آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 214210
تاریخ انتشار : 5 مرداد 1396 9:28
تعداد بازدید : 1471

با حضور 320 دانش‌آموز نخبه از 84 کشور

المپیاد جهانی انفورماتیک فردا در تهران استارت می خورد

بیست و نهمین دوره المپیاد جهانی انفورماتیک IOI2017 از فردا جمعه به مدت یک هفته در تهران برگزار می شود.


فناوران - حمیدرضا عظمتی مدیر اجرایی و سخنگوی المپیاد جهانی انفورماتیک 2017 در این باره گفت: در سال 2012 ایران برای میزبانی این رویداد مهم اعلام آمادگی کرد و یک سال بعد کمیته بین المللی المپیاد، با توجه به درخشش دانش آموزان ایرانی در این رویداد، با درخواست ایران موافقت کرد.
وی افزود: از سال گذشته وزارت آموزش و پرورش 10 کارگروه برای برگزاری این رویداد ایجاد کرد و ما با آمادگی کامل به استقبال این رویداد می رویم.
عظمتی با بیان این که در رویداد امسال، رکورد تیم های شرکت کننده شکسته شد گفت: دو تیم از ایران و 83 تیم از 83 کشور جهان، در قالب تیم های چهار نفره به تهران می آیند تا برندگان المپیاد 2017 مشخص شود.
سخنگوی المپیاد جهانی انفورماتیک امسال ادامه داد: از 8 نفر اعضای تیم المپیاد کامپیوتر ایران، صرف نظر از رتبه ای که به دست بیاورند حمایت خواهد شد و آنها این امکان را خواهند داشت در هر رشته و دانشگاهی که بخواهند در کشورمان به تحصیل بپردازند.
وی با بیان این که سومین بار است که ایران میزبان یک المپیاد جهانی می شود افزود: پیش از این المپیادهای نجوم و فیزیک در ایران برگزار شده و سال آینده هم المپیاد جهانی زیست شناسی در ایران برگزار می شود.
طراحی سه سامانه ماندگار برای IOI
حمید ضرابی زاده رییس کمیته فنی المپیاد، با بیان این که این کمیته از یک سال و نیم گذشته با همراهی 50 نفر از استادان دانشگاه کار آماده سازی سخت افزاری و نرم افزاری این رویداد را آغاز کرده است گفت: تلاش کرده ایم تا با تعیین استانداردهای بالا، بهترین سطح فنی مسابقات را داشته باشیم.
وی افزود: در این راه سه سامانه برای المپیاد طراحی شده است که نه تنها سطح فنی را افزایش داده که این سامانه ها برای دروه های بعدی IOI نیز به یادگار خواهد ماند.
ضرابی زاده گفت: سامانه آماده سازی سوالات و داده های آزمون به صورت اتوماتیک را طراحی کرده ام تا میزان خطا به حداقل برسد. همچنین سامانه ترجمه سوالات از نو طراحی شده تا مشکل زبان های فارسی و عربی هم در آن حل شود. در این سامانه ترجمه سوالات به زبان تیم های شرکت کننده یک روز قبل انجام شده و روز مسابقه در اختیار تیم ها قرار می گیرد.
رییس کمیته فنی المپیاد جهانی ریاضی 2017 ادامه داد: سامانه سوم، به پایش شبکه و کامپیوترها می پردازد تا هم به صورت پایدار کار دنبال شده و هم از دسترسی غیرمجاز احتمالی تیم ها به سامانه جلوگیری شود. این سامانه به پایش 320 کامپیوتر تیم ها و 100 کامپیوتر در اختیار داوران خواهد پرداخت.
وی تاکید کرد: این سامانه برگزاری و نظارت المپیاد از لحاظ فنی را بسیار راحت و دقیق می کند و به یادگار از ایران برای IOI خواهد ماند.
ضرابی زاده گفت: رتبه های ایران در چند سال گذشته روند صعودی خوبی داشته است و از سال 2011 که رتبه دهم بودیم تا سال 2015 که رتبه ششم را کسب کردیم و سال گذشته نیز در مجموع امتیاز سوم شدیم. 
ایران سوالات آزمون را برگزید
علی شریفی زارچی رییس کمیته علمی المپیاد جهانی انفورماتیک نیز در این نشست درباره نحوه انتخاب تیم ایران گفت: دانش آموزان مستعد در چند مرحله غربال می شوند که در مرحله نخست از طریق برگزاری آزمون ریاضی تستی، افراد مستعد انتخاب شده و در ادامه با گذراندن دوره های آموزشی سه ماهه و 9 ماهه، برترین ها انتخاب می شوند.
شریفی با بیان این که بیش از 300 نفر از نخبه ترین دانش آموزان جهان در علوم کامپیوتر به ایران می آیند گفت: قطعا این افراد بعدا در شرکت ها و سمت های مهم حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات مشغول به کار می شوند و ما تلاش کرده ایم تا تصویر خوبی از ایران برای آنها به یادگار بماند.
رییس کمیته علمی المپیاد جهانی انفورماتیک درباره مراحل طراحی سوالات برای المپیاد توضیح داد: در گام اول طی فراخوانی، از افراد مدال آور در دوره های پیشین المپیاد خواسته شد سوالات پیشنهادی شان را ارسال کنند.
وی افزود: در گام بعدی استادان دانشگاه و اعضای تیم کامپیوتر ایران در دوره های قبلی المپیاد دور هم جمع شده و از میان سوالات رسیده، حدود 25 سوال را برگزیدند. در نهایت هم اعضای کمیته بین المللی المپیاد جهانی بهمن ماه گذشته به ایران آمدند و از میان سوالاتی که کشور میزبان برگزیده بود، 9 سوال را جهت طرح در المپیاد انتخاب کردند.
شریفی گفت: مسابقات در دو روز برگزار می شود و در هر روز، سه مساله برای شرکت کنندگان طرح شده و تیم ها 5 ساعت فرصت پاسخ گویی خواهند داشت. سه مساله هم به عنوان ذخیره انتخاب شده است.
براساس این گزارش، مراسم افتتاحیه رسمی المپیاد جهانی انفورماتیک روز شنبه در برج میلاد تهران برگزار شده و مراسم اختتامیه نیز پایان هفته آینده در سالن اجلاس سران برگزار می شود.
تیم ایران از دوره چهارم این رقابت ها در این مسابقات حضور داشته و در دو دوره اخیر مقام ششم جهان را کسب کرده است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :