آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 214408
تاریخ انتشار : 9 مرداد 1396 11:10
تعداد بازدید : 681

لزوم مجوز‌زدایی از کسب و کارهای نوین

اتاق تهران پنج کارگروه مشورتی برای حمایت از استارت آپ ها تشکیل داد

اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در نشستی میزبان صاحبان بنگاه های دانش بنیان و فعالان کسب و کارهای استارت آپی بود که آمده بودند تا گره های ریز و درشت کارشان را با مدیران اتاق تهران و نمایندگان بخش خصوصی در میان بگذارند.

اتاق تهران- در اولین جلسه کارگروه شرکت های نوین و دانش بنیان، معاون کسب و کار اتاق تهران به همراه مدیران کسب و کار نوین، خدمات مالیاتی، خدمات بیمه و مشاوران این معاونت پای صحبت های استارت آپ ها و صاحبان بنگاه های دانش بنیان نشستند و پس از نزدیک به سه ساعت گفت و گو، در گام نخست تعامل و همکاری ها، بر سر ایجاد پنج کارگروه مشترک در اتاق تهران به توافق رسیدند.
در این جلسه همچنین، رضا پدیدار و حسن فروزان فرد دو عضو هیات نمایندگان اتاق تهران نیز حضور داشتند و از آمادگی هیات نمایندگان برای حمایت از قدرت یابی کسب و کارهای نوین در کشور خبر دادند.معاون کسب و کار اتاق تهران در این نشست، یکی از ماموریت های این اتاق را حمایت از شرکت های دانش بنیان و استارت آپ ها و شناسایی و رفع چالش های پیش روی فعالان این عرصه عنوان کرد.
هومن حاجی پور یکی از آفت های موجود بر سر راه رشد و توسعه کسب و کارهای نو را صدور انواع مجوزها برای فعالیت های این بخش دانست و گفت: برخلاف برخی دستگاه های دولتی، اتاق بازرگانی تهران بنا ندارد که خود را متولی شرکت های دانش بنیان بداند و این اتاق به هیچ وجه قائل به صدور انواع مختلف مجوزها برای کسب و کارهای نوین نیست؛ چراکه یکی از موانع جدی بر سر راه توسعه بنگاه های این حوزه، وجود مجوزهاست.
وی با بیان قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار افزود: این قانون همچنان از حیث حمایت ها از شرکت های دانش بنیان، دارای ایراد و اشکال است از این رو، اتاق تهران در تلاش است تا با مشورت صاحبان این کسب و کار و حضور در مجامع تصمیم گیری کشور، ضعف ها و کاستی های موجود در این قانون را اصلاح کند.
معاون کسب و کار اتاق تهران، یکی از سنگ های پیش پای کسب و کارهای نوین در کشور را تامین منابع مالی و جذب سرمایه گذاری عنوان کرد و افزود: اتاق تهران در حال حاضر به مکان مناسبی برای اجتماع سرمایه گذاران تبدیل شده است و این اتاق می تواند پل ارتباطی میان استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان با صاحبان سرمایه و بازار باشد.
حاجی پور همچنین اتاق تهران را تریبونی برای بیان دیدگاه ها و راهکارهای شرکت های دانش بنیان عنوان کرد و افزود: با استفاده از توان و ابزارهایی که اتاق بازرگانی تهران در اختیار دارد، مانند شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی، می توان پیشنهادهای فعالان کسب و کارهای نو را که مبتنی بر قانون باشد، پیگیری کرد و به نتیجه رساند.
 آمادگی اتاق تهران برای تسهیل در کسب و کارهای نوین
مدیر کسب و کار نوین اتاق تهران نیز طی سخنانی، تسهیل فضای کسب و کار شرکت های دانش بنیان و ورود به توانمندسازی این شرکت ها را دو ماموریت جدی اتاق تهران و به ویژه معاونت کسب و کار این اتاق بیان کرد.
امید هاشمی، هم گامی برای رشد و توسعه کسب و کار نوین در کنار فضای کسب و کار سنتی کشور را از جمله سیاست های مدون اتاق تهران عنوان کرد و افزود: اتاق تهران قائل به تخریب خلاق نیست و بر این باوریم که رشد و رونق کسب و کارهای نو و سنتی در کشور در یکدیگر گره خورده است.
وی ایجاد و تشکیل کارگروه های مشورتی در اتاق تهران با حضور اعضای منتخب هیات نمایندگان و مدیران این اتاق و نمایندگانی از بنگاه های دانش بنیان و استارت آپ ها را گامی بلند در تدوین و ارایه خدمات اثرگذار پارلمان بخش خصوصی به بنگاه های این بخش عنوان کرد.پیمان دارابیان، مدیر خدمات مالیاتی اتاق تهران نیز در سخنانی، از آمادگی این واحد برای ارایه مشاوره های مالیاتی به صاحبان بنگاه های دانش بنیان و استارت آپ ها خبر داد. وی با بیان اینکه قوانین مالیاتی مربوط به فعالیت های اقتصادی مبتنی بر دانش بنیان و کسب و کارهای خلاقانه نیاز به بازنگری دارد، افزود: صاحبان بنگاه های این بخش می توانند نظرات و راهکارهای خود را با معاونت کسب و کار اتاق تهران در میان گذاشته و با چکش کاری پیشنهادها، می توان از ظرفیت بالای اتاق تهران برای عملیاتی کردن آن اقدام کرد.
محمد جعفری مشاور خدمات بیمه اتاق تهران نیز حضور نمایندگان این اتاق در هیات های حل اختلاف را از جمله ظرفیت های بالقوه اتاق تهران برای فعالان بخش خصوصی عنوان کرد و یادآور شد که صاحبان بنگاه های دانش بنیان نیز می توانند از این ظرفیت برای رفع مشکلات خود استفاده کنند.
 حمایت هیات نمایندگان از دانش بنیان ها
عضو هیات نمایندگان اتاق تهران و از فعالان صنعت نفت و گاز کشور نیز در جمع صاحبان شرکت های دانش بنیان، از ضرورت خروج دولت از بنگاه داری سخن گفت و اینکه هیات نمایندگان اتاق تهران برای حمایت از بنگاه های دانش بنیان و استارت آپ ها آمادگی کامل دارد.
رضا پدیدار با بیان اینکه سال هاست که دولت بیش از 80 درصد اقتصاد کشور را در اختیار دارد، افزود: زمان آن فرا رسیده است که دیوارهای دولتی بر سر راه کسب و کارهای قانونی را تخریب کرد و بخش خصوصی در این راه، مسر و یکصداست.
این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران، یکی از مشکلات جدی را که بنگاه های دانش بنیان با آن رو به رو هستند، دستورالعمل ها و برخی قوانین مالیاتی عنوان کرد و گفت: متاسفانه در سازمان امور مالیاتی، همچنان تمایزی میان شرکت های سنتی و بنگاه های دانش بنیان و استارت آپ ها وجود ندارد که این نگاه باید با کمک اتاق بازرگانی و همراهی شرکت های فعال در این عرصه اصلاح شود.
دیگر عضو هیات نمایندگان اتاق تهران نیز یکی از تعهدات اعضای این هیات در دوره هشتم را تلاش برای باز شدن فضای اقتصادی کشور به روی کسب وکارهای نوین عنوان کرد و گفت: با این وجود، همچنان جای نمایندگان کسب و کارهای نوین در اتاق بازرگانی تهران خالی است و باید تلاش کرد تا فعالان این عرصه در پارلمان بخش خصوصی دارای کرسی و جایگاه رسمی 
شوند.
حسن فروزان فرد، تاسیس انجمن ها و تشکل های مرتبط با کسب و کارهای دانش بنیان را ضروری دانست و افزود: با ایجاد تشکل های این بخش، قدرت چانه زنی و تعامل با دولت برای بنگاه های این بخش فراهم خواهد شد.
به اعتقاد وی، حضور قدرتمند تشکل های مختلف در عرصه فعالیت های دانش بنیان و استارت آپ ها در نهایت می تواند به تشکیل فدراسیون کسب و کارهای نوین در اتاق بازرگانی ایران ختم شود که وزنه سنگین و قابل اتکایی برای فعالان این بخش خواهد بود.

 تشکیل پنج کارگروه مشورتی
در پایان اولین جلسه کارگروه شرکت های نوین و دانش بنیان، پس از شور و مشورت میان معاون و مدیران امور کسب و کار اتاق تهران و صاحبان بنگاه های دانش بنیان، تشکیل پنج کارگروه مشترک برای ادامه گفت وگو و هم فکری به سرانجام رسید.
به این ترتیب، تشکیل کارگروه مقررات زدایی و مجوززدایی، کارگروه مالیات و تامین اجتماعی، کارگروه نهادسازی در اتاق تهران، کارگروه فین تک ها و کارگروه خدمات مورد موافقت طرفین قرار گرفت و مقرر شد با معرفی اعضای هریک از این کارگروه، فعالیت رسمی آن آغاز شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :