آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 214527
تاریخ انتشار : 11 مرداد 1396 0:4
تعداد بازدید : 1541

با افتتاح فاز نخست دولت الکترونیکی و همراه

440 خدمت دولت، الکترونیکی شد

فاز نخست استقرار دولت الکترونیکی و دولت همراه و مرکز داده شماره یک دولت روز گذشته رونمایی شد.

فناوران - در این مراسم خدمات 51 دستگاه برای ارایه ۴۴۰ سرویس الکترونیکی شدند و دولت همراه با 17خدمت رونمایی شد.
پیش از این مراسم نیز وزیر ارتباطات مرکز داده شماره یک دولت را رونمایی کرد.

 جزییات مرکز داده
رضا باقری اصل معاون دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات درباره عملکرد و کارایی مرکز داده دولت گفت: بر اساس تکلیف ماده 46 قانون برنامه پنجم توسعه، یکی از اقدامات مهم وزارت ارتباطات در این دوره، راه اندازی مراکز داده بود که امروز ما شاهد افتتاح مرکز داده شماره یک دولت هستیم.
وی با بیان اینکه در این مرکز داده سرویس های اصلی دولت الکترونیکی نگهداری می شود و همچنین میزبانی و ارایه خدمت می کند، افزود: در حقیقت مرکز داده های دولت، عضوی از مرکز ملی تبادل اطلاعات است و با پهنای باند و با امکانات زیرساختی مناسبی که در این مرکز فراهم شده است؛ مهم ترین سرویس ها در این مرکز ارایه می شود.
معاون دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات گفت: در این مرکز امکان پاسخگویی به تمام نیازهای کشور برای تبادل اطلاعات و سرویس های الکترونیکی در بستر شبکه ملی اطلاعات فراهم شده است.
وی ادامه داد: این مرکز یک مرکز مونیتورینگ و کنترل و پایش شبانه روزی است که بر اساس آن تمام درگاه های دولت پایش می شوند و سرویس های ارایه شده توسط دولت، ارزیابی و تحلیل کیفیت می شود.

 فاز دوم دولت الکترونیکی، دهه فجر
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز گفت: دولت الکترونیکی شروعی است برای کوچک و چابک شدن دولت که 24ساعته به مردم خدمت ارایه دهد.
محمود واعظی افزود: در یازده شهریور ماه 93، رییس جمهور نقشه راه دولت الکترونیکی را به ما ابلاغ کرد. براساس آن  دو نهاد رسمی کشور یعنی شورای عالی اداری و شورای عالی فناوری اطلاعات هر کدام تلاش هایی بر اساس نقشه راه انجام دادند و نتیجه آن این بود که آنچه مربوط به ساختار اداری کشور بود، ازطریق سازمان امور استخدامی کشوری و شورای عالی اداری انجام شود و آنچه مربوط به زیرساخت و  خدمات مختلفی که باید روی شبکه قرار می گرفت، ازطریق شورای عالی فناوری اطلاعات انجام گیرد. در وزارت اقتصاد و دارایی هم دبیرخانه ای تاسیس شد که همه مجوزهایی را که در کشور برای تسهیل در کسب و کارها وجود دارد، ساماندهی کند.
وزیر ارتباطات گفت: تلاش های انجام شده موجب شد بتوانیم امروز در افتتاح دولت الکترونیکی،  با حضور 51 دستگاه 440 خدمت را بهره برداری کنیم.
واعظی ابراز امیدواری کرد: در افتتاح فاز دوم دولت الکترونیکی در دهه فجر امسال، بتوانیم تعداد دستگاه ها و خدمات را بیشتر کنیم.
به گفته وزیر ارتباطات افتتاح دولت الکترونیکی موجب می شود مردم از سردرگمی و گرفتن تاییدیه و کپی شناسنامه و عکس رها شوند و  امروز با اتصال 51 دستگاهی که به این شبکه متصل هستند، از جعل و فساد جلوگیری می شود و دولت را به شفاف سازی نزدیک می کند.

 حاصل 20 سال تلاش
نصرالله جهانگرد، معاون وزیر ارتباطات نیز با بیان اینکه راه اندازی دولت الکترونیکی خدمتی نوین در سراسر ایران است؛ گفت: اصالت هویت یک فرد، قابلیت ثبت و تراکنش پول و تعیین هویت آدرس و مکان، ستون های شکل دهی به دولت و تجارت الکترونیکی در کشور است.
وی با بیان اینکه برای اجرایی شدن این کار یک راه 20 ساله طی شده است، افزود: نتیجه این کار راه اندازی دولت الکترونیکی به عنوان یک خدمت نوین در سراسر ایران است.  
معاون وزیر ارتباطات به تلاش های انجام شده در 4 سال گذشته در این حوزه پرداخت و افزود: آسیا و آمریکای لاتین و آفریقا به دو رویکرد، تمرکز بر تجارت الکترونیکی و دولت الکترونیکی و پیاده کردن آن در ارکان نظام اجرایی و اداری کشورها توجه داشته اند که ما نیز می توانیم از این تجربیات استفاده کنیم.
وی گفت: در کشوری مانند ایران که  70 تا 80 درصد حجم فعالیت ها در دولت اتفاق می افتد، باید اصلاح نظام اداری در دولت ساماندهی شود و به همین دلیل رویکرد پیاده سازی دولت الکترونیکی را انتخاب کردیم.
جهانگرد گفت: بدون پلات فرم دولت الکترونیکی تمام فعالیت های انجام شده در این حوزه ناکارآمد است و برای انجام این کار از 20 سال گذشته موج نخست ایجاد شد و در طرح تکفا محیط وب در نظامات اداری ایجاد و دستگاه ها هر کدام دارای وب سایتی شدند.
وی با بیان اینکه  نظام آدرس دهی کشور با عنوان جی نف در میانه راه قرار دارد، گفت:   پروژه «ای-باکس» که صندوقی برای تمام تبادلات فرد با دولت است، در این راستا انجام و با پالایش نظام اداری کشور، خدمات و سرویس های ارایه شده بیش از 100  دستگاه احصا شد.
رییس سازمان فناوری اطلاعات افزود: فعالیت بخش های مختلف در این حوزه به 14 خوشه تقسیم شد که به طور مثال وزارتخانه های مربوطه در حوزه مجوزها، سلامت و کشاورزی برنامه های خود را در این زمینه اجرا کردند.
وی با بیان تشکیل 12 دیتا بیس اصلی در این حوزه گفت: امروز از ترکیب تمام این فعالیت های انجام شده می توانیم اعلام کنیم که از پورتال پلات فرم دولت الکترونیکی امکان دسترسی به خدمات دولت فراهم شده است و نسخه موبایلی آن نیز با عنوان دولت همراه آغاز به کار کرد.
معاون رییس جمهور و رییس سازمان اداری استخدامی کشور در مراسم رونمایی از دولت الکترونیکی با بیان اینکه دسترسی به خدمات باکیفیت و سریع حق مردم است، گفت: در توسعه دولت الکترونیکی ابتدا افزایش کیفیت خدمات دستگاه های اجرایی و بعد از آن تسریع در دسترسی آزاد مردم به خدمات مورد توجه قرار گرفته است.جمشید انصاری افزود: شناسایی تمام خدماتی که در مجموعه دولت ارایه می شود و اصلاح فرآیندهای بخش قابل توجهی از خدمات یکی از کارهایی بود که نظام اداری ما موفق شد آن را انجام دهد و با توجه به حجم بالای خدمات دولت، کار بزرگی در این حوزه انجام شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :