آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 214131
تاریخ انتشار : 4 مرداد 1396 1:57
تعداد بازدید : 1167

متخصصان: بنیان گذار تسلا هوش مصنوعی را نمی‌شناسد

انتقاد از روبات هراسی ایلان ماسک

موجی از اعتراض متخصصان هوش مصنوعی علیه نظریه ایلان ماسک در زمینه نگرانی درباره تسلط روبات ها بر انسان ها آغاز شده و در این میان حتی برخی متخصصان، ایلان ماسک را فاقد سواد و درک درست از هوش مصنوعی دانسته اند.

ایتنا- شاید بتوان ریشه فرایند فعلی و ترس موجود از هوش مصنوعی را در آثار ایزاک آسیموف مانند I robot جست وجو کرد. در این کتاب، هوش مصنوعی به حدی پیشرفت کرده که می تواند تصمیم بگیرد که به عنوان مثال “انسان برای آینده جهان خطرناک است” و بنابراین سعی در کنترل انسان ها داشته باشد.
حال، افراد برجسته ای مانند ایلان ماسک که یکی از بزرگان دنیای فناوری نیز به حساب می آید، با توجه به همین مثال ها و احتمال روی دادن آنها که درباره آینده هوش مصنوعی هشدارهایی جدی به مردم داده و آینده را ترسناک تفسیر کرده اند. 
از سوی دیگر، متخصصان فناوری اطلاعات و به ویژه گرایش های هوش مصنوعی به این موضوع و دغدغه های پیرامون آن عکس العمل نشان داده اند؛ از جمله، این دیدگاه را ساده لوحانه و فاقد بررسی فنی دانسته اند که به واسطه عدم وجود دانش کافی مطرح می شود. 
در این میان رادنی بروکس (Rodney Brooks) به عنوان مؤسس آزمایشگاه های هوش مصنوعی در دانشگاه بزرگ و مشهور MIT به انتقاد صریح و مستقیم از ماسک پرداخته و او را در این زمینه بی سواد دانسته است. او معتقد است که ترس ایلان ماسک از صنایع روباتیک و هوش مصنوعی بدین دلیل است که او این مفاهیم را درک نکرده و به همین دلیل نیز ترس القا شده از سوی او به اجتماع، نادرست است.
بروکس در این زمینه هشدار داده است که برخی نظرات غیرتخصصی از این دست می توانند موجب شوند که علیرغم علاقه بسیار زیاد شرکت ها به هوش مصنوعی، بازهم این سیستم ها به واسطه ترس نابجای ایجاد شده به سختی بتوانند راه خود را به لایه های نهایی عملیاتی شدن بیابند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :