آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 214423
تاریخ انتشار : 9 مرداد 1396 11:39
تعداد بازدید : 493

مروری بر تاریخچه Ultra Durable گیگابایت

یکی از این خلاقیت هایی که گیگابایت برای بالا بردن کیفیت محصولات خود ارائه کرده است تکنولوژی Ultra Durable است.


در سال 2006 اولین بار این استاندارد پا به دنیای سخت افزار گذاشت و اولین محصولاتی که به این قابلیت مجهز شد مادربوردهای گیگابایت بود. در نسل اول این تکنولوژی، تمامی مادربوردهای گیگابایت از سال 2006 به خازن های تمام جامد ژاپنی مجهز شد. 
گیگابایت با حذف خازن های الکتریکی بطور کامل از روی مادربوردهای خود به اولین کمپانی بدل شد که رکورد  طول عمر مادربوردها را جابه جا کرد.
این خازن ها با طول عمر بسیار بالا و تولید حرارت کمتر به کاربران اجازه می داد تا علاوه بر طول عمر بیشتر شاهد افزایش کارایی در بخش های مختلف مادربورد خود باشند (از جمله اورکلاکینگ بهتر و مصرف انرژی بهینه تر). 
نسل دوم این تکنولوژی در سال 2007 عرضه شد و گیگابایت با حذف چوک های با هستۀ آهنی و جایگزینی آنها با چوک های  Ferrite اتلاف انرژی را در این بخش به حداقل رساند. همچنین در این نسل گیگابایت به جایگزینی ماسفت های استاندارد با ماسفت هایی با مقاومت کمتر (lower Rds) اقدام کرد.
با این نسل از تکنولوژی Ultra Durable گیگابایت موفق شد که در مجموع از 36 درصد از اتلاف انرژی مادربوردهای خود بکاهد. اما در نسل بعدی نوبت به افزایش کارایی و به حداکثر رساندن بهینگی مادربوردها رسید. 
گیگابایت در نسل سوم Ultra Durable با ایجاد تغییر در PCB محصولات خود توانست علاوه بر بهبود کارایی، مصرف انرژی را بهینه کند و علاوه بر آن به کاهش چشمگیر دما نیز دست یابد. راه حل گیگابایت برای این کار افزایش قطر مس(به دو برابر) در بوردهای خود بود.
در نسل چهارم (سال 2011) گیگابایت قابلیت های ویژه ای به این تکنولوژی افزود که می توان به استفاده از PCBهای فایبرگلاس با تراکم بسیار بالا اشاره کرد که از نفوذ رطوبت به برد بطور موثری جلوگیری می کرد. 
همچنین به کاربردن پروتکشن ها و فیوزهای سخت افزاری باعث شد که مادربوردهای گیگابایت از هرگونه اتصال کوتاه و نوسان برق در امان باشند. 
همچنین پتنت اختصاصی و ویژۀ گیگابایت (Dual-Bios) دچار تغییرات و بهینگی هایی شد. یکی از دیگر ویژگی های اساسی این نسل استفاده از سنسورها و محافظ های حرارتی در بوردهای گیگابایت بود.
اما نسل پنجم Ultra Durable که اخرین نسل ارائه شده از سوی گیگابایت تا به امروز است در سال 2012 شکل گرفت. گیگابایت در نسل پنجم خود برای بالا بردن بهره وری و کارایی مدار تغذیۀ مادربوردهای خود دست به همکاری با کمپانی آلمانی Infineon زد و با استفاده از طراحی اختصاصی این کمپانی برای مادربوردهای خود، معماری قدیمی مدار تغذیه را کنار گذاشت و به استفاده از معماری جدیدی در مدار تغذیه مادربوردهای خود پرداخت. 
حاصل این همکاری تراشۀ IR3550 PowlRstage بود که در سال 2011 موفق به کسب جایزۀ بهترین محصول الکتریکی سال شد و در سال 2012 در دل محصولات گیگابایت و در قالب نسل پنجم UltraDurable جای گرفت. این تراشه ها در کنار نسل جدید چوک های 60 آمپری توانستند مادربوردهای گیگابایت را بار دیگر کاندیدای بهترین محصول کامپیوتکس در سال 2012 کنند. 
 منبع: گیگابایت


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :