آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 21713
تاریخ انتشار : 1 بهمن 1391 11:10
تعداد بازدید : 558

عضو هیات رییسه کمیسیون اقتصادی مجلس:

دولت با تخلف بانک ها در پرداخت تسهیلات به مردم برخورد کند

یک عضو هیات رییسه کمیسیون اقتصادی مجلس «پرداخت تسهیلات کلان به افراد ذی نفوذ و ضعف و ناتوانی نظام بانکی از بازپس گیری مطالبات بانکی» را بزرگ ترین مانع بر سر پرداخت تسهیلات بانکی به اقشار مختلف مردم دانست.

ایسنا- ابراهیم نکو گفت: پرداخت نشدن وام‌های خرد نظیر وام ازدواج به مردم از یک جنبه نشان از بروز تخلف در فرآیند تصویب و ابلاغ سیاست‌های بانکی یا در مرحله اجرای این سیاست‌ها در نظام بانکی دارد.
وی افزود: برای تشخیص متخلف باید فرآیند تصویب، ابلاغ و اجرای سیاست‌های بانکی مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد تا مشخص شود که آیا تسهیلات بانکی از سوی وزارت اقتصاد و دولت تخصیص نیافته است یا تسهیلات تخصیص یافته توسط نظام بانکی در اختیار اصناف مختلف مردم قرار نمی‌گیرد.
وی با اشاره به «عزم دولت در پرداخت تسهیلات بانکی به اقشار مختلف جامعه» این اقدام را موجب رد احتمال بروز تخلف در این قوه دانست و افزود: به نظر می‌رسد دولت در پرداخت تسهیلات بانکی به اقشار مختلف جامعه به ویژه به جوانان مصمم است؛ بنابراین بانک‌ها به عنوان متخلفان از اجرای قانون شناخته می‌شوند. بر اساس برخی شواهد شعب بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات خرد به مردم رغبت دارند ولی شعب مرکزی بانک‌ها تسهیلاتی برای پرداخت تخصیص نمی‌دهند.
این عضو هیات رییسه کمیسیون اقتصادی مجلس خطاب به دولتمردان متذکر شد: اگر دولت معتقد به متخلف بودن بانک‌ها در اختصاص نیافتن تسهیلات بانکی به مردم است؛ وزارت اقتصاد به عنوان مسوول مستقیم نظام بانکی باید با ابزارهایی که در اختیار دارد با قاطعیت جلو این تخلف را بگیرد.
وی تکلیف دولت به بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات بانکی به مردم را یک وظیفه غیرقابل اهمال دانست و با بیان اینکه «وقتی دولتمردان به بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات به اقشار مردم تکلیف می‌کنند بانک‌ها ملزم به اجرای این تکلیف هستند» ابراز عقیده کرد: ولی متاسفانه به دلیل چالش‌های به وجود آمده در نظام بانکی به دلیل پرداخت تسهیلات کلان بانکی به افراد ذی‌نفوذ، کسری بودجه مجالی برای پرداخت تسهیلات ارزی قیمت بانکی به اقشار مردم باقی نگذاشته است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :