آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 214134
تاریخ انتشار : 4 مرداد 1396 2:4
تعداد بازدید : 1538

رییس مرکز رسانه‌های دیجیتال وزارت ارشاد:

برای ساماندهی فضای مجازی 35 قانون کم داریم

رییس مرکز رسانه های دیجیتال وزارت ارشاد گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص ساماندهی فضای مجازی در زمینه اسناد بالادستی با خلاءهای زیادی روبه روست، ما نیازمند 35 زمینه قانونی و تصویب آن در مجلس شورای اسلامی هستیم.


فارس - مرتضی موسویان در نشست هم اندیشی همایش ملی سواد رسانه ای و مسوولیت اجتماعی در یک نگاه با اعلام این خبر که انجمن سواد رسانه ای ایران در وزارت کشور ثبت شده است، گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره ساماندهی فضای مجازی در زمینه اسناد بالادستی با خلاءهای زیادی روبه روست، ما نیازمند 35 زمینه قانونی و تصویب آن در مجلس شورای اسلامی هستیم. 
موسویان با بیان اینکه 230 قانون در ایالات متحده درخصوص فضای مجازی به تصویب رسیده است، گفت: کشورهای اروپایی هم برای حل معضلات این حوزه قوانین را به سرعت تصویب می کنند، اما ما دارای ضعف های قانونی بسیاری در این زمینه
هستیم. 
وی با بیان ثبت 5 هزار امضای دیجیتال در کشور گفت: این امضاها به شکلی طراحی شده که هویت فرد را به صورت قطعی روشن می کند و سرآغازی برای به رسمیت شناختن مالکیت معنوی در کشور است. 
موسویان با بیان اینکه 11 هزار کانال تلگرامی موثر در کشور فعال است، گفت: 460 میلیون نفر در این کانال ها عضو هستند.
وی ادامه داد: براساس مصوبات قانونی، شبکه های کانال های مجازی که بیش از 5 هزار فالوور دارند، باید ثبت رسمی شوند که در حال حاضر 60 درصد از این صفحات، دارای مجوز شده اند. 
محمدرضا رستمی، معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان نیز گفت: مساله محورکردن موضوع سواد رسانه ای و توجه به مسایل روز کشورمان باید همگام با فضای بین المللی باشد، اما می توانیم در این زمینه اولویت های خاصی هم داشته باشیم. 
وی ادامه داد: از جمله دلایل تشکیل چنین همایش هایی غیر از توجه به حوزه پژوهشی، خروجی کاربردی و اجرایی نیز موردنظر است؛ بنابراین باید سه بخش اجتماعی، خصوصی و دستگاهی مورد توجه قرار گیرند. 
معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان ادامه داد: در بخش اجتماعی، خانواده ها، در بخش خصوصی؛ فعالان و سرمایه گذاران حوزه رسانه و هدفدار کردن فعالیت آنها و دستگاه های اجرایی که با سیاستگذاری از خروجی های موردنظر حمایت می کنند، باید مورد توجه قرار گیرند. 
وی با بیان مسایل روز جوانان گفت: اگر به صورت مساله محور به موضوع سواد رسانه ای بپردازیم، باید بدانیم اشتغال و کسب و کار مساله اول جوانان کشور است و اگر بتوانیم این موضوع را با سواد رسانه ای مرتبط کنیم و به کمک اشتغال بیاییم، موجب تغییر شرایط اشتغال خواهیم شد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :