آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 216773
تاریخ انتشار : 16 مرداد 1396 10:41
تعداد بازدید : 618

رییس کل بانک مرکزی:

دیگر موسسه مالی غیرمجاز در کشور نداریم

رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه مردم باید بین موسسات مجاز و غیرمجاز اعتباری تفکیک قائل شوند، گفت: خوشبختانه دیگر موسسه غیرمجاز نداریم که این دستاورد با تلاش بسیار زیاد حاصل شد و همه موسسات غیرمجاز تعیین تکلیف شدند.

فناوران - ولی الله سیف در  برنامه «نگاه یک» شبکه اول سیما با بیان آخرین تحولات اقتصادی و نظام بانکی کشور اظهار کرد: ما تصور می کردیم پس از برجام،  تبادلات و روابط بانکی کشور در شرایط مطلوبی قرار بگیرد  و براساس آن بتوانیم یکسان سازی نرخ ارز را عملیاتی کنیم؛  اما بدلیل نبود روابط بین المللی کافی یکسان سازی نرخ ارز به تاخیر افتاد. 
رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه بعد از برجام روابط زیادی برقرار شد اما به میزان مورد انتظار نرسید، گفت: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده یکسان سازی نرخ ارز اوایل دولت دوزادهم عملیاتی خواهد شد. 
سیف گفت: فکر می کردیم بعد از برجام ارتباطات بانکی در شرایط مطلوبی قرار بگیرد و بتوانیم یکسان سازی نرخ ارز را عملیاتی کنیم اما چون روابط بین المللی ناکافی است، اجرای این برنامه به تاخیر افتاد؛ البته روابط زیادی در مقایسه با قبل از برجام برقرار شد؛ اما به میزان مورد انتظار نرسید. 
این مقام ارشد نظام بانکی با بیان وضعیت آشفته بازار پولی در گذشته اظهار داشت: در گذشته موسسات اعتباری غیر مجاز وجود داشت که هم اکنون تعیین تکلیف شده و موسسه غیر مجازی که بتواند فعالیت کند دیگر نداریم.
رییس کل بانک مرکزی در ادامه این گفت وگو درباره کنترل نرخ تورم هم گفت: شاید گفته شود چیزی که باعث مهار تورم می شود این است که جلوی نقدینگی گرفته شده باشد، ولی به دلیل رشد نقدینگی به بانک مرکزی نقد می شود.سیف ادامه داد: رشد اقتصادی کشور در سال گذشته 5/12 درصد بود که رشد بالایی محسوب می شود و رشد بدون نفت ۳/۳ درصد بوده است. همچنین در بخش کشاورزی 2/4درصد، در صنعت ۲/۲ درصد و خدمات 3/6درصد رشد داشته ایم؛ این شرایط بسیار مطلوب است ولی هدفگذاری تحقق رشد ۸ درصد سالانه است و امیدواریم در سال آینده رشد ۸ درصد تثبیت شود.
وی خاطرنشان کرد: ما توانستیم سهم صادرات نفت ایران را در اوپک احیا کنیم و رشد 5/12درصد حاصل شد. در اسفندماه سال گذشته رشد تولید ناخالص داخلی بدون نفت 6/5درصد بود؛ بنابراین نوید رشد ۸ درصدی وجود دارد.
رییس کل بانک مرکزی درباره طرح خروج از رکود و ارایه تسهیلات به بنگاه ها گفت: در سال گذشته ۱۷ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان به ۲۵ هزار و ۳۰۰ واحد کوچک و متوسط پرداخت کردیم و در سال جاری برنامه ریزی شد ۳۰ هزارمیلیارد تومان برای واحدهای کوچک و متوسط و پروژه های با پیشرفت بالای ۶۰ درصد پرداخت شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :