آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 214409
تاریخ انتشار : 9 مرداد 1396 11:13
تعداد بازدید : 1284

افتتاحیه طرح نیمه کاره در آخرین روزهای دولت یازدهم

پارک علم و فناوری «فاوا» افتتاح شد

پارک علم و فناوری «فناوری اطلاعات و ارتباطات» صبح دیروز با حضور وزیر ارتباطات و وزیر علوم افتتاح شد.

فناوران - پارک علم و فناوری ارتباطات و فناوری اطلاعات در کیلومتر 26 اتوبان تهران- کرج با حضور محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، استاندار البرز، نمایندگان مجلس و جمعی از مدیران حوزه ارتباطات کشور برگزار شد.
پارک علم و فناوری ارتباطات و فناوری اطلاعات در زمینی به مساحت بیست و چهار هکتار با هدف تبدیل به معتبرترین مرکز توسعه کسب و کار حوزه فناوری ارتباطات و فناوری اطلاعات به بهره برداری رسید.
همچنین استقرار و همکاری شرکت های داخلی و بین المللی در جهت رفع نیازهای ملی و حضور در بازارهای جهانی از دیگر اهداف پارک علم و فناوری ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام شده است.
در حال حاضر این پارک دارای 17 هزار متر مربع ساختمان قابل بهره برداری است که تا خرداد ماه 97 به طور کامل ساخته شده و در اختیار شرکت های متقاضی قرار می گیرد.
همچنین برنامه های عملیاتی پارک، مجموعه ای از فعالیت های مشخص برنامه ریزی شده است که با تامین اعتبارات لازم انجام می شود. شرکت ها برای ورود به برنامه ها و بهره گیری از مزایای آن از طریق فرآیند پذیرش، گزینش شده و طی دوره معین اهداف برنامه مربوطه را دنبال کرده و به انتها می رسانند. 
برنامه توسعه شرکت های جوان، برنامه شبکه سازی مراکز رشد علم و فناوری و مراکز نوآوری دانشگاه ها، برنامه تضمین خرید در مقابل تضمین کیفیت کالا و خرید خدمات با هدف توسعه نوآوری، برنامه بین المللی سازی از طریق پروژه های پیشران، برنامه نوآوری باز (نوآوری با شما، تولید و فروش با ما) از طریق سازمان های توسعه ای مستقر در پارک، برنامه جذب و حفظ استعدادهای برتر (برنامه کار و زندگی) و برنامه مهاجرت به داخل متخصصان و استعدادهای برتر ایرانی ساکن خارج از کشور از جمله اهداف این پارک اعلام شده است.

 افتتاح طرح نیمه کاره؟
اما در حالی روز گذشته محمود واعظی در آخرین روزهای حضور خود در وزارت ارتباطات پارک علم و فناوری فاوا را افتتاح کرد که هنوز هیچ شرکتی در این پارک مستقر نشده است.
فراخوان پذیرش شرکت ها در این پارک با عنوان «فراخوان پذیرش شرکت های رشدی حوزه ICT جهت استقرار در پارک علم و فناوری تخصصی ICT سایت امام سجاد(ع)» در تیرماه منتشر شد. براساس اعلام این فراخوان، شرکت هایی که در این مرحله پذیرش می شوند، پس از شروع رسمی فعالیت پارک مذکور به صورت خودکار به عنوان پذیرفته شده آن پارک تلقی خواهند شد و از مزایای یک پارک علم و فناوری تجاری با پشتوانه مشترک دانشگاه تهران و وزارت ICT برخوردار خواهند بود. البته نتایج فراخوان هنوز اعلام نشده و رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز روز گذشته اعلام کرد که فراخوان جدیدی برای پذیرش شرکت ها در این پارک اعلام می شود.
به هر ترتیب در حالی این پارک افتتاح شد که هنوز وضعیت پذیرش هیچ شرکتی در آن مشخص نیست. 
رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در مراسم افتتاح این پارک گفت: پارک علم و فناوری، یکی از خطوط مقدم اقتصاد مقاومتی است که کمک به انتقال و بومی سازی دانش و فناوری و سرمایه می کند.
محمد خوانساری افزود: موضوعات فناورانه ای مانند اینترنت اشیا، رایانش ابری، داده های بزرگ و نسل پنجم موجب تحول و ارزش آفرینی در بخش های مختلف می شود.
خوانساری گفت: در جریان نوآوری و ارزش آفرینی بخش خصوصی، نقش اصلی را دارد و کسب و کارهای نوآورانه را به بازارهای بزرگ تبدیل می کند و برای اینکه ایده ها تبدیل به ثروت شوند، نیاز به زنجیره ای دارد که پارک های علم و فناوری کامل کننده این زنجیره هستند و نبود آن باعث توقف این زنجیره می شود.
وی با بیان اینکه تلاش هایی در دولت برای زیر سازی های کسب و کارهای نو آورانه انجام شده است، افزود: از طرفی در این دولت دسترسی به بازار برای استارت آپ ها و شرکت های نوپا تسهیل شده است و با این حرکت ها، بنگاه های کوچک و متوسط نقش کلیدی تری در توسعه اقتصادی دارند. رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: بنگاه ها برای رشد خود نیاز به زیست بوم دارند و این زیست بوم مکان محور است و امکانات مورد نیاز در نقطه ای باید فراهم باشد تا با استفاده از این امکانات هر چه سریع تر ایده ها تبدیل به صنعت و توسعه اقتصادی شود. وی هدف ایجاد پارک علم و فناوری در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات را تسریع در زنجیره ایجاد شرکت ها و فناوری ها در این حوزه بیان کرد و گفت: پارک فناوری یکی از خطوط مقدم اقتصاد مقاومتی است که به انتقال و بومی سازی دانش و فناوری و سرمایه کمک می کند و سبب جذب منابع و سرمایه های شرکت های بین المللی در این حوزه می شود.
خوانساری افزود: تفاوت عمده ای بین این پارک و پارک های علم و فناوری های دیگر در کشور وجود دارد به طوری که این پارک به عنوان نخستین پارک سمت صنعت در تکمیل ارتباط با بازار ایده های نو فعالیت می کند.
وی به برنامه ارایه شده برای دریافت مجوز این پارک از وزارت علوم پرداخت و افزود: تا سال 1400 به دنبال استقرار 54 شرکت داخلی و شرکت های بزرگ بین المللی هستیم تا اشتغال در لبه های تکنولوژی در این حوزه ایجاد شود.
رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره سابقه راه اندازی اين  پارک گفت: کارهای مطالعاتی این  پارک از سال های 81 و 82 آغاز شد و در سال 84 قراردادی برای مالکیت این پارک انجام شد اما تا سال 94 متوقف بود و از این سال قرارداد به روز و با اخذ مجوز های لازم و در دو سال گذشته، کارهای آماده سازی و اجرایی در این پارک انجام شد.
وی با اعلام اینکه هم زمان با این مراسم فراخوان پذیرش شرکت ها منتشر شده است، گفت: با اعلام نتیجه این فراخوان شرکت های نوپا با مجوز مرکز رشد دانشگاه تهران پذیرش و مستقر می شوند. خوانساری  گام نخست فعالیت در این پارک را آماده سازی و  استقرار شرکت ها در 7 ساختمان بازسازی شده اعلام کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :