آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 21593
تاریخ انتشار : 27 دی 1391 1:27
تعداد بازدید : 905

یک پنجم زنان کشورهای در حال توسعه معتقدند:

اینترنت به هیچ دردی نمی خورد

مطالعات جدید اینتل روی زنان کشورهای در حال توسعه نشان می دهد که یک پنجم این زنان استفاده از اینترنت را امری بیهوده می دانند. زنانی که در نظرسنجی اینتل شرکت کردند، معتقدند که آنلاین شدن به هیچ درد آنها نمی خورد و در ضمن اگر هم به اینترنت دسترسی پیدا کنند، خانواده های شان این کار را ناپسند می شمرند. این در حالی است که در برخی جوامع، هنجارهای اجتماعی که برای زنان در نظر گرفته شده، بسیار محدود است و حتی آنها حق راه رفتن در خیابان و رفتن به کافی شاپ را ندارند، چه برسد به دسترسی به کامپیوتر و وب! این گزارش با عنوان «زنان و وب» نشان می دهد زنانی که در کشورهای در حال توسعه از اینترنت استفاده نمی کنند، تقریبا سه برابر افرادی است که به اینترنت دسترسی ندارند و گزارش داده اند که خانواده های شان مشکلی با آنلاین شدن آنها ندارند و حتی از مزیت های دسترسی به وب نیز پشتیبانی می کنند. اینتل هدف خود از این نظرسنجی و دستیابی به نتایج آن را تشریح شکاف جنسیتی برای دسترسی به اینترنت در کشورهای در حال توسعه خوانده است و سعی کرده که در این گزارش، دید وسیعی از دلایلی که باعث این شکاف جنسیتی شده، به تصویر بکشد و در نهایت امکانات لازم را برای اینکه زنان بیشتری به اینترنت دسترسی پیدا کنند، فراهم سازد. از جمله این امکانات می توان به بورسیه های تحصیلی و برنامه های آموزش عمومی اشاره کرد. این گزارش نشان می دهد که به طور میانگین، در کشورهای در حال توسعه، زنان نزدیک به 25 درصد کمتر از مردان به وب دسترسی دارند و این شکاف حتی در مناطق دورافتاده مثل آفریقای سیاه (Sub-Saharan Africa) به 45 درصد نیز می رسد.

 

ترجمه: نسترن صائبی
منبع: تلگراف
ملان ورویر (Melanne Verveer)، سفیر مسایل زنان در جهان در وزارت خارجه آمریکا که در گردآوری این گزارش کمک کرده، در این مورد می‌گوید: با وجود قابلیت‌های قدرتمند کنونی اینترنت همچون برقراری ارتباط با افراد دیگر، آموزش، افزایش بهره‌وری و یافتن فرصت‌های استثنایی، دسترسی نداشتن زنان به اینترنت شکاف دیجیتالی عمیق‌تری ایجاد کرده است. وی افزود: امیدوارم که این گزارش اقدامات لازم برای پر کردن این شکاف را تسریع بخشد و این امر نیازمند دانش، رهبری و عزم دارد و جامعه مدنی باید بتواند بر موانعی که سر راه دسترسی به اینترنت است، فائق آید.
میشل باچلت (Michelle Bechelet)، معاون دبیرکل و مدیر اجرایی زنان سازمان ملل متحد که وی نیز برای گردآوری نتایج این گزارش همکاری کرده، می‌گوید: دانش وسیعی هم‌اکنون در جهان وجود دارد که توانمندسازی زنان یکی از مسایل اصلی برابری اجتماعی و اقتصادی در آن به شمار می‌رود و همچنین یکی از مسایل ضروری برای توسعه پیشرفت اجتماعی و توسعه پایدار محسوب می‌شود. وی می‌افزاید: این گزارش حاکی است که دسترسی گسترده به اینترنت و فناوری برای زنان و دختران ضروری‌ترین امر برای آنهاست تا بتوانند وضعیت و شرایط تحصیل، فرصت‌های شغلی و تربیت کارآفرین را در کشور خود افزایش دهند.

 هدف این گزارش
تمامی افرادی که در گردآوری این گزارش کمک کرده‌اند، هم‌اکنون از دولت‌ها، شرکت‌ها و جوامع جهانی خواسته‌اند تا با کمک یکدیگر تعداد زنان و دختران آنلاین در کشورهای در حال توسعه را به دو برابر میزان کنونی‌ برسانند. آنها قصد دارند که تعداد زنان و دختران آنلاین را در کشورهای در حال توسعه تا سه سال آینده از 600 میلیون نفر به 2/1 میلیارد نفر برسانند. آنها تخمین می‌زنند که امکان دسترسی 600 میلیون زن دیگر در 144 کشور در حال توسعه به اینترنت، با 13 تا 18 میلیارد دلار افزایش تولید ناخالص داخلی همراه خواهد شد. زیرا در این صورت می‌توان از قدرت دگرگون‌کننده وب برای ایجاد فرصت‌های کسب‌وکار و آموزش بهره برد. یافته‌های این مطالعه برپایه مصاحبه‌ها و مطالعات روی 2 هزار و 200 زن و دختری است که در شهرهای بزرگ در چهار کشور در حال توسعه شامل مصر، هند، مکزیک و اوگاندا به دست آمده است.
 در بریتانیا نیز وضع به همین منوال است، البته با کمی تفاوت
در حال حاضر 16 میلیون نفر از جمعیت بریتانیا، هنوز از مهارت‌های دیجیتالی پایه برخوردار نیستند. در حالی که بیشتر آنها در خانه‌شان به اینترنت دسترسی دارند. علاوه بر این، 9/7 میلیون بریتانیایی هرگز آنلاین نشده‌اند. البته این آمار نشان می‌دهد که چهار سال پیش تعداد افرادی که هرگز به اینترنت وصل نشده بودند، خیلی بیشتر و حدود 5/11 میلیون نفر بودند. مارتا لین فاکس، رییس مرکز خیریه Go On UK که حوزه فعالیت آن کمک به مردم برای آنلاین شدن است، می‌گوید: حتی در بریتانیا نیز تعداد بسیاری از افرادی را که تاکنون به اینترنت وصل نشده‌اند، زنان تشکیل می‌دهد؛ به ویژه زنانی که پا به سن گذاشته‌اند. این در حالی است که سازمان ملل از چند سال پیش، اینترنت را حق مسلم انسان‌ها دانسته است. وی می‌افزاید: زمانی که با زنان آفریقایی درباره کاربردها و مزیت‌های گوشی‌های هوشمند صحبت می‌کنیم، آنها به در و دیوار نگاه می‌کنند و چیزی از حرف‌های ما متوجه نمی‌شوند. به همین دلیل نیز به این نتیجه می‌رسیم که این بازار نمی‌تواند شکاف دیجیتالی‌اش را به هیچ عنوان پر کند. این کار نیازمند ائتلاف دولت‌ها، بخش خصوصی و خود شهروندان است تا از طرح‌های کارساز حمایت کنند. لین فاکس معتقد است که موثر‌ترین روش برای افزایش تعداد جمعیت آنلاین زنان پشتیبانی نظیر به نظیر است. وی عنوان می‌کند: بیشتر مردمی که تا به حال به اینترنت دسترسی نداشته‌اند، می‌گویند: اینترنت چه دارد؟ و تا زمانی که یکی از خدمات خاص آن نظیر سفارش دادن آنلاین غذا یا صحبت کردن با افراد خانواده از طریق اسکایپ را به چشم خود نبینند، همچنان اصرار می‌کنند که اینترنت به دردشان نمی‌خورد!نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :