آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 214115
تاریخ انتشار : 3 مرداد 1396 11:34
تعداد بازدید : 918

چین در هوش مصنوعی رقیب آمریکا می شود

محققان چینی معتقدند که هوش مصنوعی بر آینده جهان مسلط خواهد شد و این کشور حاضر است برای باقی ماندن در مسیر پیشرفت و همگام پیش رفتن با فناوری های روز دنیا تا 150 میلیارد دلار نیز هزینه کند.

آنا- دولت چین به تازگی در زمینه فناوری هوش مصنوعی اعلام کرده است که تا سال 2030 اقدام به تولید صنعت هوش مصنوعی خانگی بالغ بر 150 میلیارد دلار خواهد کرد.
دولت در این راستا، جدول زمانی را در سیاست ملی جدید اعلام کرده است به طوری که تلاش های چین در حوزه هوش مصنوعی تا سال 2020 همگام با سایر کشورها خواهد شد و تا سال 2025 شاهد پیشرفت خوبی در این زمینه خواهد بود؛ به این ترتیب گزارش ها حاکی از آن است که چین تا سال 2030 به مرکز ابداعات جهانی هوش مصنوعی تبدیل می شود.
چین سال هاست که مبالغ هنگفتی را در فناوری هوش مصنوعی هزینه کرده است و بعضی استارت آپ های هوش مصنوعی از راه اندازی فضاهای استقبال در نقاطی مانند هنگ کنگ خبر می دهند. رهبران فناوری های چینی از قبیل «بایدو» و «تنه سنت» پیش از این هم مراکز تحقیقاتی هوش مصنوعی را در آمریکا افتتاح کرده بود. چین مرکز پرسرعت ترین ابررایانه های دنیاست.
در حال حاضر هر یک از کمپانی های بزرگ فناوری آمریکایی به طور جدی روی مقوله هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی سرمایه گذاری کرده اند. اگر نگاهی به نام های بزرگی چون اپل، گوگل، مایکروسافت، آمازون و فیس بوک بیندازید، متوجه می شوید که این کمپانی ها همچنین در فهرست پنج کمپانی ارزشمندتر دنیا قرار دارند.
در رأس آنها، سرمایه گذاری در استارت آپ های هوش مصنوعی به سرعت در حال گسترش است به طوری که سرمایه داران بیش از پنج میلیارد دلار از بودجه مشخص شده سال 2016 را صرف سرمایه گذاری کرده اند.
همچنین 150 میلیارد دلار رقم زیادی است و چین با این حجم سرمایه گذاری به دنبال دستیابی به جامعه ای هوشمند و برقراری زیرساخت های هوشمند است. شاید این موضوع در این نقطه مبهم به نظر برسد اما سیستم کنترل چین روی چیزهایی مانند حمل و نقل و ساخت و سازهای جدید متعهد شده است که می تواند دلیلی برای نگرانی آمریکایی ها باشد. سیستم مدیریتی ترامپ هیچ پیشرفتی را در هزینه های زیرساخت ایجاد نکرده است؛ بنابراین، سیستم های هوشمند و هوش مصنوعی را در اولویت کارهای خود قرار نداده است. در همین هنگام، بودجه تعیین شده از سوی ترامپ به برنامه های تحقیقاتی تحت حمایت دولت آمریکا کاهش یافته است. این برنامه ها مسوول ایجاد بسیاری از فناوری های اساسی و پایه هستند که شرکت های خصوصی برای تولید محصولات نوآورانه از آنها استفاده می کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :