آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 214209
تاریخ انتشار : 5 مرداد 1396 9:26
تعداد بازدید : 1174

ترامپ: اپل قول داده سه کارخانه بزرگ در آمریکا بسازد

دونالد ترامپ دیروز در مصاحبه با وال استریت ژورنال گفت که اپل سه کارخانه در خاک آمریکا خواهد ساخت. این در حالی است که این خبر هنوز از سوی شرکت اپل تایید نشده است.

ترجمه :نسترن صائبی
منبع: Gizmodo

ترامپ گفت: تیم کوک، مدیرعامل اپل به او قول داده که سه کارخانه بزرگ در آمریکا خواهد ساخت. ترامپ به این نشریه گفت: به او (تیم کوک) گفتم تیم! تا وقتی که کارخانه هایت را در این کشور نسازی، انگار دولتم در حوزه اقتصادی موفقیتی به دست نیاورده است. او هم پاسخ داد که چنین برنامه ای را در دستور کارش دارد.
این در حالی است که ترامپ سال گذشته در مصاحبه با مجله تایم گفته بود که از اپل خواسته است که بهترین کارخانه خود را -حتی اگر فقط نیم متر از کارخانجات اپل در چین بزرگ تر باشد- در آمریکا بسازد.
اپل درخواست وال استریت ژورنال برای تایید یا رد گفته های ترامپ را رد کرد، اما می دانیم که این شرکت بزرگ تصمیم دارد دو میلیارد دلار به توسعه واحدهای تولیدی در ایالات متحده اختصاص دهد. همچنین شریک تجاری آنها در چین یعنی فاکسکان هم اعلام کرده است که به خاطر مشوق های مالیاتی چشمگیر دولت ترامپ، تا 7 میلیارد دلار در بخش تولید آمریکا سرمایه گذاری خواهد کرد.
ترامپ جزییات دیگری در خصوص این کارخانجات از قبیل محل احداث و یا کالایی که تولید خواهند کرد ذکر نکرده است. اپل ادعا می کند با در نظر گرفتن 80 هزار کارمند خود در آمریکا، تامین کنندگان، توسعه دهندگان اپلیکیشن و موارد دیگر توانسته است دو میلیون شغل در آمریکا ایجاد کند. 
اپل برای ساخت بعضی مدل های مک به قراردادهایی که با بعضی شرکت های آمریکایی دارد وابسته است، اما محصولاتی مانند آیفون و آی پد در چین و توسط تولیدکنندگانی همچون فاکسکان و پگاترون ساخته می شوند. ترامپ دیروز همچنین گفت که فاکسکان نیز در ویسکانسین کارخانه ای خواهد ساخت، اما این کارخانه پنل های نمایشگر تلویزیون را تولید می کند و ارتباطی با محصولات اپل ندارد.
از آنجا که اپل همواره در تولید محصولات خود به قراردادهایی که با سایر تولیدکنندگان دارد وابسته بوده، خود فقط یک کارخانه دارد که آن هم در ایرلند واقع شده است. ساخت سه کارخانه در آمریکا می تواند تحولی عظیم برای این شرکت که زنجیره ای عظیم از تامین کنندگان را در خارج از خاک آمریکا پدید آورده باشد.
دونالد ترامپ از همان روزهای نخست کمپین تبلیغاتی اش، شمشیر را از رو برای اپل بست و بارها این شرکت را که عنوان باازش ترین شرکت جهان را به خود اختصاص داده، مورد انتقاد قرار داد. ترامپ در همان روزها گفت: سرمایه در خارج از مرزها خوابیده، کسی نمی داند مبلغ آن چقدر است. برخی می گویند 5/2 تریلیون دلار است، اما برخی را می شناسم که فکر می کنند این مبلغ تا پنج تریلیون هم برسد. ما این مبلغ را می گیریم و مالیات آن به جای ۳۵ درصد تنها ۱۰ درصد خواهد بود و چه کسی این را به ۳۵ درصد بازمی گرداند؟ واضح است هیچ کس، چون هیچ کس این کار را 
نمی کند. 
سیاست های ترامپ به مذاق اپل خوش نمی آید. زیرا اپل در حال حاضر در حدود ۲۰۰ میلیارد دلار نقدینگی و اوراق بهادار در خارج از مرزهای آمریکا دارد و باید ۳۵ درصد از آن را به عنوان مالیات به داخل آمریکا انتقال دهد. ترامپ در سخنرانی باشگاه اقتصادی نیویورک در سپتامبر، اعلام کرد که شرکت هایی که کسب و کارشان در خارج از ایالات متحده است باید ۱۰ درصد مالیات بدهند. 
گفته می شود که کمپانی های آمریکایی در خارج، 1/2 تریلیون دلار منبع مالی دارند و اپل بزرگ ترین آنهاست. همچنین این احتمال هم وجود دارد که حکومت ترامپ ممکن است تلافی اتفاق کمیسیون اروپا را بکند که در اوایل امسال اپل را ملزم به پرداخت 14/5 میلیارد دلار مالیات کرد.
ترامپ در طول همین کمپین ها به اپل اعلام کرد که باید آیفون هایش را در خاک آمریکا تولید کند. در حالی که آیفون ها در چین سرهم می شوند و اکثر اجزای آن از کشورهای آسیایی تامین می شوند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :