آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 216790
تاریخ انتشار : 16 مرداد 1396 11:14
تعداد بازدید : 626

پاداش تعامل مثبت

تنفیذ و تحلیف به پایان رسید. ترجیع بند هر دو مراسم، اهمیت به «سامان دهی اقتصاد» و «بهبود مناسبات» و «تعامل گسترده با جهان» بود؛ هم رهبری توصیه کردند، هم رییس جمهوری بر آن صحه گذاشتند. با این توصیه و این تاکید، دولت دوازدهم می تواند آغاز یک فصل جدید و فصلی مهم و تعیین کننده باشد.


محسن جلال پور
رییس سابق اتاق ایران

مساله ساده است اما تصمیم های سخت می خواهد. اقتصاد ایران مشکل اشتغال دارد. این مشکل در حال تبدیل به یک مساله اجتماعی و امنیتی است. برای ایجاد شغل نیاز به سرمایه گذاری و بازارگشایی داریم، اما به دلیل نامناسب بودن فضای کسب وکار و عدم اطمینان بخش خصوصی، نه می توانیم این سرمایه را از داخل تامین کنیم و نه تولیدمان قدرت رقابت در بازارهای جهانی را دارد. باید نگاه به بیرون داشته باشیم.
اظهارات رییس جمهوری در مراسم تنفیذ و تحلیف امیدوار کننده بود. توصیه رهبری به تعامل گسترده با جهان خیلی مهم است. اما واقعیت این است که هنوز بخش هایی از نیروهای سیاسی جامعه، ظرفیت چنین تحولی را ندارند.اصلا ما نمی دانیم تعامل خوب با دنیا چگونه تعاملی است. درحال حاضر هیچ اجماعی درباره این مساله که برون گرایی دقیقا چگونه سیاستی است، وجود ندارد. عده ای برون گرایی و تعامل مثبت با جهان را راه نجات و عده ای آن را راه نفوذ می دانند. باید یک بار برای همیشه در این باره چارچوب های مشخصی ترسیم شود. با گفتن و تاکید کردن، چیزی درست نمی شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :