آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 214475
تاریخ انتشار : 10 مرداد 1396 10:28
تعداد بازدید : 731

چه شد که سهام اینتل رشد کرد؟

رشد درآمد اینتل در سه ماهه دوم ۲۰۱۷، فراتر از پیش بینی ها بود و ارزش سهام این شرکت نیز با 4 درصد رشد همراه شد.

جوردن نووت*
jordannovet@

انتظار می رفت که درآمد شرکت اینتل در سه ماهه دوم سال 2017 به 14/41میلیارد دلار برسد، اما گزارش مالی منتشر شده نشان می دهد که درآمد این شرکت در این بازه 14/76میلیارد دلار بوده است. این در حالی است که اینتل در سه ماهه نخست سال جاری میلادی موفق به تحقق پیش بینی مالی اش نشده بود.
با توجه به اینکه بازار کامپیوترهای شخصی، روز به روز کوچک تر می شود، اینتل هم تمرکز خود را در این بازار کم کرده است. در بازار پردازشگرها، اینتل رقیب سرسختی همچون AMD دارد. وضعیت اینتل در بازار گجت های پوشیدنی هم تعریفی ندارد به طوری که این شرکت مدتی پیش مجبور شد بخش گجت های سلامت خود را تعطیل کند. پس چه چیزی باعث این رشد شده است؟ از تمام زیرمجموعه های اینتل، بخش Client Computing بیشترین نقش را در درآمد این شرکت دارد. این بخش در سه ماهه دوم سال جاری میلادی، توانست درآمدش را به 8/2 میلیارد دلار برساند. عملکرد بخش اینترنت چیزها هم در مقایسه با سال گذشته، 26 درصد بهبود داشت و توانست درآمد خود را به 720 میلیون دلار برساند. بخش پرسود مراکز داده هم که سرویس های زیرساختی برای شبکه های ابری ارایه می دهد، با ۹ درصد بهبود، درآمد خود را به 4/4 میلیارد دلار رساند. از لحاظ عملکرد، بخش Memory Solutions در صدر زیرمجموعه های اینتل قرار می گیرد. این بخش در سه ماهه دوم 2017، معادل 874 میلیون دلار درآمد داشت که در مقایسه با بازه مشابه در سال گذشته، 58 درصد رشد کرده است.
نکته مهم این است که اینتل برای گسترش بازار و افزایش درآمد خود وارد حوزه هوش مصنوعی نیز شده است و اخیرا شرکت هایی مثل آلترا، نروانا، موبایل آی و موویدیوس را خریداری کرده است. در میان این شرکت ها، آلترا با 5 درصد کاهش در مقایسه با سال گذشته، ضعیف ترین عملکرد را دارد. انتظار می رود که اینتل در سه ماهه سوم سال جاری میلادی، ارزش سهام خود را 80 سنت برای هر سهم و درآمد خود را به 15/7میلیارد دلار افزایش دهد. همچنین انتظار می رود که مجموع درآمد و ارزش سهام این شرکت در کل سال 2017، به 61/3میلیارد دلار برسد. 
*گزارشگر CNBC


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :