آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 21549
تاریخ انتشار : 27 دی 1391 0:15
تعداد بازدید : 554

رییس کل بانک مرکزی:

شاپرک جلوی انتقال وجوه مشکوک را گرفته است

رییس کل بانک مرکزی گفت: تراکنش های مشکوک که برای فعالیت های سوداگرانه استفاده می شد، از بدو شروع شاپرک محو شد.

 

 بینا- دکتر محمود بهمنی رییس کل بانک مرکزی در همایش بانکداری الکترونیکی و نظام‌های پرداخت درباره طرح شاپرک گفت: شاپرک در اردیبهشت‌ماه سال جاری فعال و در پنجم دی‌ماه به عنوان تنها شبکه پرداخت کارتی کشور در فروشگاه مطرح شد که این طرح بیش از دو میلیون سامانه در سراسر کشور را از 17 شبکه‌ پراکنده به یک شبکه واحد و مستقل تبدیل کرد.
وی گفت: طرح شاپرک یکی از بزرگ‌ترین طرح‌های فناوری در کشور محسوب می‌شود که چندین تغییر مهم در نظام بانکی ایجاد کرد که یکی از آنها این بود که تراکنش‌های مشکوک که برای فعالیت‌های سوداگرانه استفاده می‌شد، از بدو شروع شاپرک محو شد و خلق پول گسترده‌ای که به واسطه‌ تسویه آنی در بانک‌ها صورت می‌گرفت و مبلغ آن تا 70 هزار میلیارد ریال برآورد می‌شد، با التزام زمان تسویه‌های به موقع مدیریت شد.
وی با بیان اینکه بانکداری الکترونیکی از مباحث جدیدی است که در مدت زمان کمی توانسته جایگاه مهمی برای خود پیدا کند، گفت: این جایگاه به گونه‌ای است که تصور بانکداری امروزی بدون بانکداری الکترونیکی بسیار مشکل است و پدیده تجارت الکترونیکی امری جدانشدنی از بحث بانکداری الکترونیکی است.
رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه یک سال در حوزه‌ بانکداری الکترونیکی باید یک قرن حساب شود، گفت: البته در کنار همه این مسایل باید توجه داشت این تحولات همراه با ریسک‌هایی به وجود آمده و ریسک‌ها همیشه وجود دارد که باید با آن مقابله کرد، از جمله ریسک امنیتی که ناشی از هکرها‌، ویروس‌ها و موارد دیگر است که باید از طریق نظارت مستمر به خصوص در مواقع بحرانی بر آنها غلبه کرده و ریسک‌ دیگر قانونی و اخلاقی است که باید با برطرف‌کردن نقاط ضعف قانونی آنها را رفع کنیم. از جمله ریسک پولشویی است که با تقویت سیستم حسابرسی، بازرسی و نظارت و کنترل بیشتر بهتر می‌شود.
بهمنی در ادامه با بیان اینکه ریسک استراتژیک به تولیدات و خدمات جدید در سیستم بانکداری الکترونیکی مربوط می‌شود، گفت: یکی از ابزار‌های مهم نیروی متخصص و کارآمد است که کمتر به آن توجه شده از طرفی ریسک نرخ ارز و ریسک عملیاتی که ناشی از ضعف در طراحی سیستم و کنترل سیستم اطلاعاتی بانک می‌تواند باشد باید برطرف شود.
وی با بیان اینکه در این همایش باید دستاورد‌های نوین صنعت بانکداری را به ملت از طریق رسانه‌ها انتقال داد، گفت: باید زیرساخت‌ها را تکمیل و ابزار‌های جدید پرداخت الکترونیکی را توسعه داده چون خیلی از این ابزار‌ها اطلاعی نداشته و باید در این زمینه به جنبه‌های مختلف بانکداری اشراف داشته باشیم.
رییس کل بانک مرکزی گفت: بانک مرکزی در سال گذشته دو طرح اساسی و زیرساختی را به مرحله‌ اجرا درآورد و در خرداد‌ ماه سال جاری طرح سپام عملیاتی شد که زبان عملیاتی واحد برای نظام بانکی کشور ایجاد کرد که این زبان در سراسر جهان همه فهم است.
بهمنی گفت: باید نظارت سیستمی، الکترونیکی بر پایه دانش فناوری اطلاعات صورت گیرد و سازمان حسابرسی و حسابرسان بانک‌ها و بانک مرکزی باید خود را با سیستم بانکی الکترونیکی تطبیق دهد و در پایان از مسوولان این همایش تقاضا دارم برای بهره‌برداری بیشتر نتایج این همایش را در کارگروه‌های تخصصی مورد تجزیه و تحلیل قرار دهند و در مشکلات و راهکارهای جدید و پیشنهادهای مناسب ارایه شود تا از طریق سیستم بانکی شاهد ارتقای بیشتر بانکداری الکترونیکی در کشور باشیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :