آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 214212
تاریخ انتشار : 5 مرداد 1396 9:45
تعداد بازدید : 1336

نتیجه برعکس سخت گیری ها در شبکه های اجتماعی

اخیرا با همکاری یکی از مراکز پژوهشی کشور تحقیقات وسیعی با موضوع انتشار مطالب غیراخلاقی در شبکه های اجتماعی انجام دادیم. آمار عملکردها گاهی در زمان انتشار برای مردم ایجاد نگرانی می کند. مثلاً می پرسند در فضای مجازی چه خبر است که هفته ای ۳۳۰۰ کانال مسدود می شود؟ نتایج به دست آمده بسیار تعجب برانگیز بود، چرا که بیش از 90 درصد محتوای مستهجن شبکه های اجتماعی خارجی و داخلی فعال در کشورمان توسط گروه کوچکی که تعدادشان دو رقمی است منتشر شده و سپس بازنشر می یابد.

 محمدجوادآذری جهرمی
مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت

در این پژوهش انگیزه های این گروه کوچک نیز بررسی شد؛ عمده آنها به قصد جذب مخاطب در کوتاه مدت و فروش تبلیغات کانال، وبلاگ و... دست به این اقدامات می زنند. این موضوع از تحت پایش قرار گرفتن این کانال ها و صفحات روشن شده که با گذشت زمان و تقریبا در اکثر موارد این صفحات و کانال ها با تغییر نام، روند کاری متفاوتی را دنبال می کنند. 
اختلال و بیماری در سامانه های تبلیغاتی عمیق ترین ریشه این انحرافات غیرحرفه ای در کسب وکارهای خرد است. جای بسی اندوه که مقوله ناهنجاری ها در اکوسیستم تبلیغاتی کشور در ده سال گذشته، دغدغه هیچ مسوول مرتبطی در بدنه حاکمیت منتقد فضای مجازی نبوده است.
راهکار اصلی اصلاح بستر های تبلیغاتی را می توان در حمایت از بستر های سالم و با پتانسیل جست و جو کرد. برای اصلاح شرایط موجود ناگزیریم که برای مشاغل و چهره ها امکان دیده شدن را فراهم آوریم و با ارایه امکانات موردنیاز برای تبلیغات هدفمند دیجیتال و کانالیزه کردن موضوعات، هزینه را برای کسب وکار ها کاهش دهیم. در چنین شرایطی که برندهای بزرگ با هزینه های گزاف به سراغ رسانه هایی همچون صداوسیما و تبلیغات محیطی می روند، مشاغل کوچک و استارت آپ ها چه امکان یا رسانه ای برای دیده شدن دارند؟ در این شرایط محیط های ویدئویی بهترین مکان برای انتشار تبلیغات هستند که امروزه با موانع قانونی و محدودیت های محتوایی بسیاری مواجهند. با کمی دقت درمی یابیم همان ها که موانع رشد محتوا هستند، خود با صدای بلند، فراگیری فساد را در شبکه های اجتماعی فریاد زده و هشدار می دهند غافل از آنکه عملکرد خود آنهاست که به صورت غیرمستقیم زمینه ساز این شرایط شده است.
منبع : روزنامه ایران
 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :