آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 21573
تاریخ انتشار : 27 دی 1391 1:1
تعداد بازدید : 994

ضبط ضمانت نامه پیمانکاران توانیر پیش از فسخ قرارداد ممنوع شد

مدیرعامل شرکت توانیر کشور به شرکت ها و مجموعه های زیر نظر خود دستور داد در طول قراردادهای جاری تحت هیچ شرایطی تضامین مجری قرارداد ضبط نشود.

 

فناوران- براساس بخشنامه‌ای که روی سایت سازمان نصر قرار گرفته است، همایون حائری مدیرعامل شرکت توانیر کشور طی بخشنامه‌ای در آذرماه، به تمامی شرکت‌ها و مجموعه‌های تابعه و استانی اعلام داشته است که تحت هیچ شرایطی نباید در طول قراردادهای جاری مبادرت به ضبط تضامین مجری قرارداد طرف معامله کرد.
این درحالی است که براساس گزارش دبیرخانه سازمان نصر، برخی شرکت‌های فناوری اطلاعات، در قراردادهای خود با شرکت توانیر به مشکل برخورده و نگران ضبط ضمانت‌نامه‌های خود هستند.
در این بخشنامه آمده است:
«نظر به اینکه برخی از گزارش‌های واصله حاکی از ضبط ضمانت‌نامه‌های طرف معامله قبل از فسخ پیمان منعقده می‌باشد، لذا بدین وسیله اعلام می‌نماید یکی از اقدامات پس از فسخ پیمان ضبط ضمانت‌نامه‌های انجام تعهدات و حسن انجام کار می‌باشد که حسب ماهیت و نوع کار ضبط ضمانت‌نامه‌های مذکور و یا ضبط هر یک از آنها می‌تواند پس از فسخ در دستور کار شرکت‌ها قرار گیرد، لذا ضبط هر یک از آنها می‌تواند پس از فسخ در دستور کار شرکت‌ها قرار گیرد، لذا ضبط تضامین موصوف قبل ازز فسخ و انحلال پیمان وجاهت نداشته و تحت هیچ شرایطی نبایستی در قراردادهای جاری مبادرت به ضبط تضامین طرف معامله نمود. در خصوص ضبط ضمانت‌نامه پیش پرداخت بعد از فسخ و یا خاتمه پیمان نیز بایستی نکات زیر مدنظر قرار
گیرد.
1- بی‌درنگ طبق مفاد قرارداد اقدام به تهیه صورت وضعیت قطعی و یا صورت‌حساب نهایی از کارهای انجام شده و یا کالاهای تحویل شده گردد.
2- مطالبات طرف معامله ابتدا از محل پیش‌پرداخت مستهلک شود. در صورت وجود مانده پیش‌پرداخت مستهلک نشده، طرف معامله موظف است با اعلام کارفرما ظرف مهلتی که تعیین می‌نماید نسبت به استرداد آن اقدام نماید.
3- چنانچه طرف معامله نسبت به استرداد مبالغ مانده پیش‌پرداخت ظرف مهلت مقرر اقدام ننماید، در این صورت کارفرما بایستی نسبت به ضبط ضمانت‌نامه پیش پرداخت
 اقدام نماید.
با توجه به مراتب فوق مقتضی است ترتیبی اتخاذ فرمایند تا موارد فوق‌الذکر در ضبط ضمانت‌نامه‌های قرارداد مدنظر قرار گرفته و رعایت شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :