آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 217301
تاریخ انتشار : 24 مرداد 1396 11:53
تعداد بازدید : 590

گوگل در عصر پیچای

دقیقا دو سال پیش گوگل تغییر ساختار داد و ساندار پیچای که تا پیش از آن، مدیریت چند سرویس را به عهده داشت، مدیرعامل گوگل شد. در دو سالی که از این رویداد سپری می شود، اتفاقات زیادی زیر نظر پیچای در شرکت گوگل افتاده است؛ از ارایه سری جدید موبایل «پیکسل» گرفته تا رشد سریع سرویس های مختلف این شرکت.

رابرت تریگز * 
گوگل در دو سال اخیر با مشکلات مختلفی دست و پنجه نرم کرده؛ بارها در آمریکا و اروپا با پرونده های مرتبط با انحصار و نقض حق اختراع به دادگاه رفته وهمین چند وقت پیش از سوی اتحادیه اروپا 2/7 میلیارد دلار جریمه شده است. گوگل برای حضور در روسیه قبول کرد که قید موتور جست وجوی پیش فرض را در کروم بزند. از سوی دیگر هنوز هم موفق نبوده نگاه چین را به خودش تغییر دهد و در این کشور پهناور حضوری چشمگیر داشته باشد و این، یکی از بزرگ ترین موقعیت هایی بوده که از دست داده است.
آمارهای این دو سال هم تامل برانگیزند. گوگل در ماه مه 2017 خبر داد که 2 میلیارد دستگاه فعال اندروییدی در سراسر جهان مشغول به کارند. این آمار در سپتامبر ۲۰۱۵، برابر با 1/4 میلیارد بود. ماهانه 5 میلیارد ویدیو در یوتیوب دیده می شود. در سال 2015 این آمار به یک میلیارد به شکل ماهانه می رسید. سرویس گوگل فوتوز در سال 2015 تعداد 50 میلیارد عکس و ویدیو را ذخیره کرد. اکنون کاربران روزانه 1/2 تصویر در این سرویس آپلود می کنند. جست وجوی موبایلی در سال 2015 اولین بار جست وجوی دسکتاپی را جا گذاشت. در سال 2016 جست وجوی موبایل به 60 درصد کل جست وجوها رسیده بود.
در سال 2016، گوگل درآمدی 63/11میلیارد دلاری از تبلیغات به دست آورد که حایز افزایشی 19 درصدی در قیاس با سال 2015 است. درآمد گوگل در سه ماه آخر 2016 به 25/8 میلیارد دلار رسید در حالی که بازه زمانی مشابه در سال پیش، این درآمد برابر با 21/2 میلیارد دلار بود.
گوگل در چند سال اخیر موفق شده مرزهای تازه ای را جابه جا کند. برای مثال در هند و چند کشور کلیدی دیگر، حضور پر رنگی پیدا کرده است. آنچه مشخص است اینکه از منظر آمار و ارقام، گوگل زیر نظر پیچای موفق شده تا بزرگ تر، قوی تر و پرسودتر از دوران پیش از او شود.
* ستون نویس   Android Authorityنظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :