آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 214413
تاریخ انتشار : 9 مرداد 1396 11:22
تعداد بازدید : 1196

تکلیف دستگاه‌ها به رعایت معماری سازمانی در دولت الکترونیکی

فراخوان تاسیس مراکز اعتبارسنجی معماری سازمانی منتشر شد

سازمان فناوری اطلاعات فراخوان تاسیس و فعالیت مراکز اعتبارسنجی معماری سازمانی را منتشر کرد.

فناوران - مازيار مباشری، مديرکل دفتر تدوين ضوابط فني و مقررات دولت الکترونيکي سازمان فناوری اطلاعات ايران در این باره گفت: دولت دستگاه های اجرایی را مکلف به پیاده سازی ضوابط معماری سازمانی و تایید کمیسیون دولت الکترونیکی کرده است.
وی افزود: پياده سازی معماری سازماني در دستگاه های اجرايي در راستای تحقق اهداف موردانتظار در توسعه فناوری اطلاعات در کشور به منظور يکپارچگي، هماهنگي و استانداردسازی خدمات الکترونيکي به عنوان يکي از محورهای اساسي صورت
 می گیرد.
مباشری ادامه داد: تاییدیه معماری سازمانی باید از سوی یک سری آزمایشگاه های مرجع صورت بگیرد که این فراخوان مربوط به تاسیس و فعالیت مراکز اعتبارسنجی معماری سازمانی است.
مديرکل دفتر تدوين ضوابط فني و مقررات دولت الکترونيکي گفت: چارچوب معماری سازماني ايران و مدل های مرجع آن تدوین شده و مستندات آن در سایت ieaf.ir منتشر شده است و قصد داریم با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی و دانشگاهی، مراکز اعتبارسنجی معماری سازمانی را تاسیس کنیم.
مباشری با بیان اینکه در نهایت به 5 متقاضی مجوز داده می شود، گفت: متقاضیان باید هرچه زودتر تقاضاهای خود را ارسال کنند.
وی در پاسخ به این سوال که تکلیف 4 آزمایشگاه راه اندازی شده معماری سازمانی چه می شود، گفت: این آزمایشگاه ها با حمایت سازمان فناوری اطلاعات تاسیس شده اند اما مجوز رسمی ندارند و ما اعلام کرده ایم با پذیرش شرایط تعیین شده قانونی مجوز بگیرند.
وی گفت: قرار نیست پولی بابت مجوز دریافت شود اما مثلا مراکز دانشگاهی باید متعهد شوند رشته معماری سازمانی در مقطع کارشناسی ارشد را در دانشگاه شان راه اندازی کنند یا شرکت های متقاضی با ادبیات کار آشنا بوده و پیش تر در این حوزه تعدادی پروژه موفق را به سرانجام رسانده باشند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :