آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 214528
تاریخ انتشار : 11 مرداد 1396 0:10
تعداد بازدید : 1558

با اجرای طرح تهیه و تدوین حساب‌های اقتصادی فاوا

سهم دقیق فاوا از GDP معلوم می شود

اجرای مرحله دوم طرح ملی تهیه و تدوین حساب های اقتصادی بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات با همکاری مرکز آمار ایران از 21 مرداد ماه سال جاری در همه استان های کشور آغاز می شود.

وزارت ارتباطات - طرح تهیه و تدوین حساب های اقتصادی بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات با همکاری مرکز آمار ایران و دفتر بررسی های فنی اقتصادی معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی برای دومین بار در کشور در دو فاز اجرا می شود. در فاز اول این طرح، حساب های اقتصادی بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات با مراجعه به کارگاه های فناوری اطلاعات و ارتباطات در سطح استان ها تهیه و تدوین می شود. هدف اصلی از اجرای این فاز، تعیین سهم بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات از تولید ناخالص داخلی کشور است.
همچنین از دیگر اقلام مهم آماری و اطلاعاتی که در این فاز به دست می آید،  برآورد ارزش افزوده بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات، برآورد ارزش تشکیل سرمایه در رشته فعالیت های بخش، برآورد ارزش جبران خدمات فعالیت های بخش و برآورد شاغلین مستقیم و غیر مستقیم بخش فاواست.
 در فاز دوم این طرح با مراجعه به همه کارگاه ها در سطح استان ها، شاخص های 12 گانه فناوری اطلاعات و ارتباطات آنکتاد اندازه گیری می شود؛ هدف اصلی در این فاز برآورد ضریب نفوذ ارتباطات و فناوری اطلاعات در همه کسب و کارهای کشور است.
آمارگیری این طرح از 21 مرداد ماه سال جاری به مدت یک ماه در سراسر کشور اجرا می شود.
در مرحله اول، سنجش حساب های اقتصادی بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات و حساب های ثبتی کسب و کار این بخش جمع آوری و محاسبه شد که به عنوان حساب اقتصادی بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات تلقی گشت.
در سال 94 سهم بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات در تولید ناخالص داخلی 2/1 درصد اعلام شد. پس از آن در سال 95 این سهم از سوی منابع غیر رسمی 2/7 اعلام شد که البته وزارت ارتباطات وعده داد این سهم تا پایان برنامه ششم به چهار درصد می رسد.
به نظر می آید مرحله دوم طرح ملی تهیه و تدوین حساب های اقتصادی بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات، وضعیت نسبتا دقیقی از سهم فاوا در GDP ارایه داده تا برنامه ریزی های واقع بینانه ای صورت گیرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :