آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 21650
تاریخ انتشار : 30 دی 1391 11:16
تعداد بازدید : 1033

نمایشگاه عکاسان ایرانی در فضا برپا می شود

عکاسان ایرانی می توانند با شرکت در مسابقه عکاسی آسمان شب، عکس های خود را برای نمایش به فضا بفرستند.

فناوران- باشگاه فضایی ایران با همکاری ماهنامه آسمان شب، مسابقه‌ای برای ارسال آثار هنری و ادبی به فضا برگزار کرده است که رشته عکاسی نیز یکی از رشته‌های این مسابقه است.
عکاسان ایرانی تا پایان این هفته (هفت بهمن ماه) فرصت دارند آثار خود را به دبیرخانه ارسال آثار به فضا، بفرستند. اعلام شده است که آثار عکاسان ایرانی را یک فضانورد روسی اسفندماه سال جاری به ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌برد. ایستگاه بین‌المللی فضایی 400 کیلومتری زمین قرار گرفته و همه کشورهای دنیا در ساخت آن مشارکت داشته‌اند.
دبیر جشنواره ارسال آثار به فضا اعلام کرده است در این نمایشگاه شش قطعه عکس با سه محور ایران زمین (زندگی و آداب و رسوم ایرانی، تاریخ و تمدن علمی و فرهنگی ایرانیان، معماری ایرانی-اسلامی)،‌ عکاسی نجومی و طبیعت (زیبایی‌های فطری و بکر زمین و آسمان شب فارغ از دخالت‌های انسانی) و دستاوردهای انسانی (بهترین تصویری که می‌توان به یک موجود فرازمینی برای معرفی دستاوردهای انسان‌ها نشان داد) به نمایش گذاشته می‌شود.
ساکنان ایستگاه فضایی بین‌المللی، ‌فضانوردانی هستند که به منظور تحقیقات مختلف بین‌المللی در ایستگاه فضایی مستقر هستند. این فضانوردان، برجسته‌ترین محققان علمی دنیا هستند که برای آزمایش‌های مختلف علمی که شرایط آن در زمین وجود ندارد به فضا می‌روند. در مدت شش ماهی که این نمایشگاه در فضا برپاست 12 فضانورد به ایستگاه فضایی خواهند رفت. این مجموعه عکس بعد از بازگشت به زمین در موزه فضایی ایران نگهداری خواهد شد.
پیش از این در سال 1385 به پیشنهاد سیروس برزو پژوهشگر و روزنامه‌نگار پیشکسوت علوم فضایی، طی یک اقدام نمادین کارت پستال‌های مینیاتورهای استاد محمود فرشچیان به همراه کتاب نخستین‌های فضانوردی، به عنوان نخستین اشیا ایرانی توسط پاول وینوگرادف کیهان‌نورد نامدار روسیه به ایستگاه فضایی بین‌المللی برده شد و پس از سفری شش ماهه به زمین بازگشت. در تابستان 1389 نخستین قرآن چاپ جمهوری اسلامی ایران به مدت شش ماه به ایستگاه فضایی بین‌المللی برده شد. سومین محموله ایرانی که قرار است به فضا سفر کند، ویژه‌نامه‌ای از ماهنامه بین‌المللی آسمان شب به عنوان نخستین نشریه تخصصی فضا و ستاره‌شناسی در خاورمیانه است که قرار است در نوروز 1392 توسط پاول وینوگرادف کیهان‌نورد روسی به ایستگاه فضایی بین‌المللی برده شود. این ویژه‌نامه نخستین نشریه‌ای خواهد بود که به فضا می‌رود.
برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نحوه ارسال آثار می‌توانید به آدرس www.nightsky.ws مراجعه کنید.


نظر شما



نمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :