آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 214474
تاریخ انتشار : 10 مرداد 1396 10:27
تعداد بازدید : 1492

از اول شهریور اعمال می شود

جزییات کامل فروش و قیمت بسته های جدید اینترنت

سقف نرخ فروش در مدل جدید قیمت گذاری اینترنت از سوی رگولاتوری اعلام شد تا این طرح برای کاربران شفاف تر شود.

فناوران - هرچند در ابتدا اعلام خبر توقف فروش حجمی اینترنت به گونه ای اعلام شد که برداشت رسانه ها و کاربران، نامحدود شدن میزان استفاده از اینترنت بود، اما در مدل جدید نیز محدودیت حجم وجود دارد.
معاون سازمان تنظیم مقررات روز گذشته درباره جزییات این طرح توضیح داد و البته اعلام کرده است که این مدل از تابستان گذشته اجرایی شده اما چون مردم علاقه ای به آن نشان ندادند، مدل های دیگر حذف شده تا آنها به ناچار تنها از این روش استفاده کنند! همچنین قرار است نرخ های جدید اینترنت از اول شهریورماه اجرایی شوند.
معاون سازمان تنظیم مقررات در گفت وگو با فارس در این باره توضیح داد: در این مصوبه بر تقویت ترافیک داخلی و شبکه ملی اطلاعات تمرکز شده و مدل اقتصادی شبکه ملی اطلاعات به طور کامل در آن پیاده سازی شده است.
صادق عباسی شاهکوه گفت: روش قبلی فروش اینترنت در کشور تعرفه محور بود که اکنون اتصال محور می شود و اسم روش جدید اینترنت نامحدود نیست.

 مردم نخواستند، مجبورشان کردیم
معاون رگولاتوری گفت: ردپای تغییر روش فروش اینترنت و چرخش به سمت فروش غیرحجمی از مردادماه 95 اعمال شد که به صورت انتخابی بود و گرایش زیادی به سمت آن ایجاد نشد. درنتیجه به این تصمیم رسیدیم که برای اجرایی شدن کامل فروش غیرحجمی در کشور این روش باید تنها گزینه کاربران باشد.
معاون بررسی های فنی و صدور پروانه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ادامه داد: در دنیا در روش اتصال محور حد مصرفی به عنوان مصرف منصفانه پیش بینی می شود که دو حالت دارد. در حالت اول وقتی مصرف از مقدار مشخصی عبور کرد، سرعت را کم می کنند و در حالت دوم کاربران حجم اضافی خریداری می کنند که با توجه به اینکه در ایران پیش از این خرید حجم اضافی مرسوم بود، حالت دوم را برای اجرا انتخاب کردیم.

 جزییات روش جدید
شاهکوه ادامه داد: در روش جدید چند محدوده سرعت تعریف و برای هر محدوده قیمتی پیش بینی شده است که علاوه بر محدوده سرعت های اصلی یک رنج ویژه با سرعت کمتر و قیمت پایین تر برای مشترکان کم مصرف نیز وجود دارد. 
وی توضیح داد: محدوده های سرعتی شامل سرعت تا 2 مگابیت بر ثانیه، سرعت 2 مگ تا 6 مگ و سرعت 6 تا 20 مگ است.
معاون بررسی های فنی و صدور پروانه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ادامه داد: این سه محدوده به ترتیب 20 هزار تومان، 35 هزار تومان و 50 هزار تومان قیمت دارند و هر سه محدوده سرعتی دارای 10 گیگ ترافیک بین الملل و 20 گیگ ترافیک داخلی است.
شاهکوه گفت: همچنین بسته ویژه مشترکان کم مصرف نیز با سرعت زیر یک مگابیت بر ثانیه با قیمت 10 هزار تومان دارای 3 گیگ ترافیک خارجی و 6 گیگ ترافیک داخلی دیده شده است.
عباسی افزود: در روش جدید فروش اینترنت اتصال محور، قیمت ها به گونه ای تعیین شده که از قیمت های قبلی برای مشترک پایین تر تمام می شود.

 ترافیک داخلی، دو برابر خارجی
وی گفت: در تمام محدوده های سرعتی کف میزان ترافیک داخلی دو برابر ترافیک خارجی تعیین شده است و حتی اجازه ارایه ترافیک داخلی تا 10 برابر ترافیک خارجی نیز پیش بینی می شود. به این معنا که برای مثال  سرویس 2 مگ با قیمت 20 هزار تومان دارای 10 گیگ حجم اینترنت بین الملل و 20 گیگ اینترنت داخلی است که میزان ترافیک داخلی قابل افزایش تا 200 گیگ نیز است و با این حجم مشترک می تواند روزانه تا 10 ساعت دانلود کند که اگرچه در کلمه مصداق نامحدود مطلق نداریم؛ اما در عمل سرویس نامحدود می شود.
وی گفت: اختیار ارایه حجم داخلی از حداقل دو برابر تا 10 برابر حجم خارجی بسته به امکانات انتقال داخلی شرکت های اینترنتی دارد که اکنون همه شرکت ها این امکان را ندارند اما به تدریج در آینده این اتفاق رخ خواهد داد و همه شرکت ها به سمت ارایه حجم داخلی بیشتر از 2 برابر حجم خارجی خواهند رفت.
 حجم اضافه، هر گیگ 3 هزار تومان
عباسی درباره پایان حجم و نیاز به خریداری حجم بیشتر، توضیح داد: برای مصرف بیشتر از سقف تعیین شده، قیمت هر گیگ ترافیک مشخص شده که تقریبا مشابه قبل است. هر گیگ ترافیک بین الملل 3 هزار تومان و هر گیگ ترافیک داخلی با نصف قیمت آن فروخته می شود.
وی ادامه داد: همچنین در این مصوبه امکان فروش حجم اضافی بین الملل تا 40 درصد ارزان تر پیش بینی شده و کاهش قیمت حجم داخلی اضافه تا یک دهم قیمت نیز ممکن است که تفاوت تخفیف مجاز حجم داخلی و خارجی برای رونق ترافیک
 داخلی است.
عباسی افزود: همچنین بسته به مصرف کاربر و در صورت تمایل، امکان تبدیل هر گیگ ترافیک خارجی به 2 گیگ داخلی نیز فراهم است برای مثال متقاضی می تواند 5 گیگ ترافیک خارجی را با 10 گیگ ترافیک خارجی جابه جا کند.

 تعرفه گذاری برای سرعت های بالا
معاون بررسی های فنی و صدور پروانه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با اعلام تعرفه گذاری سرعت های بیش از 20 مگابیت بر ثانیه برای نخستین بار در کشور گفت: تا قبل از این مصوبه برای سرعت های بالاتر از 20 مگ تعرفه مصوب وجود نداشت که اکنون تعرفه سرویس های 20 مگ تا 50 مگ نیز تعیین شده و سرعت 20 مگ و بالاتر ارایه سرویس روی فیبر
 نوری است.
وی گفت: در این مصوبه تعرفه از فناوری مستقل شده و برای سرعت تمام سرویس های مبتنی بر سیم مسی ازجمله ADSL یا VDSL یا فیبر نوری یکجا تعرفه گذاری شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :