آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 21532

رییس کل سازمان توسعه تجارت اعلام کرد:

خداحافظی با جوایز صادراتی

رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران گفت: گمرک باید آمار صادرات کالاهای های تک (با فناوری پیشرفته) را سه ماهه اعلام کند.

فارس- حمید صافدل با بیان اینکه افزایش سهم کالاهای مبتنی بر فناوری پیشرفته در صادرات صنعتی کشورها یکی از شاخص‌های توسعه یافتگی محسوب می‌شود، گفت: براساس آمارهای بانک جهانی در سال 2008 میلادی بیش از یکهزار و 840 میلیارد دلار از صادرات صنعتی دنیا را کالاهای HIGH – TECH با فناوری پیشرفته تشکیل داده است که با احتساب صادرات اقلام «های- تک» قلمروهای جغرافیایی که عضو سازمان ملل نیستند (نظیر تایوان) این رقم به حدود دو هزار میلیارد دلار بالغ می‌شود.
وی افزود: توسعه صادرات کالاهای دانش‌بنیان و فرآورده‌هایی که سهم فناوری پیشرفته در ساخت آنها بالاست، یکی از اهداف مهم استراتژی بلندمدت توسعه صادرات کشور است که بارها مورد تاکید رییس‌جمهور قرار گرفته است.
رییس کل سازمان توسعه تجارت گفت: بر اساس آمارهای ارایه شده توسط بانک جهانی در سال 2010 ایران بالغ بر 584 میلیون دلار کالای «های‌تک» صادر کرده است که این رقم بر اساس محاسبات بانک مزبور چهار درصد ارزش صادرات صنعتی ایران را تشکیل داده است.
وی افزود: از آنجا که آمار بانک جهانی از نظر مسوولان اقتصادی کشور رسمیت نداشته و نمی‌تواند تصویر دقیقی از وضعیت صادرات محصولات «های‌تک» کشور ارایه دهد، ضرورت ایجاب می‌کند که گمرک ایران در مقاطع زمانی سه ماهه نسبت به تهیه آمار دقیق صادرات کالاهای «های‌تک» کشور براساس طبقه‌بندی‌های بین‌المللی اقدام کند، تا بتوان میزان عملکرد صادرات این قبیل کالاها را در مقایسه با اهداف تعیین شده مورد سنجش قرار داد.
معاون وزیر صنعت با بیان اینکه از سال 1982 اقتصاددانان کوشش کرده‌اند معیارهایی برای تشخیص این قبیل کالاها ارایه دهند، گفت: براساس طبقه‌بندی سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) که مورد قبول اکثر کشورهای دنیاست کالاهای « های‌تک»  در 9 گروه طبقه‌بندی شده‌اند که عبارتند از: محصولات هوا-فضا (AEROSPACE)، تجهیزات اداری و محاسباتی (CPMPUTING  AND  OFFICE EQUIPMENT)، دستگاه‌های الکترونیکی و ارتباطات راه دور (ELECTRONICS  AND TELECOMMUNICATION)، تجهیزات الکتریکی (ELECTRICAL  EQUIPMENT)، تجهیزات غیرالکتریکی (NON- ELECTRICAL EQUIPMENT)، ابزارهای دقیق علمی (SCIENTIFIC INSTRUMENTS)، فرآورده‌های شیمیایی (CHEMICAL PRODUCTS)، داروهای طبی (PHARMACEUTICALS) و تسلیحات پیشرفته (ARMAMENTS).
صافدل گفت: مفهوم فناوری پیشرفته به زمان بستگی دارد و مفهومی ثابت و ایستا نیست و بسیاری از کالاهایی که بر فرض نیم‌قرن پیش در شمار اقلام «های‌تک» محسوب می‌شدند، امروزه در این طبقه‌بندی قرار نمی‌گیرند.

خداحافظی با جوایز صادراتی
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از پیش‌بینی صادرات 60 میلیارد دلاری در سال 92، فلسفه ممنوعیت‌ها و محدودیت‌های صادراتی، پرداخت 30 میلیارد تومان معوقات جوایز صادراتی و آخرین وضعیت بیمه نوسانات نرخ ارز را تشریح کرد.
حمید صافدل در خصوص وضعیت صادرات غیرنفتی و پیشنهادهای وزارت صنعت، معدن و تجارت در بودجه سال 92 کل کشور در این خصوص گفت: تمامی قوانین مربوط به حمایت از صادرات غیرنفتی در قوانین برنامه پنج ساله تدوین می‌شود و در آن، حوزه‌های مختلفی همچون حمایت از تشکل‌ها و تقویت آنها، حمایت از برند و برندسازی، تقویت زیرساخت‌های صادراتی، بهبود فضای کسب و کار برای توسعه صادرات غیرنفتی، رفع موانع غیرتعرفه‌ای و توجه به توسعه روابط دوجانبه و چندجانبه با کشورهای مختلف در نظر گرفته شده است.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: همچنین امکان برون‌سپاری بخشی از فعالیت‌ها به تشکل‌ها و بنگاه‌های بخش‌خصوصی و نیز استفاده از ظرفیت‌هایی مثل رویدادهای مهم تجاری از جمله برگزاری پاویون جمهوری اسلامی ایران در کشورهای مختلف علاوه بر نمایشگاه‌های تخصصی مورد بحث است.
وی گفت: علاوه بر آن، به صورت موردی و سالانه نیز بخشی از قوانین و پیشنهادات نیز در قالب بودجه‌های سنواتی پیشنهاد می‌شود که امسال نیز مثل سال‌های گذشته، موادی از جمله توجه به استفاده بهینه از درآمدهای ناشی از عوارض صادارتی برای توسعه صادرات و نیز توجه به زیرساخت‌ها و استفاده از مشوق‌های صادراتی برای توسعه زیرساخت‌های صادراتی به عنوان مهم‌ترین نکات، در متن لایحه پیشنهادی دولت برای بودجه سال 92 کل کشور، در نظر گرفته شده است.
صافدل ابراز امیدواری کرد که با استفاده از این ظرفیت و قوانین بالادستی و نیز با استفاده از کلیت قانون برنامه پنجم بتوان شاهد توسعه صادرات غیرنفتی در سال‌های آینده بود.
وی افزود: برای سال 92، براساس برنامه پنج ساله توسعه پنجم، تدارکاتی در نظر گرفته شده، این در شرایطی است که هر ساله در قانون برنامه پنجم، ارقامی در سه بخش کلی طراحی شده که شامل حوزه خدمات فنی و مهندسی، سایر خدمات و پتروشیمی و کالاهاست.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: در برنامه پنج ساله که برای پنج سال حد فاصل 90 تا 94 طراحی شده، بخشی به عنوان درآمد حاصل از صادرات سایر خدمات دیده شده است که البته شامل خدمات آی‌تی، گردشگری و توریسم، صادرات ترانزیت و حمل و نقل، خدمات نیروی کار، خدمات مالی، ایمنی، فرهنگی و مالکیت معنوی است.
به گفته صافدل، در بودجه سال 92 کل کشور، تمامی منابع درآمد احتمالی صادراتی در حوزه خدمات احصا شده است، ضمن اینکه گروه پتروشیمی و سایر کالاها نیز در بودجه دیده شده است که مجموعه این پیش‌بینی‌ها، براساس برنامه در حوزه کالاهای معدنی، کشاورزی، صنعتی و پتروشیمی برای سال 92 معادل 41 میلیارد دلار است.
وی گفت: در بخش صادرات خدمات فنی و مهندسی نیز در بودجه سال آینده، 5/5 میلیارد دلار و برای بخش سایر خدمات نیز حدود 13 میلیارد دلار در نظر گرفته شده است که اگر به مجموعه این ارقام، میعانات را نیز اضافه کنیم، می‌توان مجموعه هدف سال 92 را تعیین کرد.
وی افزود: البته باید یادآوری کرد که در یکی از جلسات سال 91، برای صادرات غیرنفتی امسال آمار متفاوتی پیش‌بینی شد که بر اساس دستورات آن جلسه، قرار بر این شد که تمامی دستگاه‌ها برای تحقق این آمار تلاش کنند که خوشبختانه با تلاشی که صورت گرفته است، تاکنون حدود 32 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی با احتساب میعانات گازی حاصل شده است که اگر 2/2 میلیارد دلار صادرات خدمات فنی و مهندسی را نیز به این رقم اضافه کنیم، می‌توان گفت که صادرات غیرنفتی کشور تاکنون از مرز 34 میلیارد دلار عبور کرده است.
صافدل در پاسخ به این سوال که آیا در بودجه سال 92، کمک‌های نقدی نیز دیده شده است، پاسخ منفی داد و گفت: در سال 92 به سمت تامین بودجه زیرساخت‌های صادراتی حرکت خواهیم کرد.
وی گفت: عمدتا کمک به صادرات در بحث توسعه زیرساخت‌ها خواهد بود؛ ولی با توجه به تغییراتی که در نرخ ارز صورت گرفته است، شاید در یک مقاطعی روی برخی کالاهای خاص، با نگاه حمایتی ویژه به صورت استثنایی، راهکارهایی پیدا شود.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: دیدگاه کلی این است که از پرداخت جوایز نقدی خارج شویم و بحث توسعه زیرساخت‌های صادراتی را مورد حمایت قرار دهیم.
وی در خصوص معوقات جوایز صادراتی افزود: بخشی از این معوقات پرداخت شده و بخشی نیز تا اواخر امسال پرداخت می‌شود.
به گفته صافدل، تا پایان سال در برنامه داریم تا رقم‌های کوچکی از معوقات جوایز صادراتی را در حدود 30 میلیارد تومان پرداخت کنیم.
وی گفت: در سال‌های آتی، سیاست کلی توجه و حمایت از زیرساخت‌های صادراتی است و به جای اینکه به هر کیلو کالا، مورد به مورد جایزه پرداخت شود، این سیاست در دستور کار قرار خواهد گرفت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :