آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 214499
تاریخ انتشار : 10 مرداد 1396 11:23
تعداد بازدید : 1791

مارتین کوپر

هر سه شنبه در ستون قاب یکی از مدیران یا مخترعان فناوری های موبایل را معرفی می کنیم.

مارتین کوپر ۲۶ دسامبر ۱۹۲۸ متولد شد. مارتین کوپر دکتر 77 ساله به عنوان مهندس الکترونیک در شرکت موتورولا کار می کرد که اولین گوشی قابل حمل را سا خت و اولین کسی بود که با گوشی تلفن همراه یک کیلوگرمی اش سوم آوریل 1973 صحبت کرد. او هم اکنون موسسه خودش را مدیریت می کند که در زمینه فناوری آنتن های هوشمند و بهبود کیفیت شبکه های بی سیم فعالیت می کند.
او اولین تماس با تلفن همرا ه خود را به رقیبش در آزمایشگاه بل، جو انگل زد. او در یکی از مصاحبه ها یش گفته است : تا وقتی که گوشی های تلفن همرا ه این قدر کوچک نبود که بتوانم آن را به کمرم ببندم و آن را حسش کنم با خودم گوشی موبایل حمل نمی کردم . حالا هم یک گوشی با این ویژگی دارم و بدون آن هم نمی توانم زندگی کنم. 
مارتین کوپر ايده ساخت گوشی تلفن همراه را از يک فيلم پربيننده در آن زمان گرفت. در يکی از صحنه های فيلم علمی-تخيلی «پيشتازان فضا»، يکی از شخصيت های اصلی سريال با يک گوشی بی سيم حرف می زد و با ديدن اين صحنه، ايده ساخت تلفن همراه به ذهن کوپر زد و تصميم گرفت روی عملی کردن اين قضيه کار کند. مارتین كوپر در عمل نشان داد كه می توان یك تلفن همراه ساخت كه با آن بشود یک شماره را نه به یک مكان  نه به یک میز و نه به یک خانه، بلكه به یک شخص اختصاص داد. 
از سال ۱۹۷۳ كه مارتین كوپر اولین تلفن همراه را به نمایش گذاشت تا سال ۱۹۸۳ که اولین سرویس تجاری تلفن همراه شروع به كار كرد، آنها ۵ مدل گوشی تلفن همراه ساختند كه هر كدام ۴۵۰ گرم وزن داشت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :