آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 216678
تاریخ انتشار : 15 مرداد 1396 10:28
تعداد بازدید : 1159

اپل از قوانین فیلترینگ دولت پکن اعلام تبعیت کرد

پلاسیدن سیب پشت دیوار چین

گزارش مالی اپل که روز سه شنبه گذشته منتشر شد، خبرهای خوبی در رابطه با فروش به همراه داشت، اما یک مساله غیرقابل پیش بینی وجود دارد که احتمالا آینده شرکت را در سطح بین المللی شکل می دهد: فایروال بزرگ چین.

نسترن صائبی
بر اساس حوادث چند روز گذشته، اکنون می دانیم که حتی بزرگ ترین شرکت فناوری جهان هم نمی تواند به دیوار غیرقابل نفوذ سانسور اینترنت یعنی «دیواره آتش بزرگ» در چین نفوذ کند. 
اپل روز شنبه همین هفته تایید کرد که مطابق با قوانین داخلی چین، تعدادی از اپلیکیشن های VPN را از اپ استور این کشور حذف کرده است. به نظر می رسد که اپل با این کار می خواهد به قوانین چین که از ژانویه گذشته سخت گیرانه تر از قبل اعمال شده است، وفادار بماند. 
حذف اپلیکیشن های VPN این شبهه را به وجود می آورد که اپل با محدودیت های اینترنت در چین موافق است. آن هم در شرایطی که اپل حتی در مقابل مقامات FBI در جریان حفظ حریم خصوصی کاربران در واقعه سن برناردینو (حادثه ای که 14 کشته و 18 مجروح به همراه داشت و پلیس خواهان رمزگشایی از گوشی آیفون فرد تروریست بود) کاملا موضعی محکم اتخاذ کرده بود. 
تیم کوک در مراسم مجمع و اعلام گزارش مالی اپل، درباره حذف این اپلیکیشن ها از اپ استور موضع گیری کرد و گفت: واضح است که ما دوست نداشتیم این اپلیکیشن ها را حذف کنیم، اما همانند دیگر کشورهایی که در آنها فعالیت داریم، باید از قوانین چین هم پیروی کنیم. ما عمیقا به حضور در بازارهای مختلف و ارایه محصولات و خدمات سودمند به کاربران معتقدیم و به همین دلیل، هر جا که لازم باشد با دولت ها نیز همکاری می کنیم، حتی اگر با آنها اتفاق نظر نداشته باشیم. 
به گفته خیلی ها، اپل با این اظهار نظر، بی ثباتی خود را پذیرفته است؛ آن هم شرکتی که عنوان قوی ترین شرکت فناوری را در جهان از آن خود کرده است. با این حال، نگاهی به تاریخچه اپل به ما نشان می دهد که تن در دادن به چنین سانسوری از نظر ارزش های اصلی این شرکت کاملا بی اخلاقی است. 
با زیر بار رفتن اپل در زمینه قوانین سانسور اینترنتی، این سوال مطرح می شود که آیا اپل حتی با این شرایط حاضر است در چین به فعالیت های خود ادامه دهد؟ باز هم اگر به تاریخچه اپل نگاهی بیندازیم، متوجه می شویم که این کار نقض ارزش های محوری این شرکت محسوب می شود. با این حال، به طور کلی می توان گفت که اپل نمی تواند به روش های قانونی یا اهرم های مالی، چین را به تغییر سیاست هایش وادار کند، اما ادامه راه به چه بهایی؟ آن هم در شرایطی که سهم این شرکت از بازار چین طی ماه های اخیر به خاطر رقبای سرسخت آندروییدی، همواره روند نزولی داشته است. تنها جوابی که در این زمینه منطقی به نظر می رسد این است که اپل نیز همانند شرکت های دیگر به 3/1 میلیارد نفر کاربر این کشور چشم دوخته است.  
آن لی، استاد دانشگاه رشته اقتصاد در دانشگاه نیویورک در جواب این سوال می گوید: چین برای اپل یک بازار مهم و در حال رشد است. از آنجا که اپل یک کسب وکار صرف است و سازمان سیاسی به شمار نمی رود، من معتقدم که می تواند همکاری هایش را با دولت چین ادامه دهد. 
در هر صورت، اگر اپل به کسب وکارش در چین ادامه دهد، مجبور خواهد شد سر تعظیم در مقابل دیوار آتش بزرگ این کشور فرود آورد؛ آن هم در شرایطی که همیشه در کشورهای دیگر دم از آزادی و ارزش های انسانی می زند!
  رقابت چینی
فایروال بزرگ چین فقط شهروندان این کشور را محدود نمی کند، بلکه توانسته است برخی از بزرگ ترین غول های دنیای فناوری را از پا درآورد و آنها را مجبور به تن دادن به قوانینش کند. اما با این حال، شرکت های غول بسان اژدهایان سرخ یکی پس از دیگری در این کشور سردر می آورند که مهم ترین آنها تنه سنت و بایدو و علی باباست. افزایش رقابت از سوی بازیگران محلی و ناتوانی غربی ها در درک فرهنگ دیرین این کشور کهن، باعث شده است که بسیاری از شرکت های بزرگ از تلاش برای تسلط بر این بازار دست بردارند. با این حال، اپل هنوز در کسب منفعت از چین پافشاری می کند، حتی اگر فروشش در این کشور هم با رکود همراه باشد. چنانکه در ماه مه، کاهش 14 درصدی فروش اپل در چین اعلام شد. 
تیم کوک در سخنرانی اش در جریان گزارش مالی اخیر اپل، صحبت از موضوعی کرد که باز هم تناقض بین حرف و عمل این شرکت را می رساند. وی در این مراسم گفت: شرکت تنسنت را به عنوان یکی از بزرگ ترین و بهترین توسعه دهندگان اکوسیستم اپل قبول دارم. آنها با پیاده سازی مجموعه کاملی از قابلیت های iOS در اپلیکیشن هایشان، کارهای بزرگی انجام داده اند و ما به ادامه و گسترش همکاری با این شرکت امیدواریم تا تجربه بهتری را برای کاربران مشترکمان در چین به ارمغان بیاوریم. 
این صحبت های سازشکارانه در حالی است که همه به رقابت میان سرویس های اپل و پیام رسان وی چت (WeChat) واقفند. وی چت با بیش از 900 میلیون کاربر نه تنها بزرگ ترین اپلیکیشن پیام رسان این کشور محسوب می شود، بلکه در زمینه سانسور محتوا با دولت پکن همکاری بسیار خوبی هم دارد. به این شکل که به صورت پیش فرض بدون اینکه کاربر متوجه شود از گفت وگوهای شخصی و عمومی عبارات خاص و حساسی را حذف می کند. وی چت به دلیل همکاری کامل با دفتر اطلاعات شورای دولتی چین توانسته است جایگاه بسیار محکمی را در این کشور به دست آورد و رقابت را برای شرکت های دیگر تنگ تر کند. 
با این اوصاف، می توان گفت که فقط شرکتی می تواند در چین اجازه ادامه فعالیت داشته باشد که همراهی خود را همانند وی چت نشان دهد و زمانی که اپلیکیشن های VPN در اپ استور حذف می شود، حکم نهایی اپل صادر می شود و اپل اینجا باید تصمیم خود را بگیرد، زیرا اگر نخواهد زیر بار این کار برود، باید چین را ترک کند. 
 منبع: Mashable


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :