آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 214137
تاریخ انتشار : 4 مرداد 1396 2:12
تعداد بازدید : 760

درباره افتتاح دولت الکترونیکی و شبکه ملی اطلاعات

علی اصلان شهلا- مسوولان کشور در درجه اول در وزارت ارتباطات و بعد از آن با تاخیر در سایر دستگاه ها و قوا به این نتیجه رسیده اند (یا انشاالله می رسند) که فضای مجازی چارچوب و ویژگی های خود را دارد و نمی توان مانند آنچه در فضای سنتی جامعه روی می دهد، با آن رفتار کرد.

Alishahla13@
به همین مناسبت هم بحث هایی چون نظارت پس از انتشار، ارایه سریع مجوز کسب و کار یا حتی حذف مجوزها، حمایت از کسب و کارهای نوپا حتی به قیمت حذف برخی کسب و کارهای سنتی، پذیرش همکاری با سرویس دهندگان خارجی (مانند تلگرام و اینستاگرام) حتی با وجود نپذیرفتن برخی خواسته های ایران، ناکارا بودن فیلترینگ و... وجود دارد و تغییراتی در نگرش و قوانین در حال ایجاد است.
حال که وزارت ارتباطات پیش از دیگران، این تغییرات را باور کرده است، چه خوب خواهد بود در برخی روش های معمول دولتی هم تغییراتی به وجود بیاورد. یکی از این تغییرات ضروری، بحث افتتاح برخی طرح های وزارت ارتباطات است. فضای مجازی، مانند یک ساختمان نیست که با سفت کاری و نازک کاری به پایان برسد و قابل افتتاح باشد؛ بلکه هر روز مواردی در حوزه شبکه و ارتباطات در حال توسعه است؛ بنابراین نمی توان با بریدن روبان، پایانی بر آن متصور بود.
برای نمونه همین بحث دولت الکترونیکی است که محمود واعظی در روزهای آخر حضورش در وزارت ارتباطات، اصرار دارد افتتاحیه ای برای آن برگزار کند. این طرح از آن دسته طرح هایی است که نمی توان بر آن پایانی در نظر گرفته و مرتب سرویس های قدیمی حذف و سرویس های جدید به آن افزوده می شود. در شرایط فعلی هم که بسیاری از دستگاه ها امکان و اراده ارایه سرویس های الکترونیکی را ندارند، لذا دقیقا معلوم نیست چه چیزی در حال افتتاح است. استارت ارایه سرویس های دولت بر بستر الکترونیکی سال هاست که زده شده و البته با سرعت نه چندان مناسبی توسعه یافته است و خود آقای وزیر هم اذعان دارد که ارایه مجموعه کامل تری از سرویس ها حداقل چند ماه دیگر کار دارد.
شاید بهتر باشد درباره چنین افتتاحاتی تجدید نظر شده تا مانند دولت قبل، مرتب برای طرح های نیمه کاره جشن گرفته نشود. البته بپذیریم که مواردی چون شبکه ملی اطلاعات و دولت الکترونیکی به تدریج تکمیل شده و پایانی بر توسعه آنها نیست که برای شان جشن بگیریم و روبان ببریم و شاید بهتر باشد تنها به ارایه گزارش های دقیق و درست از وضعیت فعلی هر طرح بسنده کنیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :