آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 214412
تاریخ انتشار : 9 مرداد 1396 11:21
تعداد بازدید : 1248

هشدار رییس سازمان پدافند درباره تهدیدات شهر هوشمند

رییس سازمان پدافند غیرعامل گفت: شهر هوشمند در کنار همه کارکردهای مثبت، خدمات، سرویس ها و قابلیت هایی که برای شهر تولید می کند، با تهدیدات و آسیب های جدیدی از طریق فضای سایبر مواجه است.

مهر - غلامرضا جلالی در کارگاه و نشست توجیهی شهر هوشمند که با حضور اساتید، معاونین، مدیران و کارشناسان سازمان در سالن شهید آبشناسان سازمان پدافند غیرعامل برگزار شد، با بیان جابه جایی نظامات جمعیتی از روستاها به شهرها بعد از انقلاب اسلامی گفت: حدود ۷۲ درصد از جمعیت کشور، شهرنشین هستند و امروز با شرایطی مواجه هستیم که بیشتر جمعیت در شهرها وجود دارد و باعث شده است کشور و نظام و دولت، مجموعه ای از خدمات، زیرساخت ها و کارکردها را در شهر متمرکز کند.
وی گفت: ایجاد همگرایی و هم افزایی بین همه سیستم هایی که درون شهر وجود دارد، الزامی است و باید به این مساله از جنس زیرساختی، شهرسازی و مدیریتی توجه شود.
وی ادامه داد: به دلیل تجمع زیرساخت ها در شهرها و ارتباط و وابستگی با دستگاه ها و معاونت ها این موضوع از یک منظر پیچیده و مهم می شود و علاوه بر اینکه لازم است همه این موارد را به صورت جزء جزء در داخل کشور بررسی کنیم، باید در یک قابی به نام شهر همه زیرساخت ها را هماهنگ ببینیم و معاونت امور شهری سازمان پدافند غیرعامل از این منظر به این موضوع نگاه و برابر یک چارچوب همه موضوعات را در قاب شهر و جغرافیای شهر تنظیم می کند.
جلالی ادامه داد: لازم است در قالب یک چارچوب و برنامه و استراتژی و رویکرد به شهر یک نگاه مجموعه ای شود و با تشکیل کارگاه ها و جلسات همراه با تضارب آرا به این موضوع پرداخته و یک فهم مشترک و نگاه جامع از این موضوع به وجود آید.
رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: شهر هوشمند تلفیقی از مباحث شهری با فناوری اطلاعات و سایبری است و امروزه می توان با استفاده از فضای سایبر، اشیا را مانند هواساز، موتورخانه ها و غیره کنترل کرد پس امروزه قابلیت های فضای سایبر وارد حوزه مدیریت شهری شده است که این قابلیت ها دو تهدید آسیب پذیری های فضای سایبر و تهدید سایبری به ساختمان ها را به دنبال دارد.
وی گفت: شهر هوشمند در کنار همه کارکردهای مثبت و خدمات و سرویس ها و قابلیت هایی که برای شهر تولید می کند، از طریق فضای سایبر با تهدیدات و آسیب های جدیدی مواجه است که از فواصل خیلی دور می توان امورات یک شهر را متوقف کرد و باعث ایجاد بی نظمی، آتش سوزی، انفجار، تخریب و به هم ریختگی جمعیت شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :