آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 214483
تاریخ انتشار : 10 مرداد 1396 10:43
تعداد بازدید : 1019

فاکسکان برای تولید LCD می‌آید

احتمال تاسیس کارخانه اپل در آمریکا کم است

چند روز پیش دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا، در مصاحبه ای اعلام کرد که اپل قول ساخت سه کارخانه بزرگ را در خاک آمریکا داده است. در همین حال دو روز پیش فاکسکان اعلام کرد که قصد دایر کردن کارخانه ای در ویسکانسین آمریکا دارد و برای این کار نیز 10 میلیارد دلار سرمایه گذاری خواهد کرد. با این اوصاف تحلیلگران معتقدند که احتمال ساخت کارخانه هایی که به گفته ترامپ، اپل قول آنها را داده، بسیار کم است.

تحلیلگران می گویند که فاکسکان قصد راه اندازی کارخانه ساخت LCD را در آمریکا دارد و این محصولات برای استفاده شرکت شارپ خواهند بود نه اپل و به نظر نمی رسد که این کارخانه ربطی به وعده ترامپ داشته باشد. شاید اصلا ترامپ از آنجا که فاکسکان محصولات اپل را می سازد، تصور کرده که هدفش از دایر کردن این کارخانه هم تولید محصولات اپل در خاک آمریکاست. 
تحلیلگران معتقدند که اپل اصلا تمایلی به ساخت کارخانه در خاک آمریکا ندارد، زیرا تامین کنندگان قطعات مورد نیاز اپل در کشور چین واقع شده اند و اگر قرار باشد این قطعات به آمریکا بیایند و محصول نهایی در کشور آمریکا ساخته شود، قیمت آن بسیار افزایش می یابد.
وال استریت ژورنال نیز در این باره اظهار نظر کرده و گفته است که احتمال بازگشت اپل به آمریکا در کوتاه مدت بسیار پایین است. متخصصان زنجیره تامین و تحلیلگران می گویند که نه تنها هیچ دورنمایی برای ساخت سه کارخانه توسط اپل در خاک آمریکا متصور نیستند، بلکه احتمال ساخت یک کارخانه هم بسیار پایین است. اپل یک زنجیره تامین پیچیده و درهم تنیده در چین ساخته است، زیرا آنجا، جایی است که تامین کنندگان مختلف و کارگران بخش تولید قرار گرفته اند و انتقال قطعات و مواد آیفون یا آی پد برای تولید به آمریکا، بر حاشیه سود اپل تاثیر شدیدی می گذارد.
اپل هنوز درباره بیانیه هفته گذشته ترامپ اظهارنظری نکرده و کاخ سفید نیز به روال همیشه، از ارایه اطلاعات بیشتر در این باره خودداری کرده است.
کارخانه فاکسکان در آمریکا
بنابر اعلام فاکسکان، این شرکت در سه سال آینده، برای ساخت کارخانه ای به مساحت تقریبی هزار و 800 مترمربع، مبلغ 10 میلیارد دلار سرمایه گذاری خواهد کرد. این شرکت انتظار دارد در آغاز کار نزدیک به 3 هزار شغل جدید ایجاد کند. در حالی که دولت ترامپ اعتقاد دارد این سرمایه گذاری، توانایی ایجاد نزدیک به 13 هزار شغل جدید را در سال های پیش رو دارد. دولت همچنین انتظار دارد که در آینده، در مناطقی چون ایلینوی، ایندیانا و میشیگان نیز کارخانه های دیگری ساخته شود.
در حالی که تولیدات این کارخانه، از لحاظ فنی می تواند در تلویزیون ها و سایر وسایل الکترونیکی مصرفی به کار برده شود، پنل های LCD تولیدی در ابتدای کار، در اختیار کمپانی شارپ قرار خواهد گرفت. این مساله از آنجایی که هون های، کمپانی مادر فاکسکان، بخش اعظمی از سهام شارپ را در اختیار دارد، اتفاق غیرمنتظره ای محسوب نمی شود.
تری گو، مدیرعامل فاکسکان، با اعلام این خبر، با قدردانی از ترامپ اعلام کرد که این شرکت برای گسترش فعالیت خود در خاک آمریکا بسیار هیجان زده است.
تکرار آزمون و خطا 
جالب است بدانید که اپل در گذشته نیز به صورت سطحی اقدام به تولید در آمریکا کرده بود، اما موفقیت چندانی در این زمینه به دست نیاورد. آخرین مورد آن، در سال 2012 بود که این شرکت از یک سرمایه گذاری 100 میلیون دلاری برای تولید آی مک پرو در ایالات متحده خبر داد. متعاقب آن اپل اعلام کرد که با همکاری شرکت های فلکس ترونیکز و کوانتا کامپیوتر، کارخانه های تولیدی خود را در تگزاس و کالیفرنیا احداث خواهد کرد.
اپل با این اقدامات قصد داشت تجربه تولید در ایالات متحده را به صورت محدود امتحان کند، اما تلاش این شرکت به نتیجه نرسید و در همان مراحل اول، با مشکلات متعدد مواجه شد.
در شهر آستین تگزاس، اپل در حفظ کارکنان با مشکلات مختلفی مواجه شد. بیش از 80 درصد کارگران، کارکنان قراردادی بودند که دریافتی آنها با وجود هشت ساعت کار روزانه، پایین ترین مقدار ممکن بود. بر طبق مشاهدات آلن هانراهان، یکی از سرپرست های تولیدی سابق اپل، برخی از کارگران پس از اتمام شیفت خود، دیگر به کارخانه بازنمی گشتند.
هانراهان می گوید: زمانی که شیفت کاری به اتمام می رسید یا 36 ساعت کار هفتگی تکمیل می شد یا حتی حین کار، بسیاری از کارگران از ادامه کار دست می کشیدند. بارها پیش می آمد که برای نوشیدن قهوه از سالن تولید خارج می شدیم و زمانی که بازمی گشتیم، نزدیک به 10 تا 20 نفر از کارکنان ناپدید می شدند؛ درنتیجه خط تولید متوقف می شد.
علاوه بر این، اپل در زمینه کنترل کیفیت نیز در کارخانه آستین با مشکل روبه رو بود. در ابتدای کار، بین 60 تا 70 درصد از آی مک پروهای تولیدی از استاندارد کیفی لازم برخوردار نبودند و در رده ضایعات قرار گرفتند.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :