آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 21444
تاریخ انتشار : 24 دی 1391 10:16
تعداد بازدید : 594

نظام پایش ICT کشور تدوین می شود

سازمان فناوری اطلاعات، نظام پایش و سنجش بخش ICT کشور را تا پایان سال 91 تدوین و از سال سوم برنامه توسعه اجرا می کند بنابراین از دستگاه های اجرایی خواسته ارسال عملکرد های سه ماهه طرح های ملی ICT را به وزارت ارتباطات تسریع کنند.

خبرگزاری فارس- سازمان فناوری اطلاعات به نمایندگی از وزارت ICT از دستگاه‌های اجرایی خواست که گزارش عملکرد‌های سه ماهه طرح‌های ملی حوزه ICT دستگاه‌ها را سریع‌تر به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ارسال کنند.
پروژه ایجاد نظام پایش و سنجش‌بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور به دلیل ضعف نسبی فناوری اطلاعات کشور و نیازمندی کشور به توسعه پایدار و اصولی، تعریف شده است.
هدف از این پروژه این است که نقاط قوت و ضعف توسعه فناوری اطلاعات شناسایی و چهارچوب لازم برای توسعه آنها ارایه شود.
برای تحقق این هدف قرار است ابتدا با تکیه بر سوابق بین‌المللی و تجارب سایر کشورها مبانی نظری و چهارچوب مفهومی تدوین شود و سپس براساس نیازمندی‌ها و شرایط بومی کشور نظام “پایش و سنجش‌بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور” طراحی خواهد شد.این نظام شامل سه جز کلیدی و محوری “شاخص‌ها و ساختار شاخص‌بندی”، “نحوه محاسبه و برآوردها” و “فرآیند اجرایی و مدل کسب و کار نظام پایش” است.
براساس تبصره سه بند ج ماده 46 قانون برنامه پنجم توسعه، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات می‌تواند برای ارزیابی شاخص‌ها و وضعیت حوزه ICT در ابعاد ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی نظام پایش شاخص‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات را تا پایان سال دوم برنامه تدوین کند.
در این رابطه نیز تمامی دستگاه‏های اجرایی و موسسات غیردولتی موظف به ارایه اطلاعات و آمار موردنیاز و مرتبط به این وزارت‌خانه‌ هستند.
سازمان فناوری اطلاعات ایران نیز از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به‌عنوان متولی تدوین نظام پایش شاخص‌های فناوری اطلاعات کشور تعیین شده است.
سازمان IT تصمیم دارد بر اساس زمان‌بندی تعیین‌شده در قانون این نظام را تا پایان سال 91 تدوین و از سال سوم برنامه نیز اجرا کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :