آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 21677
تاریخ انتشار : 1 بهمن 1391 10:16
تعداد بازدید : 826

مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی هشدار داد:

نصب «حفاظ امنیتی کارت» در عابربانک ها الزامی است

مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی با اعلام الزامی بودن نصب حفاظ امنیتی کارت «آنتی اسکیمر» در عابربانک ها گفت: در صورت بی توجهی به این دستورالعمل، مسوولیت پرداخت خسارت به مشتریان زیان دیده، بر عهده بانک سهل انگار است.

خبرگزاری فارس- ناصر حکیمی گفت: مدتی است از طرف بانک مرکزی به تمامی بانک‌ها دستورالعملی ارسال شده و آنها را موظف به نصب «آنتی‌اسکیمر» روی دستگاه‌های عابربانک کرده‌ایم.
وی افزود: البته هر بانکی که نسبت به  نصب آنتی‌اسکیمر روی دستگاه‌های عابربانک (ATM) خود کوتاهی کرده باشد و به این دلیل سوءاستفاده‌ای از همان بانک صورت گرفته باشد، به طور قطع آنها موظف به پرداخت خسارت به مشتری هستند.
 Skimming در اصطلاح به معنای کپی کردن غیرقانونی داده‌های نوار مغناطیسی کارت بانکی روی یک کارت دیگر است. دستگاه‌هایی برای خواندن کارت‌های بانکی وجود دارند که توسط عده‌ای از مجرمان از پیش در دستگاه‌های خودپرداز بانک‌ها نصب شده و داده‌های نوار مغناطیسی کارت را کپی می‌کنند.
مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی همچنین با اعلام انجام 500 میلیون تراکنش ماهیانه در شبکه بانکداری الکترونیکی، گفت: استفاده نادرست از کارت بانکی می‌تواند منجر به برداشت غیرمجاز از حساب‌ها شود.
حکیمی گفت: پیشنهاد بانک مرکزی به استفاده‌کنندگان از خدمات بانکداری الکترونیکی خلوت‌تر کردن شبکه و کمک به انتظام‌بخشی و مدیریت ترافیک است.
وی افزود: پس از ایجاد شبکه شاپرک در سال جاری، برنامه‌ها و طرح‌های دیگری را نیز در سال آینده در دستور کار داریم که به دنبال مدیریت بر ترافیک شبکه الکترونیکی بانک‌هاست.
وی در ارتباط با وضعیت امنیت استفاده از شبکه الکترونیکی بانکی به ویژه در شبکه‌های مانند شاپرک، گفت: این سیستم هم‌اکنون با حجم 500 میلیون تراکنش در ماه کار می‌کند و ما هیچ‌گونه خدشه امنیتی در سیستم نداشته‌ایم.
مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی، گفت: چیزی که در بخش نگاه استفاده‌کنندگان و جو روانی کار وجود دارد، ناشی از ضعف اطلاع‌رسانی کاربری نرم‌افزار بوده است.
به گفته حکیمی، چالش اطلاع‌رسانی و آموزش دارندگان کارت‌های شاپرک، موضوعی است که باید مورد توجه قرار گیرد ولی به لحاظ فنی هیچ مشکلی وجود ندارد و بحران سیستمی اتفاق نیفتاده است و امیدواریم با تلاش‌هایی که صورت می‌گیرد، اتفاقاتی هم در استفاده از شبکه‌های الکترونیکی بانکی
 نیفتد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :