آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 214480
تاریخ انتشار : 10 مرداد 1396 10:39
تعداد بازدید : 1268

دلایل یک شکست از نگاه تحلیلگران

مایکروسافت، خودش عامل سقوط «ویندوز فون» شد

ویندوزفون، سیستم عامل شکست خورده ای است و روزهای پایانی عمرش را سپری می کند. در حالی که بسیاری معتقدند آندرویید باعث شکست و نسخ ویندوز فون شد، اما تحلیلگران دلیل شکست ویندوز فون را خود مایکروسافت می دانند.

فناوران - ژان لویی گسی، یکی از مدیران سابق اپل و یکی از تحلیلگران بازار، می گوید: تصمیم نادرست مایکروسافت در بدترین زمان ممکن باعث شکست ویندوز فون شد.
وی معتقد است فرهنگ نادرست مایکروسافت باعث شد تا سیستم عامل موبایل این کمپانی به پایان راه خود برسد. 
براساس اظهارات گسی، تمرکز مایکروسافت بر کامپیوترهای شخصی باعث شد تا تاثیر منفی روی سیستم موبایلی این شرکت بگذارد و هر روز این پلات فورم ضعیف تر شود.
به گفته گسی، در حالی که گوگل و اپل سیستم عامل موبایل شان را تقویت می کردند، مایکروسافت هیچ گاه روی دستگاه های موبایل و سیستم عامل موبایلی  متمرکز نبوده و نگاهی فرعی داشته است.
ویندوز موبایل بین سال های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ به ویندوزفون مدرن تبدیل شد که این به روز رسانی برای بازاری در حال رشد خیلی دیر بود. 
یکی دیگر از اشتباهات مایکروسافت خرید نوکیا و اعمال استراتژی های غلط در رابطه با همکاری نوکیا بود. 
در آن سال ها بسیاری از تحلیلگران به شرکت نوکیا پیشنهاد دادند که به جای سیمبیان، سیستم عامل آندرویید را جایگزین کند، اما درست این زمان بود که مدیرعامل فنلاندی نوکیا برکنار شد و یکی از مدیران سرسپرده مایکروسافت را جایگزین کرد؛ این مدیر کسی غیر از استفن الوپ نبود که در بدو ورودش باعث ورشکستگی نوکیا و واگذاری آن به مایکروسافت شد.
اگرچه خود الوپ هم بعد از واگذاری نوکیا به مایکروسافت، دیری نپایید که از این کمپانی جدا شد، اما همین اقدامات وی باعث شد تا نوکیا به عنوان حاکم بی چون و چرای 14 ساله از بازار موبایل دنیا حذف شود. با این حال نوکیا پس از بازگشت دوباره و شروع فعالیت مجددش، کلا سیستم عامل آندرویید را در دستور کار خود قرار داد و هم اکنون در حال بازاریابی برای محصولات جدیدش است.
با این حال تحلیلگران مقصر اصلی شکست ویندوزفون را ناتوانی مایکروسافت و تمرکز بر کامپیوترهای شخصی به جای گوشی های موبایل می دانند؛ آن هم درست زمانی که عصر گوشی های موبایل فرا رسیده بود، اما مایکروسافت از تمرکز بر گوشی های موبایل امتناع کرد و باز هم نشان داد که کامپیوترها در مرکز توجه اش بوده است.
مایکروسافت می توانست با فرهنگ درست در مسیر درستی سیستم عامل موبایلی خود را توسعه دهد؛ اما تفکر نادرست باعث شد تا این سیستم عامل با شکست مواجه شده و به کلی از بازار موبایل دنیا حذف شود. 
این درحالی است که قبل از آندرویید و iOS، مایکروسافت 80 درصد سهم بازار موبایل دنیا را با ویندوز موبایل در اختیار داشت.
با این حال مایکروسافت این روزها ظاهرا در حال بازسازی واحد موبایل خود است. حتی گزارش شده که قصد دارد تحول جدیدی در بازار موبایل دنیا ایجاد کند و احتمالا سال آینده با گوشی سرفیس فون و ویندوز جدید محصولی تازه را وارد بازار خواهد کرد.
با همه این تفاسیر باز هم نمی توان به موفقیت مایکروسافت در بازار موبایل دنیا امیدوار بود. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :