آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 214538
تاریخ انتشار : 11 مرداد 1396 0:52
تعداد بازدید : 970

مدیران نظام بانکی کشور مطرح کردند

جهش در مناسبات بین المللی بانک های ایرانی

یکی از مهم ترین و کلیدی ترین موضوعات اقتصادی در توافقات هسته ای ایران که به عنوان برجام شناخته می شود، برقراری دوباره ارتباطات و مناسبات بانکی ایران با سایر کشورها است، به نحوی که بانک های ایرانی بتوانند علاوه بر برقراری روابط با سایر بانک های دنیا، مبادلات بین المللی پولی کشور را نیز انجام داده، در کشورهای هدف اقدام به افتتاح شعبه کرده و بانک های خارجی بزرگ نیز در بازار پولی ایران فعالیت داشته باشند.

ایبِنا - مقامات ارشد کشور معتقدند غربی ها و تحریم کنندگان ایران در طول سال های تحریم، با هدف ضربه زدن به اقتصاد ایران و ایجاد اختلال در مراودات بین المللی ایران، تحریم بانک ها را در دستور کار خود قرار داده و تلاش کردند علاوه بر تضعیف شبکه بانکی ایران، بانک های خارجی را نیز نسبت به انجام همکاری با بانک های ایرانی ترسانده و هزینه هایی را در این راه ایجاد کنند. از این رو، یک بخش مهم از مذاکرات تیم هسته ای ایران، برقراری روابط با بانک های خارجی بوده که در این راستا تلاش شد تا تحریم های ظالمانه علیه شبکه بانکی کشور برچیده شود. با این وجود، بسیاری از فعالان اقتصادی و مسوولان ارشد کشور معتقدند غربی ها در اجرای توافقات برجام در بخش بانکی تعلل و کوتاهی های فراوانی داشته اند.
 ترس بانک های بزرگ از اقدامات تنبیهی آمریکا
علی طیب نیا، وزیر امور اقتصادی و دارایی به تازگی با بیان اینکه محدودیت های ناشی از تحریم ها سودآوری بانک ها را کاهش و توان ایفای نقش آنها را در نظام مالی متاثر کرده بود، گفت: قبل از تحریم ها ۶۰۰ بانک خارجی طرف معامله با ایران بودند که در دوران تحریم تعداد این بانک ها به ۲۹ مورد کاهش یافت.
طیب نیا خاطرنشان کرد: اما امروز بیش از ۲۴۰ بانک خارجی با بانک های ایران روابط کارگزاری دارند و در آینده نیز روابط کارگزاری با عموم بانک های دنیا برقرار خواهد شد. 
در عین حال، هادی اخلاقی؛ مدیرعامل بانک ملت نیز درباره برقراری روابط بانکی بین المللی گفت: پیش از برجام، ارتباطات رسمی نظام بانکی با دنیا قطع شده بود و بانک ها با محدودیت های فراوانی در سطح بین الملل مواجه بودند، اما بعد از برجام فرصتی ارزشمند برای بانک ها پیش آمد تا بتوانند دوباره ارتباطات رسمی خود را با دنیا برقرار کنند. 
مدیرعامل بانک ملت گفت: بانک ملت توانسته است از فرصت ایجاد شده در پسابرجام استفاده کرده و با بیش از ۱۵۰ بانک در اقصی نقاط دنیا روابط کارگزاری برقرار کند. افزایش چشمگیر عملکرد بانک در سال ۱۳۹۵ نسبت به سال قبل، مؤید استفاده مطلوب بانک ملت از فرصت پیش آمده در پسابرجام است به گونه ای که در سال ۱۳۹۴ حجم حوالجات و اعتبارات اسنادی صادره بانک ملت حدود 2/9میلیارد دلار بوده که با رشد بیش از ۳۰۰ درصد در سال ۱۳۹۵ به حدود 2/12 میلیارد دلار بالغ شده است.
 وضعیت مراودات بانک ها
محمدرضا حسین زاده؛ مدیرعامل بانک ملی هم در تیرماه امسال با بیان اینکه تحریم ها شرایط سختی را برای شبکه بانکی و بانک ملی به وجود آورد، گفت: با اجرای برجام روابط بانکی توسعه یافت به طوری که روابط کارگزاری با ۱۴۰ بانک برقرار شد و هم اکنون در حال مذاکره با ۱۸۰ بانک برای برقراری روابط هستیم. وی ادامه داد: در این مدت بیش از ۲۰ میلیارد یورو نقل و انتقال ارزی انجام شده و ۲ میلیارد یورو ال سی گشایش یافته است. تراز ارزی بانک ملی نیز از منفی 1/6میلیارد یورو به مثبت ۵۰۰ میلیون یورو رسیده است. 
غلامعلی کامیاب؛ معاون ارزی بانک مرکزی نیز قبل از این با بیان تحولات پسابرجام در روابط بانکی ایران گفت: بعد از اجرای برجام، سیستم بانکی ایران موفق شده علاوه بر ارتقا و تعمیق سطح روابط بانکی گذشته با بانک های کشورهایی چون هند، چین، کره جنوبی، ژاپن، روسیه و ترکیه، حساب های کارگزاری در بسیاری از کشورهای اروپایی از جمله آلمان، ایتالیا، اتریش، هلند، سوییس و ... افتتاح کند.
نگاهی به آخرین اطلاعات در دست نشان می دهد علاوه بر کشورهای یاد شده از سوی معاون ارزی بانک مرکزی، روابط بانکی با برخی دیگر از کشورها از جمله آذربایجان، ویتنام، عراق و عمان نیز برقرار شده است.
 انجام عملیات بانکی با ارزهای جدید
مسوولان بانک مرکزی معتقدند در شرایط جدید و پس از رفع تحریم های ثانویه، انجام هرگونه عملیات بانکی اعم از افتتاح حساب و نقل و انتقالات وجوه با ارز یورو و سایر ارزهای رایج غیر از دلار آمریکا نیز بدون هیچگونه محدودیت و نگرانی بین بانک های ایرانی و بانک های کشورهای مختلف امکان پذیر شده است. در عین حال، معاون ارزی بانک مرکزی اخیر استقرار روابط کارگزاری و بانکی بین المللی را مهم ترین پیش نیاز اجرای صحیح طرح یکسان سازی نرخ ارز عنوان کرد و گفت: این موضوع در کنار آزادسازی منابع ارزی کشور در دوره پساتحریم و متنوع سازی منابع ارزی از مهم ترین پیش نیاز های اجرای طرح یکسان سازی نرخ ارز هستند.
 همچنین علی صالح آبادی، مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران از برقراری روابط کارگزاری اگزیم بانک ایران با ۷۰ بانک اروپایی در ۲۴ کشور این قاره خبر داد و افزود: تعداد ضمانت نامه های ارزی که در سال ۹۴ به میزان ۲۲ ضمانت نامه بود، با رشد بیش از ۱۰۰ درصدی به ۴۶ مورد در سال گذشته افزایش یافت. وی افزود: طی سال ۹۴ معادل ۶ میلیون دلار ضمانت نامه های ارزی صادر شده بود که این رقم در سال گذشته ۵۴۲ درصد رشد را تجربه کرده و به 50/38 میلیون دلار رسید؛ این در حالی است که از نظر تعداد ضمانت های صادره شاهد رشد ۱۰۹ درصدی بودیم. صالح آبادی افزود: از نظر ضمانت نامه های ریالی هم ۷۶ درصد رشد را از منظر ارزشی و ۷۸ درصد رشد را از بعد تعداد تجربه کردیم. 
وی با بیان اینکه مبلغ ضمانت نامه های ریالی صادره ازطریق بانک در پایان سال ۹۴ حدود ۱۰۷۴ میلیارد ریال بوده، گفت: این رقم در سال ۹۵ به حدود ۲۲۵۳ میلیارد ریال رسید که رشد ۱۰۹ درصدی را نشان می دهد. 
مدیرعامل بانک توسعه صادرات اعتبار اسنادی داخلی این بانک را در سال ۹۴ رقم ۸۶۰ میلیارد ریال اعلام کرد که در سال ۹۵ با ۲۵۵ درصد رشد به ۳۰۶۱ میلیارد ریال رسید.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :