آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 214415
تاریخ انتشار : 9 مرداد 1396 11:25
تعداد بازدید : 707

شافعی در نشست تخصصی کمیسیون صنایع اتاق ایران:

مهم ترین اولویت بخش خصوصی بهبود مستمر محیط کسب وکار است

در نشست تخصصی مردادماه کمیسیون صنایع اتاق ایران، مشکلات حوزه صنعت مطرح شد.

اتاق ایران- نشست تخصصی کمیسیون صنایع اتاق ایران با حضور غلامحسین شافعی، رییس، مسعود خوانساری نایب رییس و ابوالفضل روغنی گلپایگانی، رییس کمیسیون صنایع اتاق ایران و اعضای این کمیسیون برگزار شد.
در این جلسه، اعضای هیات نمایندگان مشکلات حوزه صنعت از قبیل اجرای نادرست اصل 44، اجرای نادرست و ناقص خصوصی سازی در صنایع بالادستی، پایین بودن بهره وری در صنعت، قیمت بالای تمام شده تولید، وضعیت بی ثبات ارز، نبود استراتژی منسجم برای حوزه صنعت، وضعیت شورای رقابت و نحوه نظارت آن بر صنایع و موانع و مشکلات بانکی را مطرح کردند.
غلامحسین شافعی، رییس اتاق ایران نیز در این جلسه با بیان اینکه مهم ترین مشکل ما تعادل نداشتن عرضه و تقاضاست، ریشه این مشکل را به هم ریختگی طبقات اجتماعی عنوان کرد و گفت: طبقه متوسط در ایران کوچک شده و توان خرید را از دست داده است. برای همین مردم، کالای ایرانی با قیمت تمام شده بالا را کنار می گذارند و قیمت بی کیفیت و ارزان چینی را ترجیح می دهند. او دلیل روی آوردن به قاچاق را هم برهم خوردن ترکیب طبقات اجتماعی و ضعف طبقه متوسط دانست.
رییس اتاق ایران سپس مهم ترین اولویت را پایش محیط کسب وکار و بهبود مستمر آن دانست. به گفته شافعی بعد از برجام هیات های تجاری زیادی به ایران آمدند ولی امروز آمدوشد این هیات ها خیلی کم شده که دلیل این روی گردانی وضعیت نامناسب محیط کسب وکار است.
به گفته شافعی سرمایه گذار خارجی نمی تواند دو سال آینده کار و سرمایه خود را پیش بینی کند. قدرت پیش بینی برای سرمایه گذار خارجی وجود ندارد. او قدرت اینکه ریسک را بپذیرد، ندارد. برای همین ما در جذب سرمایه هم مشکل داریم. باید توجه کنیم که مسیر برای حرکت هموار نیست.
او مشکل دیگر را تعرفه ترجیحی عنوان کرد و گفت: کشورهای منطقه با همسایه های خود تجارت ترجیحی دارند ولی ایران علاوه بر ترکیه و پاکستان که به صورت کج دار و مریز انجام می شود، با هیچ کدام از همسایه های خود تجارت ترجیحی و صادرات ندارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :