آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 217323
تاریخ انتشار : 25 مرداد 1396 7:0
تعداد بازدید : 1363

مخالفان وزیر پیشنهادی ارتباطات اعلام کردند:

عملکرد جهرمی مبهم و تجربیاتش ناکافی است

مدرک تحصیلی، تجربه و سابقه کم، عملکرد محمد جواد آذری جهرمی در شرکت زیرساخت و نداشتن سوابق شفاف از مهم ترین دلایل مخالفان برای عدم رای اعتماد به وزیر پیشنهادی فاوا بود.

فناوران - نماینده مردم ارومیه به عنوان نخستین مخالف با وزیر پیشنهادی ارتباطات صحبت کرد. نادر قاضی پور با یادآوری اینکه در حوزه زیرساخت پیشرفت چشمگیری حاصل نشده، استفاده از یک لیسانس غیرمرتبط در وزارتخانه تخصصی را منطبق با شایسته سالاری ندانست.
وی افزود: اعتقاد داریم که باید از جوانان تحصیلکرده و متخصص در وزارتخانه ها استفاده کرد. ایران اسلامی هزاران متخصص دکترا، فوق دکترا و فوق لیسانس در رشته مخابرات داشته و صدها اساتید تمام رشته ارتباطات در دانشگاه های معتبر داریم که سن برخی از آنها از جهرمی لیسانس کمتر است؟ آیا استفاده از یک لیسانس غیرمرتبط در یک وزارتخانه تخصصی بر اساس شایسته سالاری است؟ آیا این فرد با تحصیلات لیسانس قدرت، توان دارد که در حوزه پژوهش صاحب نظر باشد و توانایی انجام امور تخصصی مربوط به وزارت ارتباطات را دارا است؟ همچنین هزاران کارمند با تحصیلات دکترا و فوق لیسانس در شرکت مخابرات وجود دارد؛ لیسانس قدرت چه کاری می تواند انجام دهد؟
نماینده مردم ارومیه ادامه داد: طبق اعلام معاونت نظارت مجلس تطابق برنامه ایشان با وظایف وزارتخانه و سیاست های کلی نظام و برنامه ششم 41 درصد ذکر شده است یعنی مشخص نیست ایشان بر چه اساسی این مطالب را بیان کرده است. وی افزود: آنچه در باب توضیحات برنامه ایشان باید گفت این است که اولویت اقتصادی ایشان جذب دانش و فناوری از کشورهای صاحب فناوری و توسعه بازارهای صادراتی است که با توجه به تجارب ایشان در عرصه داخلی  و عدم اشراف علمی تحقق چنین موضوعی دور از دسترس است. قاضی پور با یادآوری اینکه در حوزه زیرساخت پیشرفت چشمگیری حاصل نشد، گفت: طرح های مربوط به خطوط انتقال یا دیتا انجام نشده و عملکرد آذری جهرمی هم مطلوب نبوده است؛ ایشان حتی در خرید و فروش مناقصه هم کاری انجام نداده این در حالی است که اگر مناقصه برگزار می شد قیمت اینترنت به طور چشمگیری کاهش می یافت.
وی خطاب به وزیر پیشنهادی، گفت: آقای آذری جهرمی در مبارزه با قاچاق ترافیک چه کاری انجام داده اید؟ شما جزو هیات مدیره رایتل بودید. چه کار کرده اید؟ مگر غیر از این است که ورود به حریم خصوصی انجام شده است.
این نماینده مردم در مجلس دهم، گفت: به شما می گویند پدر تلگرام، گفته شده سرورهای تلگرام به ایران آمده، کجا است که این موضوع دیده نمی شود. به ما هم نشان دهید. شما مشکل تلگرام را چگونه حل کرده اید؟
آذری جهرمی اشراف کافی به حوزه ندارد
حمیده زرآبادی عضو فراکسیون امید مجلس مخالف بعدی وزیر پیشنهادی ارتباطات بود. وی گفت: بر اساس گزارش معاونت نظارت آقای جهرمی برای 41 درصد وظایف قانونی وزارتخانه برنامه ای ارایه نکرده است و این نشان از عدم اشراف کامل ایشان به وزارتخانه متبوع است.
نماینده مردم قزوین گفت: در بدو شکل گیری شرکت زیرساخت نقاط ترافیکی مشخص شد که بحث حاکمیتی است اما متاسفانه با پیشنهاد آقای جهرمی این نقاط کاهش یافته است از این رو باید پرسید کاهش این نقاط به چه معناست در حالی که در واقع این نقاط نقش توزیع ترافیک را دارند. وی ادامه داد: شبکه زیرساخت نسبت به روز اول به کمتر از یک سوم قابلیت کاهش داشته بنابراین از هر نظر شبکه امروز در حال حاضر هیچ کدام از 4 رکن اصلی را نمی تواند انجام دهد؛ رکن اول سرویس دهی مناسب و رکن دوم پالایش اطلاعات است که در این خصوص تعداد زیادی از نمایندگان سوالاتی را مطرح کردند اما آقای جهرمی در پاسخ دادن به این سوالات طفره رفتند.
نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی با در خصوص دوران مسوولیت جهرمی ادامه داد: مجلس برای تحقق رشد 8 درصد قبول دارد که نیازمند جذب سرمایه گذاری خارجی است لذا با عنایت به این موضوع مجلس پیشنهاد معاونت زیرساخت وزارت ارتباطات را در برنامه ششم توسعه در اعطای مجوز شرکت ترانزیت و ظرفیت انتقال سی ترابیت بر ثانیه را پذیرفت؛ شرکت مذکور به بهانه جذب سرمایه گذاری مجوز گرفته بر اساس اساسنامه پیشنهادی بنا دارد از ظرفیت زیرساخت های موجود استفاده کند و در نتیجه تقویت بخش خصوصی با استفاده از سرمایه گذاری مشترک منتفی است و این شرکت نهایتا مأموریتش واسطه گری است و حذف بخشی از درآمدهای دولتی به نفع شرکای داخلی و خارجی با استفاده از ظرفیت های موجود و نه سرمایه گذاری جدید خواهد بود لذا آقای جهرمی باید توضیح دهند در حال حاضر برای ترانزیت چه میزان تقاضا وجود دارد و چه مقدار قرارداد با چه وضعیتی منعقد شده است.
عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وزیر سابق ارتباطات هاب ماهواره ای را با تبلیغات فراوان در سال 94 افتتاح کرد و در سال 95 نیز تجهیزات مربوط به آزمایش و تحویل شد گفت: هم اکنون جمع آوری هاب ماهواره ای که ارزش ریالی آن 114 میلیارد و 800 میلیون ریال است لذا باید به چنین مدیری تبریک گفت چرا که پروژه ها را قبل از به بهره برداری رسیدن جمع آوری کرد.
پنهان کاری در روزمه
محمدعلی پورمختار عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس نیز از پنهان کاری آذری جهرمی در بیان رزومه خود به نمایندگان انتقاد کرد.
نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ گفت: از ویژگی های آقای آذری جهرمی پنهان کاری و عدم شفافیت است؛ همه کسانی که به عنوان گزینه های پیشنهادی وزارتخانه ها انتخاب شده اند برنامه و رزومه شفافی دارند.
پورمختار افزود: آقای آذری جهرمی به عکس بقیه وزرای پیشنهادی تحصیلات خود را در رزومه اعلام نکرده است و عنوان کرده است که دانش آموخته مهندسی آب و برق از دانشگاه، از این رو معلوم نیست وی در چه مقطعی تحصیل کرده است. این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه سوابق خدمتی از آقای آذری جهرمی بسیار اندک و ضعیف است، گفت: وی تنها 7 سال سابقه حضور در وزارت ارتباطات را داشته است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :