آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 217062
تاریخ انتشار : 21 مرداد 1396 11:24
تعداد بازدید : 618

نگاهی به مفهوم حجم رنگ و اهمیت آن در کیفیت تصویر تلویزیون

انجمن آزمایش و گواهی ورباند دوچر الکترونیکر (VDE) اخیرا گواهی توانایی تولید ۱۰۰ درصد حجم رنگ را برای سری ۲۰۱۷ تلویزیون های QLED سامسونگ صادر کرده است.


فناوران - این گواهی که اولین بار است برای یک تولیدکننده تلویزیون صادر می شود، گویای این موضوع است که حجم رنگ به سرعت در حال تبدیل شدن به روشی کارآمد برای اندازه گیری دقت نمایش رنگ است. 
حجم رنگ به شکل نمایشی سه بعدی تعریف می شود که نشان دهنده ظرفیت بازتولید رنگ در یک نمایشگر در تمام سطوح روشنایی آن است؛ معیاری که می تواند تضمین کند تصاویر به همان شکل مورد نظر تهیه کننده در تلویزیون نمایش داده شود. اما وجه تمایز حجم رنگ با دیگر استانداردهای رنگ چیست؟ در ادامه یادداشت به این معیار جدید رنگ خواهیم پرداخت.
 از SDR تا HDR اندازه گیری دقت رنگ
بسیاری از استانداردهای رنگ که در دوران تلویزیون های CRT تعریف شده اند، از روشنایی منسوخ ۱۰۰ نیت استفاده می کنند و در این میزان روشنایی، بسیاری از نمایشگرها نمی توانند تصاویر را با رنگ های دقیق نمایش دهند. 
اما این اواخر و با معرفی اولین سری تجاری از تلویزیون های HDR توسط شرکت سامسونگ در سال ۲۰۱۵، میزان روشنایی تا حد زیادی افزایش یافته و امکان نمایش سفید و سیاه را به صورتی واقع گرایانه تر فراهم کرد و با گسترده تر شدن بازه رنگ، تصاویر به جسم واقعی نزدیک تر شدند. این بازه جدید رنگ را دامنه دینامیکی بالا (HDR) و بازه قدیمی را دامنه دینامیکی استاندارد (SDR) می نامیم. 
بیشتر تولیدکنندگان و موسسات ارزیابی، بازه رنگ های قابل نمایش در هر نمایشگر را بر اساس گاموت رنگ تعیین و اندازه گیری می کنند. صنعت فیلم آمریکا نیز به صورت اخص از گاموت رنگ DCI-P3 برای نمایش فیلم دیجیتالی استفاده می کند. 
 اهمیت حجم رنگ 
میزان روشنایی به شکل بعد سوم در نمودار گاموت رنگ دو بعدی وارد شد تا تفاوت نمایشگرهای مختلف در تولید حجم رنگ نیز مشخص شود. این ارزیابی سه بعدی نحوه بازتولید رنگ ها در تمامی سطوح روشنایی را نشان می دهد. 
به زبان ساده می توان گفت هرچه حجم رنگ بیشتر باشد، نمایشگر بهتر می تواند بازه گسترده رنگ ها را با دقت و جزئیات بسیار نمایش دهد. گواهی «حجم رنگ ۱۰۰ درصد» برای تلویزیون های QLED سامسونگ نشان دهنده آن است که این تلویزیون تمامی رنگ های فضای رنگ DCI-P3 را می تواند بدون توجه به سطح روشنایی نمایش دهد و در نتیجه تصاویر HDR مطابق با خواست تهیه کننده آن، پیش چشم کاربر قرار می گیرد. 
حجم رنگ با گرد هم آوردن خصوصیات اصلی HDR برای کاربران مانند کنتراست بالا، سطح بالاتر حداکثر روشنایی و توانایی رندر کردن گاموت رنگ گسترده در سطوح مختلف روشنایی، بدون شک حوزه ای رو به رشد و مهم در صنعت نمایشگرها خواهد بود. آینده صنعت تلویزیون در دنیای رنگ است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :