آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 214532
تاریخ انتشار : 11 مرداد 1396 0:26
تعداد بازدید : 1312

پرتاب ماهواره بر سیمرغ موفق بوده است

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: پرتاب ماهواره بر سیمرغ موفق بوده و ما به اهداف مان رسیدیم.

وزارت دفاع- سردار سرتیپ پاسدار حسین دهقان درباره ماهواره بر سیمرغ و دروغ پراکنی مقامات و رسانه های آمریکایی گفت: پرتاب ماهواره بر سیمرغ موفق بوده و ما به اهداف مان رسیدیم ولی انتظار هم نداریم مقامات آمریکایی از موفق بودن این پرتاب چیزی بگویند.
اداره کل تبلیغات دفاعی وزارت دفاع روز پنجشنبه گذشته اعلام کرد پایگاه ملی فضایی امام خمینی (ره) با پرتاب آزمایشی ماهواره بر سیمرغ به فضا افتتاح شد.
این گزارش می افزاید: پایگاه ملی فضایی امام خمینی (ره) از نظر فناوری مطابق با استانداردهای روز دنیا و به دست متخصصان زبده و کارآمد سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع طراحی و ساخته شده و قادر است در فاز نهایی کلیه نیازمندی های کشور را در مدار LEO نیز پوشش دهد.
ماهواره بر سیمرغ همچنین قادر است ماهواره هایی تا وزن 250 کیلوگرم را در مدار 500 کیلومتری زمین قرار دهد.
پس از پرتاب این ماهواره بر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در اظهاراتی مدعی شد که پرتاب موشک ماهواره بر ایرانی سیمرغ یک اقدام تحریک آمیز و مخل امنیت منطقه است و از نظر آمریکا، با این پرتاب، روح برجام نقض شده است.
وی گفت که آمریکا هنوز گزارش قطعی در خصوص این پرتاب را از سرویس های اطلاعاتی خود نگرفته ولی اگر خبر پرتاب این ماهواره بر درست باشد «آن را نقض قطعنامه ۲۲۳۱ درنظر می گیریم.»
ادعای سخنگوی وزارت خارجه امریکا در حالی است که در توافق هسته ای میان ایران و گروه موسوم به 1+5 هیچ اشاره ای به مساله برنامه موشکی ایران نشده است.
تنها در قطعنامه ۲۲۳۱ که توافق هسته ای را تایید کرده است، با ادبیاتی غیرالزام آور «از ایران خواسته شده است» که از توسعه «موشک های بالستیکی که برای داشتن توانمندی حمل کلاهک اتمی طراحی شده اند»، خودداری کند.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ادامه گفت: «ما این اقدام را ادامه توسعه موشک های بالستیک ایران می دانیم؛ این پرتاب، امنیت و رفاه منطقه (خاورمیانه) را به خطر می اندازد.»


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :