آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 21533
تاریخ انتشار : 26 دی 1391 10:38
تعداد بازدید : 2446

احتکار در بازار موبایل برای مقابله با بازرسان قاچاق

هم زمان با اجرای برخورد با کالاهای قاچاق از اول بهمن ماه از سوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز شنیده ها حاکی از آن است که فروشندگان بازار موبایل اقدام به احتکار و پنهان سازی کالاهای قاچاق خود تا زمان اتمام این برخوردها کرده اند.

موبنا- فروشندگان‌ با اشاره به جمع‌آوری گوشی‌های قاچاق از سطح بازار اعلام کردند که‌ اصولا در چنین مواقعی فروشندگان به محض شنیدن جمع‌آوری گوشی‌های قاچاق اقدام به جمع‌آوری این گوشی‌ها از ویترین مغازه‌ها و پنهان کردن آنها می‌‌کنند.
این فعال بازار معتقد است که در زمان حاضر بازار موبایل تهران آمادگی چنین برخوردهایی را ندارد چراکه در صورت جمع‌آوری گوشی‌های بدون گارانتی و فاقد طرح شبنم در وحله اول توازن عرضه و تقاضای این بازار برهم می‌خورد.
در همین حال یکی دیگر از فروشندگان موبایل در این‌باره گفت:‌ بدیهی است که نخستین واکنش جمع‌آوری گوشی‌های قاچاق منجر به افزایش قیمت‌های موبایل می‌شود.
وی با اشاره به اینکه سهم اعظم بازار تلفن همراه توسط قاچاقچیان تامین می‌شود،‌ افزود: در حالی که حدود 70 درصد از سهم بازار تلفن همراه به کالاهای قاچاق اختصاص یافته است، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و بازرسان طرح شبنم چگونه می‌تواند بازار را خالی از این کالای ارتباطی و دیجیتالی کند.
این فعال بازار گفت: هم‌اکنون درصد پایینی از گوشی‌های موجود در بازار به گوشی‌های گارانتی‌دار اختصاص یافته و درصد کمی از این گوشی‌ها در ویترین مغازه‌ها دیده می‌شود.
وی گفت:‌ با نخستین برخورد ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز شاهد بی‌نظمی و هرج و مرج در بازار این کالای ارتباطی خواهیم شد.
بر اساس این گزارش، سازمان ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با همکاری مجمع عالی واردات از اول بهمن ماه به جمع‌آوری کالاهای قاچاق و همچنین گوشی‌هایی که فاقد طرح شبنم هستند، می‌پردازد.
هم‌زمان با اجرای این طرح، تمامی کالاهایی که فاقد طرح شبنم و همچنین برگه سبز گمرکی باشند از سطح بازار جمع‌آوری می‌شوند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :