آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 21732
تاریخ انتشار : 2 بهمن 1391 10:11
تعداد بازدید : 502

ابلاغ آیین نامه برقراری رومینگ ملی

معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از ابلاغ آیین نامه مقررات برقراری رومینگ ملی به اپراتورهای تلفن همراه کشور خبر داد و گفت: نحوه تعامل اپراتورها در شبکه های یکدیگر برای برقراری ارتباط مشترکان شان در این آیین نامه تشریح شده است.

 

مهر- رومینگ ملی خدمتی است که با استفاده از آن، یک اپراتور، خدمات شبکه خود را در اختیار مشترکان اپراتورهای میهمان قرار می‌دهد و با انعقاد موافقت‌نامه از اپراتور میهمان، هزینه دریافت می‌کند. در این حالت هنگامی که مشترک اپراتور میهمان، از محدوده پوشش‌دهی شبکه موضوع پروانه خود خارج می‌شود، به صورت خودکار طبق این مصوبه امکان برقراری ارتباط و دریافت خدمات تعریف شده از طریق شبکه اپراتور میزبان را دارد.
بر این اساس اپراتور میزبان اپراتوری است که در منطقه تحت پوشش خود، توانایی ارایه خدمات رومینگ ملی به سایر اپراتورها را دارد و اپراتور میهمان اپراتوری است که برای توسعه محدوده پوشش‌دهی خود از محدوده پوشش و خدمات شبکه اپراتور میزبان استفاده می‌کند.
حسن رضوانی، با بیان اینکه مقررات و ضوابط ارایه خدمات رومینگ ملی در کشور به تصویب کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات رسیده گفت: براساس این آیین‌نامه اپراتورهای موبایل فعال در کشور می‌توانند در مناطقی که شبکه‌شان پوشش کافی ندارد از شبکه‌های یکدیگر برای برقراری ارتباط مشترکان‌شان استفاده کنند.
وی تسریع در توسعه و ارتقای کیفی خدمات تلفن همراه و کاهش قیمت تمام شده شبکه‌ها و استفاده بهتر از زیرساخت‌های موجود در کشور را از جمله اهداف تدوین این طرح برشمرد و گفت: طبق این آیین‌نامه هر یک از اپراتورهای موبایل موظف‌اند رومینگ ملی را برای هر اپراتور دارای پروانه طبق موافقت‌نامه‌ای که مبتنی بر مذاکرات فنی و تجاری لازم است، ارایه کنند که این مذاکرات باید در طول 60 روز کاری از تاریخ درخواست اپراتور میهمان به اتمام رسیده و پیش‌نویس موافقت‌نامه، به امضای طرفین
 برسد.
رضوانی با تاکید بر اینکه اپراتور میزبان باید بر اساس موافقت‌نامه منعقده و با استفاده از تجهیزات رومینگ، نسبت به فراهم کردن خدمات رومینگ ملی برای مشترکان اپراتور میهمان، از یک تاریخ موثر، اقدام کند، گفت: رومینگ ملی هزینه اضافی برای مشترکان ندارد و بر اساس این آیین‌نامه منجر به ایجاد شرایط ضد رقابتی برای اپراتورهای موبایل نمی‌شود.
معاون نظارت و اعمال مقررات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در خصوص اینکه از چه زمانی این آیین‌نامه لازم الاجراست، گفت: این آیین‌نامه به اپراتورهای موبایل ابلاغ شده است اما اجرای آن اختیاری بوده و الزامی نیست. بر این اساس چنانچه اپراتورهای موبایل نیاز به پوشش مشترکان‌شان در مناطقی که پوشش کافی شبکه وجود ندارد داشته باشند از مقررات این آیین‌نامه برای هم‌پوشانی شبکه‌شان استفاده می‌کنند.
گفتنی است، بر اساس قوانین رومینگ ملی اپراتور میزبان موظف است کیفیت خدمات ارایه شده به مشترکان خود را عینا برای مشترکان اپراتور میهمان نیز فراهم کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :