آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 214034
تاریخ انتشار : 2 مرداد 1396 2:10
تعداد بازدید : 788

پس از 15 ماه تلاش شبانه‌روزی

به پونیشای جدید سلام کنید!

فریلنسینگ (آزادکاری) یکی از راه حل های نوین کسب درآمد و اشتغال است، راهکاری که در آن شما صاحب کار خود هستید و به صورت پروژه ای با هر کارفرمایی که خودتان انتخاب کنید کار خواهید کرد. پونیشا بزرگ ترین سایت فریلنسینگ ایران است که آزادکارها را به کارفرمایان متصل می کند، روزانه هزاران پروژه در پونیشا تعریف و انجام می شود. هفتم تیرماه امسال از سایت جدید پونیشا رونمایی شد. با نیما نورمحمدی بنیان گذار و مدیرعامل پونیشا در مورد این اقدام جسورانه صحبت کرده ایم.

 چرا تصمیم گرفتید سایت را دوباره طراحی کنید؟
این بازطراحی ماجرای خیلی جالبی دارد، وقتی پنج سال پیش سایت را راه اندازی کردیم، نمی دانستیم به این رشدی که الان رسیده می رسد یا نه. سطح برنامه نویسی سایت مان هم خیلی بالا نبود که بتواند پاسخ گوی مقیاس پذیری سایت باشد. رسیدیم به مرحله ای که کابر بسیاری داشتیم اما نمی توانستیم توسعه بدهیم.
 دقیقا مشکل چه بود؟
ما از جهات زیادی مشکل داشتیم، نمی توانستیم امکانات جدید به سایت اضافه کنیم. شبیه به دیوار کجی بود که بخواهی با اضافه کردن آجر به ارتفاع آن اضافه کنیم، هر چقدر ارتفاع این دیوار بالاتر می رفت خطرناک تر می شد. مسایلی از این قبیل باعث شد تصمیم بگیریم بر اساس تجربیاتی که در این پنج سال به دست آورده بودیم، این ساختار را درست و سایت را طراحی مجدد کنیم، در کنار این هم زیرساخت درست مناسب سایت را به وجود بیاوریم.
 در تصمیم گیری ها نقطه ای هست که در آن لحظه تصمیم قطعی را می گیرید، یک اتفاق یا مجموع یک سری اتفاقات باعث به وجود آمدن آن لحظه می شود، این نقطه چه زمانی بود؟
یک سال و سه ماه پیش این تصمیم را گرفتیم.
 اتفاق خاصی افتاد که این تصمیم را گرفتید؟
بله، با سلمان اکبری مدیر فنی سایت صحبت می کردم که یه سری امکانات به سایت اضافه کنیم، به من گفت می شود این امکانات را اضافه کرد اما این دیوار، کج و خطرناک است. همان جا تصمیم به طراحی دوباره سایت گرفتیم.
 یعنی یک سال و نیم طول کشید تا یک پونیشا جدید خلق شود؟
یک سال و سه ماه طول کشید تا برنامه نویسی سایت جدید کامل شود، بعد ما باید تمام اطلاعات قبلی را تبدیل می کردیم و به پایگاه داده سایت جدید انتقال می دادیم. مثل بسیاری از سایت ها نمی شد هم زمان با راه اندازی سایت جدید، از نسخه قدیمی هم استفاده کرد.
 چرا؟
چون اطلاعات باید تبدیل می شد و درپایگاه داده سایت جدید بارگذاری می شد.
 پس باید یا سایت جدید در دسترس می بود یا نسخه قدیمی؟
بله، باید بعد از تبدیل و جاگذاری سایت جدید را راه اندازی می کردیم، با این حال این کار خطر بسیار بالایی داشت. ما بیش تر از بیست بار قبل از روز شروع به کار، سایت جدید را تست کردیم.
 تیم شما در حالی که داشت سایت قدیمی را پشتیبانی می کرد سایت جدید را هم طراحی کرد؟
دقیقا
 نیروی جدید به تیم اضافه کردید؟
خیر، ما برای یک سال روی سیستم قبلی هیچ تغییری اعمال نکردیم، هر چند سایت قبلی هم ایراد اساسی نداشت. تمام تمرکز روی سیستم جدید بود.
 به چه صورت سایت را جا به جا کردید؟ چه مراحلی را پشت سر گذاشتید؟
اتفاق این بود که وقتی سایت را آماده کردیم شروع به آزمایش آن کردیم، در ابتدا اعضای تیم و پس از انجام تغییرات و آزمایش های اولیه، صد کاربر فعال پونیشا به درخواست ما جواب مثبت دادند و سایت جدید را تست کردند. در واقع آن ها به تیم ما کمک کردند تا ایرادات احتمالی سایت مشخص و برطرف شود. 
 الان که مشغول صحبت هستیم هیجان آن لحظه ها را در چشمت می بینم.
دقیقا، دقیقا.
 چه زمانی سایت جدید را با قدیمی تعویض کردید؟
هفتم تیر ماه، در چهل و هشت ساعتی که مشغول جابه جایی سایت بودیم کل تیم اجرایی روی هم 5 ساعت هم نخوابید، بسیار مضطرب بودیم.
 فکر می کنم سایت شما نصف روز در دسترس نبود؟
ساعت یک شب ما سایت قدیمی را بستیم و قرار بود 6 صبح سایت جدید راه اندازی شود، اما تا 4 بعد از ظهر طول کشید.
 هیچ کدام از کاربران تماس نگرفتند یا ایمیل نفرستادند؟
روی صفحه اصلی نوشته در حال به روز رسانی قرار دادیم و موضوع از نظر کاربران طبیعی بود.
 پس فشاری از سمت کاربر به شما وارد نشد؟
اصلا.
 ولی این احتمال وجود داشت سایت راه اندازی شود و زیر فشار جواب ندهد و به سایت قبلی برگردید؟
خیر، اگر راه اندازی موفق بود دیگر امکان برگشت نبود اما اگر در زمان انجام کار به مشکل می خوردیم باید بلافاصله به سایت قدیمی برمی گشتیم، ولی وقتی راه اندازی شد و یک فعالیت ثبت می شد دیگر امکان برگشت نبود.
 واکنش کاربران در سه هفته گذشته چه بود؟
معمولا همه به تغییرات واکنش نشان می دهند، تغییرات ما هم بسیار بنیادی بود. کاربر در سایت کار می کرد و بعد از راه اندازی مجدد، با سایتی جدید مواجه شد که فقط لوگوی آن آشنا بود. بازخوردهای منفی بسیار پایین بود و بیشتر تغییرات، نظرات بررسی شده و تایید شده کاربران در پنج سال گذشته بود.
 استقبال از سایت جدید با سایت قبلی فرق کرده است؟
در این سه هفته تعداد پروژه های ایجاد شده سه برابر شده است. به نسبت همین زمان در ماه گذشته، تعداد پروژه های انجام یافته بیشتر شده است و تعداد میانگین پیشنهادها برای هر پروژه از 10 عدد به پانزده عدد رسیده است. به زودی هم برنامه ما برای نصب روی گوشی های هوشمند ارایه می شود که کار اصلی آن سهولت ارتباط میان کارفرما و انجام دهنده کار است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :