آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 21450
تاریخ انتشار : 24 دی 1391 10:26
تعداد بازدید : 540

مراحل اجرایی تعیین تعرفه های سال 92 آغاز شد

با توجه به شرایط فعلی در اقتصاد و محدودیت های ایجاد شده برای صادرات و واردات ادامه دارد و جلسات تصمیم گیری برای تغییر تعرفه ها آغاز شده است.

 

ایسنا- سعید عباسپور قزوینی، مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت در پاسخ به این سوال که آیا تعرفه واردات تغییر می‌کند یا خیر، گفت: تعرفه‌ها طبق روال هر ساله در دو ماه آخر سال براساس پیشنهادات دستگاه‌های متولی تولید، صنعت و اتاق و سایر دستگاه‌هایی که در رابطه با تعرفه‌ها نقش اجرایی دارند، مورد بررسی و مکاتبه قرار می‌گیرند.
وی افزود: ما نیز طبق پیشنهادات آنان کارگروه‌های ویژه‌ای را زیر نظر کمیسیون ماده یک که از تمامی دستگاه‌های اجرایی کشور تشکیل می‌شود برگزار کرده و پیشنهادات را مورد بررسی قرار می‌دهیم.
عباسپور با بیان اینکه طی این کارگروه‌ها نسبت به افزایش یا کاهش و یا تغییر تعرفه‌ها تصمیم‌گیری می‌شود، گفت: در غیر این صورت تعرفه‌ها شرایط قبلی خود را ادامه می‌دهند.
مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت درباره اینکه ممنوعیت‌های ایجاد شده برای واردات و صادرات تا چه زمانی ادامه می‌یابد گفت: محدودیت‌ها همچنان با شرایط فعلی وجود خواهد داشت. هرچند که بخشی از این محدودیت‌ها جدید نیست ولی عمدتا کالاهایی که تولید داخل دارند و حجم آنها نیز بسیار بالاست از نظر ما نیازی به واردات ندارند.
وی درباره اینکه آیا تغییر در نرخ تعرفه‌ها ارتباطی با تغییرات در نرخ ارز دارد، گفت: تغییر تعرفه‌ها براساس معیار‌ها و کارهای تخصصی انجام می‌شود. میزان تولید، میزان نیاز‌های کشور، قیمت وارداتی و قیمت تمام شده کالا از جمله عوامل موثر در تصمیم‌گیری درباره‌ نرخ تعرفه‌هاست.
عباسپور در پایان در پاسخ به این سوال که آیا دولت به دنبال تغییر و تقویت نظام تعرفه‌ای است، گفت: دولت اختیار تغییر و تقویت در نظام تعرفه‌ای را دارد ولی این موضوع براساس کار کارشناسی است نه تصمیم‌های ناگهانی. ما براساس موقعیت روز تصمیم‌گیری می‌کنیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :