه خوشبختانه با تعامل خوبی که با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و شرکت ارتباطات زیر ساخت و شرکت مخابرات ایران داشتیم مقرر شده است فیبر میان مراکز را به صورت مستقل و تاریک اختصاص داده شود تا استقلال شبکه علمی بر زیر ساخت‎های تهیه شده حفظ شود. 
وی با تاکید بر اینکه در پروانه شبکه علمی برنامه زمان‎بندی شده برای اتصالات پیش‎بینی شده است، گفت: زیرساخت شبکه علمی ایران در شهر تهران در اردیبهشت ‎ماه با قابلیت 200 نقطه اتصال آماده شد و اقدامات مربوط به اتصال در 7 کلانشهر هم تا آذر ماه 96 باید به اتمام می رسد. 
وی ادامه داد: وزارت علوم تامین محتوا و بهره‎برداری در شبکه علمی بر عهده خواهد داشت. در این راستا سازمان پژوهش‎های علمی و صنعتی به نمایندگی وزارت علوم با شرکت خدمات و ارتباطات شبکه علمی به عنوان شریک تجاری برای سرمایه‎گذاری وارد فعالیت شده است. 
محمدخانی با بیان اینکه کلیه دانشجویان، پژوهشگران و اساتید می توانند در شبکه علمی محتوا قرار دهند تا غنای بیشتری پیدا کند، گفت: ما این امکان را فراهم کردیم که حتی بخش‎خصوصی با انعقاد قرار داد، سرویس‎های مورد نظر خود را ارایه دهند. 
وی در مورد مسایل پیرامون راه‎اندازی شبکه علمی ایران در سال‎های اخیر، گفت: با وجود همکاری و حمایت وزارت علوم و ارتباطات در کنار حضور بخش خصوصی به آینده شبکه علمی خوشبین هستم فقط باید اعتماد به صحت و کیفیت شبکه بیشتر باشد تا استقبال بالا برود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :