آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 21452

گزارش فناوران از تصمیم جدید بانک مرکزی در مورد بدهکاران بانکی

جوایز صادراتی دو سال قبل به بدهکاران بانکی پرداخت نمی شود

معاون کل سازمان توسعه تجارت ایران گفت: براساس دستور بانک مرکزی جوایز صادراتی به بدهکاران بانکی پرداخت نمی شود.

فناوران- کیومرث کرمانشاهی در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه به هیچ وجه وزارت صنعت، معدن و تجارت در سیاست‌گذاری ارزی دخالت نمی‌کند، افزود: بدهی جوایز صادرتی تا پایان سال گذشته به 394 میلیارد تومان رسیده و پیگیری‌های لازم برای محقق شدن این جوایز در حال انجام است و درصددیم که این بدهی‌ها را پرداخت کنیم.
وی با بیان اینکه 50 درصد منابع مالی کشور در دستان 300 نفر است، افزود: طی نامه‌ای که بانک مرکزی برای ما ارسال کرده است پرداخت‌های جوایز صادراتی کشور به مجموعه‌هایی که دارای بدهی بانکی هستند یا بدهی خود را با سیستم بانکی کشور تعین تکلیف نکرده‌اند پرداخت نخواهد شد.
کرمانشاهی در مورد اینکه چرا 73 قلم کالا مشمول عوارض و ممنوعیت واردات و صادرات کالا شده‌اند گفت: از 73 قلم کالایی که وجود دارد فقط 34 قلم کالا ممنوعیت وارداتی دارند و 39 قلم کالا نیز مشمول عوارض می‌شوند.
این در حالی است که هفت هزار قلم کالا از کشور صادر یا به کشور وارد می‌شود و این تعداد کالا فقط هفت درصد از واردات و صادرات کشور را شامل می‌شود و این هفت درصد نیز اقلام خام
هستند.
معاون کل سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه اولویت‌بندی کالاها در حال حاضر هیچ تغییری نکرده است، گفت: اولویت‌بندی کالاها در سه ظرف تعریف شده است که در ظرف نخست کالاهایی با ارز مرجع قرار می‌گیرند که کالاهای اولویت یک و دو را شامل می‌شوند در ظرف دوم نیز کالاهای اولویت سوم تا نهم قرار می‌گیرند. ظرف سوم نیز از کالاهای لوکس تشکیل شده‌اند که در اولویت 10
 قرار دارند.
وی افزود: خواسته ما از بانک مرکزی این است که به کالاهایی که در اولویت نهم قرار دارند نیز ارز مبادله‌ای تعلق
 گیرد.
وی گفت: کالاهایی که در ظرف سوم قرار می‌گیرند کالاهای لوکس و تزیینی هستند که ثبت و سفارش آنها به طور کلی ممنوع است و هیچ‌گونه ارز مبادله‌ای و دولتی به آن تعلق
 نمی‌گیرد.
جریمه بدهکاران با طلب قبلی
در حالی معاون کل سازمان توسعه تجارت از پرداخت نکردن جوایز صادراتی به بدهکاران بانکی خبر می‌دهد که این جوایز از سال 89 متوقف شده و دیگر به صادرکنندگان تعلق
نمی‌گیرد.
394 میلیارد تومان جوایز صادراتی هم که کرمانشاهی از آنها سخت می‌گوید مربوط به جوایز صادرکنندگان پیش از سال 89 است و چه بسا پرداخت این جوایز در آن زمان به صادرکنندگان سبب می‌شد آنها توان پرداخت بدهی‌های بانکی خود را پیدا کرده و یا به سراغ منابع بانکی کمتری بروند.
از سوی دیگر جوایز صادراتی حداقل مربوط به دو سال پیش است اما موضوع بدهی بانکی و فهرست بدهکاران بانکی مربوط به امروز است و معلوم نیست با چه ساز و کاری قرار است طلب صادرکنندگان در گذشته به دلیل بدهی امروزشان پرداخت نشود.
نکته جالب‌تر اینکه صحبتی از تهاتر کردن این بدهی و طلب نیست تا حداقل باری از دوش بدهکاران بانکی برداشته شود و صرفا پول آنها بلوکه می‌شود.
در حالی معاون سازمان توسعه تجارت این خبر را به خبرگزاری فارس داده است که پیش از این مدیران ارشد او، یعنی وزیر صنعت، معدن و تجارت و رییس سازمان توسعه تجارت بارها بزرگ‌ترین مشکل واحدهای تولیدی و صادرکنندگان را سرمایه در گردش خوانده‌اند و از بانک‌ها خواسته‌اند نسبت به اعطای اعتبار به واحدهای تولیدی تلاش کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :