آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 214435
تاریخ انتشار : 9 مرداد 1396 11:57
تعداد بازدید : 581

رییس کل بانک مرکزی در یادداشتی تلگرامی مطرح کرد

راهکارهای تامین کسری بودجه غیرمجازها

رییس کل بانک مرکزی اقدامات این بانک را درخصوص ساماندهی موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز براساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی اعلام کرد.

فناوران - ولی اله سیف، رییس کل بانک مرکزی در کانال تلگرامی خود نوشت: پیرو مباحث قبلی درباره لزوم استقرار و تقویت نظم و انضباط در بازار پول کشور و اهمیت ساماندهی نهادهای پولی غیرمجاز به عنوان تهدید جدی پیش روی نظام مالی و اقتصادی کشور و تلاش ها و هماهنگی های انجام شده در مجموعه حاکمیت نظام برای حل و فصل شایسته این موضوع و رفع دغدغه مردم و سپرده گذاران محترم، توضیحاتی را به این شرح ضروری می دانم : نهادها و موسسات غیر مجاز مسایل و معضلات جدی و متفاوتی را در اقتصاد ایجاد کرده اند. یکی از مهم ترین این موارد، عدم پاسخ گویی مناسب به سپرده گذاران است که مجموعه حاکمیت نظام با حساسیت کامل درصدد رفع این مشکل است. لیکن باید به این نکته توجه کرد که زیان ها و کسری های این موسسات ناشی از عملکرد غیرتخصصی، غیرحرفه ای، سودجویانه و بعضاً ناسالم و فسادزای گردانندگان این موسسات است. بانک مرکزی به عنوان متولی نظام پولی کشور در مقابل این پدیده دو راه دارد: یا این رویه ناصواب و مضر را متوقف کند یا نظاره گر تعمیق و گسترش مشکلات و معضلات ناشی از ادامه فعالیت آنها باشد.
بانک مرکزی با عمل به مسوولیت ذاتی و قانونی خود و براساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی در چارچوب یک راهبرد اصولی حاکمیتی درجهت ساماندهی و حل وفصل این موسسات اقدام کرده است. قاعدتاً تامین کسری به وجود آمده در ترازنامه این موسسات جهت بازپرداخت وجوه سپرده گذاران از مهم ترین موضوعاتی است که باید درباره آن اتخاذ تصمیم شود؛ سه راه وجود دارد:
1 - تامین کسری از محل منابع پرقدرت بانک مرکزی؛ قطعا تزریق منابع پرقدرت و تورم زا از سوی بانک مرکزی به افزایش رشد پایه پولی و رشد نقدینگی منجر شده و نتیجه آن تورم و افزایش سطح قیمت ها در جامعه است که به معنی کاهش قدرت خرید کلیه ۸۰ میلیون نفر آحاد جامعه ایرانی خواهد بود. در واقع کسری این موسسات از جیب تمام افراد جامعه پرداخت می شود.
2 ـ تامین کسری از محل بودجه عمومی؛ در این روش به دلیل چسبندگی هزینه های جاری (حقوق و دستمزد) تحمیل آن به بودجه دولت در حقیقت به کاهش بودجه عمرانی منجر می شود که به رشد اقتصادی و اشتغال لطمه می زند. در واقع هزینه های تامین کسری در این روش همانند روش اول به کل جامعه تحمیل می شود و صرفا مجاری اثرگذاری آن متفاوت است.
3 ـ تامین کسری توسط صاحبان و گردانندگان این موسسات؛ درواقع در این روش با هدف جلوگیری از تخصیص پاداش به سوء استفاده کنندگان، کسری به وجود آمده توسط مسوولینی که با رفتارهای غیرحرفه ای، سودجویانه و رانت خوارانه خویش، این زیان ها را به وجود آورده اند، تامین و جبران می شود. در این راهبرد، براساس منابع مالی موجود در موسسه و در هماهنگی با مرجع قضایی در مرحله اول سطح مشخصی از سپرده ها تامین و بازپرداخت شده و حقوق سپرده گذاران تا سطح تعیین شده بازپرداخت می شود و در مرحله بعد به منظور تعیین تکلیف بقیه سپرده ها و مطالبات مردم، ضمن ارزیابی کامل دارایی ها نسبت به تصفیه حساب از محل دارایی ها اقدام می شود. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :