آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 21622
تاریخ انتشار : 30 دی 1391 10:29
تعداد بازدید : 749

غیبت نماینده وزارت ارتباطات درکمیسیون تنظیم مقررات شورای عالی فضای مجازی

شورای عالی فضای مجازی کشور در آخرین جلسه خود تصمیمات متعددی گرفته که از جمله آنها می توان به اعلام شرح وظایف و اختیارات و اعضای کمیسیون عالی ارتقای تولید محتوا و طرح های کلان مرکز ملی فضای مجازی برای تدوین لایحه بودجه 1392 اشاره کرد.

 ایسنا- از جمله مصوبات دهمین جلسه این شورا که در تاریخ 11 آذرماه برگزار شده و به تازگی مصوبات آن منتشر شده است می‌توان به مواردی مانند حد نصاب تشکیل جلسات کمیسیون‌های عالی تنظیم مقررات و ارتقای تولید محتوای فضای مجازی اشاره کرد.
 بر این اساس حضور اکثریت مطلق اعضای کمیسیون (نصف به علاوه یک بوده) و مصوبات کمیسیون عالی با اکثریت نسبی اعضای حاضر در جلسه با رعایت حداقل هفت رای موافق معتبر می‌شود.
اعضای کمیسیون عالی امنیت فضای مجازی
در این جلسه آقایان دکتر جلیلی و مهندس ابوطالبی توسط این شورا به عنوان اعضای حقیقی کمیسیون عالی امنیت فضای مجازی کشور انتخاب شدند.  علاوه بر این در این جلسه مقرر شد مصوبات کمیسیون‌های عالی پس از تصویب در کمیسیون عالی برای اعضای شورای عالی ارسال شوند و چنانچه ظرف دو هفته (یا یک هفته بنا به تشخیص رییس شورای عالی در موارد اضطراری) حداقل پنج نفر اعضای شورای عالی اعتراض خود را به صورت کتبی نسبت به مصوبه مذکور به دبیرخانه شورای عالی اعلام کنند، موضوع برای بررسی به شورای معین ارجاع داده شده و یا در غیر این صورت توسط دبیر شورای عالی ابلاغ می‌شود.
 بنا بر اعلام، این مصوبات در قالب نامه‌ای به استحضار مقام معظم رهبری نیز رسیده و برای اجرا از سوی مهدی اخوان بهابادی (دبیر شورای عالی فضای مجازی) ابلاغ شده است.
شرح وظایف کمیسیون عالی ارتقای تولید محتوا
همچنین در این جلسه شرح وظایف کمیسیون عالی ارتقای تولید محتوا مورد بررسی قرار گرفته و شرح وظایف و اختیارات و اعضای «کمیسیون عالی ارتقای تولید محتوای فضای مجازی کشور» به شرح زیر تصویب شد:
 الف) شرح وظایف و اختیارات:
1- تصمیم‌سازی و ارایه پیشنهاد سیاست‌ها و برنامه‌های کلان حمایت از تولید محتوای فضای مجازی برای ارتقای کمی و کیفی تولیدات متنوع و مبتنی بر ارزش‌های انقلابی و اسلامی جهت تصویب در شورای عالی.
 2- تقسیم کار ملی و ایجاد هماهنگی و هم‌افزایی بین دستگاه‌های مرتبط با تولید محتوای فضای مجازی در چارچوب مصوبات شورای عالی.
3- نظارت مستمر بر عملکرد دستگاه‌های مرتبط با تولید محتوای فضای مجازی در چارچوب مصوبات شورای عالی.
 4– سیاست‌گذاری در خصوص تشویق و ترغیب مستمربخش‌های خصوصی و مردمی برای فعال شدن در عرصه تولید محتوای مطلوب فضای مجازی و گسترش بازار کسب و کار و اشتغالزایی در این عرصه در چارچوب مصوبات شورای عالی.
 5– سیاست‌گذاری برای حمایت از ایجاد زیرساخت‌های مورد نیاز تولیدکنندگان محتوا در چارچوب مصوبات شورای عالی.
6– سیاست‌گذاری برای حمایت حداکثری از موسسات، تشکل‌ها و نیروهای مردمی و متعهد و انقلابی در عرصه تولید محتوا در چارچوب مصوبات شورای عالی.
 7- حمایت و تقویت ترویج خط و زبان فارسی در فضای مجازی با تاکید بر هویت اسلامی ایرانی.
 8 - سیاست‌گذاری در خصوص ذایقه‌سنجی و ذایقه‌سازی در حوزه محتوای فضای مجازی متناسب با فرهنگ اسلامی ایرانی.
تبصره: از تاریخ تصویب این کمیسیون، وظایف، اختیارات و فعالیت‌های دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و تمامی شوراها و نهادهای تابع آن، در حوزه ساماندهی محتوای فضای مجازی، به مرکز ملی فضای مجازی منتقل شده و با هدایت «کمیسیون عالی ارتقای تولید محتوای فضای مجازی» انجام خواهد پذیرفت.
 ب) ترکیب اعضای کمیسیون عالی تنظیم مقررات فضای مجازی کشور:
1- رییس مرکز ملی فضای مجازی (رییس کمیسیون)
2- معاون محتوای مرکز ملی فضای مجازی (دبیر کمیسیون)
3- نماینده سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران
4- نماینده سازمان تبلیغات اسلامی
5- نماینده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
6- نماینده وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
7- نماینده وزارت آموزش و پرورش
8- نماینده حوزه علمیه
9- رییس مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی
10- نماینده کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی
11- نماینده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
12- نماینده سازمان بسیج مستضعفین
تبصره 1- نماینده دستگاه‌های مختلف باید دارای سمت حداقل معاونت دستگاه مذکور باشد.
 تبصره2- حداقل یک پنجم اعضای کمیسیون و حداکثر یک سوم اعضای کمیسیون، از میان افراد متخصص و با تجربه در زمینه مربوطه به پیشنهاد رییس مرکز ملی فضای مجازی و تصویب شورای عالی فضای مجازی انتخاب می‌شوند. اشخاص مذکور می‌توانند حقیقی و یا حقوقی باشند.
این مصوبه نیز طی نامه‌ای به استحضار مقام معظم رهبری رسیده و برای اجرا توسط مهدی اخوان بهابادی ابلاغ شده است.
و اما بودجه 1392
بخش دیگری از مصوبات این شورا نیز به «طرح‌های کلان مرکز ملی فضای مجازی کشور برای تدوین لایحه بودجه 1392» مربوط می‌شد که از سوی مرکز ملی فضای مجازی کشور تصویب و ابلاغ شد.
 بر این اساس شورای عالی فضای مجازی، در دهمین جلسه 11 آذر ماه، عناوین «طرح‌های کلان مرکز ملی فضای مجازی کشور برای تدوین لایحه بودجه 1392» را به شرح ذیل تصویب کرد:
1- طرح ارتقای امنیت و دفاع سایبری (فضای مجازی)
2- طرح ارتقای تولید محتوای فضای مجازی
3- طرح ارتقای خدمات فضای مجازی
4- طرح ارتقای زیرساخت‌های فضای مجازی
5- طرح تنظیم مقررات فضای مجازی
6- طرح حمایت از فعالان حقیقی و حقوقی فضای مجازی
7- طرح توسعه علمی، تحقیقات توسعه‌ای، مطالعات راهبردی و فرهنگ‌سازی
8- طرح فعالیت‌های بین‌المللی و برون‌مرزی
این مصوبه نیز مانند سایر مصوبات این جلسه به استحضار مقام معظم رهبری رسیده و از سوی دبیر شورای عالی فضای مجازی برای اجرا ابلاغ شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :