آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 214145
تاریخ انتشار : 4 مرداد 1396 2:25
تعداد بازدید : 1174

شرکت آمریکایی در دست کارکنانش تراشه می کارد

یک شرکت آمریکایی اقدام به کاشت میکرو تراشه در بدن تمام کارمندان خود کرده است.

آنا- دانشمندان همیشه بر این باورند با روی کار آمدن روبات ها، دست نیروهای انسانی از بسیاری مشاغل کوتاه می شود و روبات ها در آینده ای نزدیک جایگزین انسان ها خواهند شد. اما ممکن است با ایجاد سایبورگ ها در محیط کار بتوان راهی برای جلوگیری از این آینده ترسناک ایجاد کرد.
شرکت آمریکایی «ویسکانسین» اولین بار در این کشور در بدن کارمندان خود ریزتراشه کار می گذارد. طبق این برنامه ریزی ، هفته آینده این تراشه ها در بدن بیش از 50 نفر از کارمندان داوطلب این شرکت کار گذاشته می شود.
این تراشه که نوعی تراشه «تشخیص فرکانس های رادیویی» است، از سوی شرکت تأمین کننده تراشه های الکترونیکی Three Square Market (M32) عرضه شده و قرار است در دست کارمندان و بین انگشت شست و اشاره آنها کار گذاشته شود.
این تراشه به اندازه دانه برنج است و مقامات M32 معتقدند که کارمندان بعد از انجام این عمل کاشت، قادر خواهند بود طیف وسیعی از کارهای مشترک اداری را با تکان دادن دست خود انجام دهند.
با فناوری «تشخیص فرکانس های رادیویی» که در این تراشه به کار رفته است، کارهایی از قبیل خرید در بازارچه شرکت، باز کردن درها، استفاده از دستگاه های کپی، ورود به کامپیوترهای اداره، باز کردن قفل تلفن، به اشتراک گذاری کارت ها، ذخیره اطلاعات پزشکی و سلامت افراد انجام پذیر است و می توان از آن برای پرداخت در پایانه های این فناوری استفاده کرد.
این تراشه همچنین استفاده از سیستم های NFC (ارتباط حوزه نزدیک​) را نیز امکان پذیر می کند و شبیه به فناوری هایی است که در کارت های اعتباری بدون تماس مورد استفاده قرار می گیرند. نوع مشابهی از این تراشه ها نیز اوائل سال جاری توسط شرکت سوئدی Epicenter و روی کارمندان کار گذاشته شد اما این اولین باری است که به شکل گسترده در آمریکا مورد بهره برداری قرار می گیرد.
هزینه کاشت هر تراشه حدود 300 دلار است که طبق رایزنی های شرکت، قرار است نیمی از این هزینه از مبلغ از کارمندان داوطلب اخذ شود. با کاشت این تراشه در بدن کارمندان، آنها دیگر نیازی ندارند برای انجام کار یا تأیید اعتبار با سایر سیستم ها، کلید های مختلف، کارت های اعتباری یا گوشی های هوشمند را با خود جا به جا کنند.
برخی مقامات شرکت نگران ردیابی کردن کارمندان بعد از کاشت تراشه بودند که شرکت تأمین کننده این تراشه اطمینان داد که این تراشه فاقد قطعه GPS است و در برابر سیستم های هک کننده ایمن شده است.
همچنین چنین تراشه هایی به دلیل رمز گذاری شدن مانند کارت های اعتباری قادر به هک شدن نیستند. از سوی دیگر، به دلیل عدم اتصال به اینترنت، این تراشه ها قابل هک شدن نیستند و تنها راه استفاده از آنها، خارج کردن آن از بدن افراد است.
در صورت تغییر نظر کارمندان این شرکت، می توان تراشه را از بدن آنها خارج کرد. با وجود اینکه این تراشه ها قابل ردیابی نیستند، اما اطلاعات زیادی از نحوه کار کارمندان در اختیار کارفرما قرار می دهد؛ به عنوان مثال، زمان استراحت، نوع خوراکی هایی که در طول روز خریداری می کنند و غیره. با وجود اینکه قرار گرفتن این اطلاعات در اختیار کارفرما، در ظاهر بی خطر است اما به دلیل لو رفتن برخی اطلاعات شخصی افراد، ممکن است روزی مشکل آفرین شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :