آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 214531
تاریخ انتشار : 11 مرداد 1396 0:23
تعداد بازدید : 1973

رونمایی زودهنگام و نصفه‌ و نیمه واعظی از وزیر بعدی

وزیر ارتباطات «جیم» می شود؟

«از آقای رییس جمهور تشکر می کنم که یکی از معاونت های وزارت را برگزیدند». همین یک جمله محمود واعظی نشان داد که نصرالله جهانگرد یا محمد جواد آذری جهرمی به احتمال فراوان وزیر بعدی فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور هستند. هرچند رسانه ها شانس جهرمی را برای تصدی این پست بالا می داند، اما تا روز معرفی وزرا، تغییرات مهمی می تواند در لیست کابینه رخ دهد و نظر فراکسیون های اصلی مجلس ازجمله امید، بر فهرست نهایی تاثیرگذار باشد.

عـلی اصلان شهلا
Alishahla13@
 معرفی وزیر به بهانه تشکر از رییس جمهور
محمود واعظی که تا چند روز دیگر ریاست دفتر حسن روحانی را بر عهده خواهد گرفت، روز گذشته در جمع خبرنگاران گفت: خوشحالیم که شخص رییس جمهور یکی از معاونان فعلی وزارت ارتباطات را به عنوان کاندیدای اصلی این وزارتخانه انتخاب کرده اند. البته تا زمانی که رییس جمهور در مراسم تحلیف اسامی وزرا را اعلام نکنند، ما نیز آن را اعلام نخواهیم کرد و حق رییس جمهور است که خودشان بخواهند کاندیداهای اصلی را اعلام کنند.واعظی با بیان اینکه از ابتدا نیز در لیست رییس جمهور اکثر معاونان وزارت ارتباطات کاندیدای اصلی تصدی پست وزیر در این وزارتخانه بودند، افزود: این نشان از نگاه اعتمادآمیز شخص رییس جمهور به وزارت ارتباطات و کار تیمی صورت گرفته طی چهار سال اخیر است.
در حالی واعظی برخلاف عرف معمول، درباره وزیر آینده اطلاعات داده است که عملا با این کار، دیگر گزینه ها را تا حد زیادی از لیست خارج کرده است.
 جهانگرد، گزینه آشنا و کارکشته
نصرالله جهانگرد از همان اوایل انقلاب فعالیت خود را در دولت با عضویت در دفتر سیاسی نخست وزیری دوره محمد علی رجایی آغاز کرد. او همچنین از قدیمی ترین مدیران ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور محسوب می شود و حتی به عنوان سرپرست، در بالاترین سطح مدیریتی فاوای کشور حضور داشته است.
یکی از نکات قابل توجه در کارنامه کاری نصرالله جهانگرد، توجه او به حوزه IT بوده است. بسیاری از مدیران قدیمی وزارت ارتباطات، همچنان به فعالیت در بخش CT مشغول هستند و بسیاری همین موضوع را دلیلی بر تمرکز وزارت ارتباطات بر حوزه مخابرات می دانند. 
او در زمان حضورش در سازمان فناوری اطلاعات نیز طرح بزرگ و ملی دولت الکترونیکی را پیش برد. لزوم همکاری دستگاه های مختلف اجرایی کشور در این طرح و حجم بزرگ کار، این پروژه را به ماموریتی غیر ممکن آن هم برای معاونت یک وزارتخانه بدل کرده بود اما جهانگرد به خوبی توانست بخش مهمی از کار را پیش ببرد تا جایی که دیروز فاز نخست دولت الکترونیکی و همراه افتتاح شد.
 نخستین وزیر متولد دهه 60؟
دیگر معاون وزیر ارتباطات که نامش برای وزارت ارتباطات مطرح بوده، محمد جواد آذری جهرمی مدیرعامل فعلی شرکت زیرساخت است و شنیده شده نظر واعظی هم به وی نزدیک تر است. آذری جهرمی در صورتیکه از سوی رییس جمهور به عنوان گزینه وزارت ارتباطات معرفی شود، یکی از جوان ترین وزرای تاریخ جمهوری اسلامی، جوان ترین وزیر تاریخ وزارت ارتباطات و نخستین وزیر متولد دهه 1360 خواهد بود.
او  متولد سال 1360 است. بنابراین اگر وی در 36 سالگی رای اعتماد از رییس جمهور و مجلس بگیرد، به جمع افرادی چون کمالی و نجفی وزرای کار و آموزش و پرورش دولت اول هاشمی رفستجانی و آخوندی وزیر مسکن کابینه دوم هاشمی می پیوندد که با 36 سال سن وزیر شدند. نکته جالب تر اینکه از کابینه دوم دولت اصلاحات تا امروز، 16 سال است که هیچ وزیری با سنی پایین تر از 42 سال انتخاب نشده است. 
آذری جهرمی فارغ التحصیل رشته مهندسی برق دانشگاه صنعت آب و برق است و یازده سال سابقه مدیریت در وزارت ارتباطات (از 24 سالگی) را دارد. وی 6 سال سابقه مدیریت در سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با سمت مدیرکل، 2 سال سابقه عضویت در هیات مدیره شرکت رایتل و همچنین بیش از دو سال سابقه عضویت در هیات مدیره شرکت زیرساخت را دارد و از اردیبهشت سال گذشته هم به عنوان رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت زیرساخت انتخاب شده است.
از شرکت زیرساخت خبر می رسد که همکاران محمد جواد آذری جهرمی در حال نوشتن برنامه های وی جهت ارایه به مجلس هستند.از آنجا که جهرمی جوان و تا حد زیادی ناشناخته است، بنابراین ارایه برنامه ای دقیق، اهمیت زیادی برای کسب رای اعتماد مجلس خواهد داشت.
هرچند یک سال زمان کوتاهی برای قضاوت درباره عملکرد یک مدیر است، اما به نظر می رسد محمد جواد آذری جهرمی عملکرد خوبی در این شرکت داشته است. نخستین وعده های او که جانشین محمود خسروی کهنه کار شد، شفاف سازی و پرداخت خسارت بود. او در این راه امکان بررسی وضعیت شبکه به صورت آنلاین را فراهم کرد. به این ترتیب رگولاتوری نیز توانست اپراتورها را ملزم به پرداخت خسارت به مشتریان کند. 
او همچنین برنامه بلندپروازانه افزایش ظرفیت انتقال پهنای باند عبوری از کشور به 30 ترابیت بر ثانیه را از تصویب مجلس گذراند تا در صورت اجرا، ایران به قطب ارتباطی منطقه بدل شود.
جهرمی در این مدت وظیفه به سرانجام رساندن طرح فیلترینگ هوشمند را هم برعهده گرفت. ولی از سرنوشت این طرح هیچ خبری نشد و به نظر می رسد این کار، با شکست مواجه شده است.
 نظرات متفاوت کارشناسان
بسیاری از فعالان بخش خصوصی خاطرات خوش دوران تکفا را هنوز از یاد نبرده اند و به همین دلیل شاید تمایل بیشتری به حضور جهانگرد در راس وزارت ارتباطات داشته باشند. مخصوصا اینکه جهرمی گزینه نسبتا ناشناخته ای به حساب می آید.
از سوی دیگر برخی معتقدند وزارت ارتباطات نیاز به تغییر و تحول دارد و به همین دلیل باید انرژی جدید و جوانی به آن تزریق شود.
 محبوب اعتدال، رقیب اصلاحات
اما انتخاب هر کدام از معاونان محمود واعظی، پیامدهای سیاسی برای حسن روحانی خواهد داشت. آذری جهرمی از مدیران بسیار نزدیک به محمود واعظی است و در نتیجه بعید نیست او که حالا به رییس جمهور نزدیک تر هم شده است، برای وزارت جهرمی بیشتر تلاش کند تا در وزارت ارتباطات گزینه ای همسو با مشی سیاسی اش در راس کار باشد. از سوی دیگر شنیده شده جهرمی روابط خوبی با ابوالحسن فیروزآبادی در شورای عالی فضای مجازی دارد. اما از سوی دیگر شنیده شده اصلاح طلبان که نقش پررنگی در پیروزی روحانی داشتند، ترجیح می دهند نصرالله جهانگرد به وزارت ارتباطات برسد و درنتیجه شاید اگر روحانی برای عبور از رای اعتماد مجلس، به گزینه ای مطمئن تر رو بیاورد. هرچند که جهانگرد مورد غضب برخی گروه های سیاسی تندرو که کرسی اندکی در مجلس دارند، باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :